Tatuaż z psem – znaczenie, symbolika, 40 zdjęć

  

Tatuaż z psem nie należy do najpopularniejszych projektów. Noszony jest zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn – miłośników psich pupilków. Rozmiar tatuażu może być tak różnorodny, jak różnorodne są psy. Z tego powodu może zostać umieszczony w dowolnym miejscu na ciele. Tego typu tatuaż rzadko chcemy „zachować dla siebie”, dlatego znajdujemy dla niego miejsce na odsłoniętych partiach ciała.

Tatuaż z psem – znaczenie

Najlepszy przyjaciel człowieka

Pies to jedno z najdawniej oswojonych i udomowionych przez ludzi zwierząt. Psy gatunkowo pochodzą bezpośrednio od wilków.

Starożytni Grecy, Celtowie i Egipcjanie uważali psy za przewodników duchowych. Zwierzęta te uznawano za przyjaciół człowieka zarówno w życiu wcielonym, jak i w tym, które następowało po śmierci cielesnej.

  

Szamani uważali psy za roztropnych i dobrze zorientowanych przewodników po dzikich i niezbadanych lasach. Zwierzęta ta były ucieleśnieniem sił przyrody, którego źródłem były lasy.

W Starym Testamencie opisana jest podróż Tobiasza po lekarstwo na ślepotę ojca. Jego wyprawie towarzyszył wierny pies. W kulturze azjatyckiej pies to symbol przynoszący szczęście i pomyślność. Jest jednym ze znaków chińskiego zodiaku.

Ewolucja sprawiła, że w dzisiejszych czasach mamy potężną ilość ras tych czworonogów. Na dobrą sprawę każdy z nich mógłbym opisać osobno – bardziej dzikie i agresywne, kanapowce, potężne bernardyny, malutkie chihuahua etc. Ja jednak spróbuję skupić się na tych cechach, które łączą wszystkie psy w jedną rodzinę.

Ostatnie pożegnanie

Ostatecznie ludzie bardzo często tatuują sobie psa nie ze względu na jakieś szczególne przywiązanie do znaczenia symbolicznego. Najczęściej wizerunek psa przedstawia pupila właściciela czworonoga. Przywiązanie psa i człowieka to niekiedy temat pełen pasji – jak historia Hachiko, który przez długie lata oczekiwał powrotu swojego pana. Ludzie także potrafią podobnym uczuciem obdarzyć swoje psy. Śmierć pupila obchodzona jest w sposób podobny do żałoby po bliskiej osobie. Tatuaż z wizerunkiem psa może oznaczać taką pamięć i tęsknotę za wiernym przyjacielem.

Symbolika i wygląd tatuażu z psem

Psy uważane są stworzenia silnych, oddanych i niezłomnych przewodników. Gdy czujemy się zagubieni, pomagają nam odnaleźć drogę. Wspierają nas w podejmowaniu życiowych decyzji. Niezależnie od indywidualnej drogi życiowej psy stają się nam pomocnikami i towarzyszami. Takie jest też symboliczne znaczenie tatuażu z psem – siła, wierność, pewność siebie, praca zespołowa, przewodnictwo duchowe i życiowe. Tak naprawdę lista tych znaczeń jest dużo dłuższa – opieka, bycie posłusznym, inteligencja, odwaga, determinacja…

  

Jak już wspomniałem, symbolika psa może być różna ze względu na rasę i wygląd stworzenia na tatuażu. Bernardyn to siła i ciepło, owczarek – opieka i nieustraszone serce, rottweiler – agresywną, niebezpieczną naturę. Nawet drobny chihuahua może właściwie oddać delikatny i uczuciowy charakter właściciela tatuażu.

Znaczenie w tej kwestii ma nawet umaszczenie psa. Biały będzie oznaczał czystość, cnotę, wytrzymałość. Rdzawy to męska siła, walka i zwycięstwo. Czarny pies symbolizuje nieustraszoność, opiekuńczą naturę, pewność siebie, ale również niebezpieczeństwo.

Pies to dobry pomysł na tatuaż zarówno dla osób utożsamiających się z cechami stworzeń, jak i dla zwykłych wielbicieli czworonogów. Ktoś może przestawić swojego własnego pupila, ktoś inny umieści pięknego, dostojnego czworonoga, którego wygląd nada tatuażowi walorów czysto estetycznych. Jeżeli należysz do którejś z wymienionych grup lub masz zupełnie inny własny, pomysł – wybierz tatuaż z psem.