Tatuaż orzeł – znaczenie, historia, 50 zdjęć

  

Biały orzeł widnieje na godle Rzeczpospolitej od początku jej istnienia. Jako wizerunek na tatuażu najczęściej związany jest z myślą patriotyczną. Jego rozmiar może być dowolny, choć najmniejsze tatuaże mogą nie oddać detali i symboliki we właściwy sposób. Orzeł najczęściej wybierany jest przez mężczyzn, choć również kobiety niekiedy decydują się na jego wizerunek.

Tatuaż orzeł – znaczenie, historia

Majestatyczny ptak – historia

To majestatyczne zwierzę od wielu tysiącleci jest symbolem siły, mądrości i świata duchowego. Jego wizerunek umieszczony jest na godle wielu państw: Polski, Rosji, Niemiec czy Stanów Zjednoczonych. W ostatnim z wymienionych krajów pokonał w głosowaniu na symbol narodowy… indyka. Beniamin Franklin – zwolennik tego drugiego – twierdził, że orzeł to stworzenie niegodne reprezentanta. Swoją tezę argumentował tym, że orzeł ma, w przeciwieństwie do indyka „moralnie złą naturę”.

Sięgnijmy do czasów starożytnych. Grecy uważali orła za wcielenie męskości. Orzeł był symbolem Zeusa – najważniejszego z bogów, ojca bogów i herosów. Zeus znany był m.in. ze swoich niezwykle licznych związków z kobietami. W tamtych czasach orzeł często prezentowany był jako niosący błyskawicę – jeden z najważniejszych symboli Zeusa.

  

Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej uznawali orła za symbol duchowej siły. Orzeł unoszący się ponad górami, skąpany w promieniach słońca pozwolił Indianom zobaczyć w sobie posłannika bóstw. Ludy Ameryk wierzyły, że pioruny i błyskawice to „boskie ptaki” na niebie. Orły były dla nich ziemskim wcieleniem tych ptaków.

Władca przestworzy – symbolika

Symbol orła przewinął się przez wiele różnych kultur świata. Jednak, jak się okazuje, znaczenie nadawana orłom w większości przypadków się pokrywa. Podobnie, jak w przypadku innych tatuażów ze zwierzętami symbolika orła odpowiada w dużej mierze jego naturze.

Orzeł oznacza więc siłę i zwinność, którą można zaobserwować w szczególności, kiedy poluje na swoją ofiarę. Oznacza też skupienie, jasność i otwartość umysłu. Kiedy orzeł poszukuje swojej ofiary, jego bystry wzrok jest w stanie wypatrzeć nawet mały punkt na ziemi. Skupia całą swoją uwagę na obranym celu, którego los najczęściej jest już przesądzony. Orzeł szybujący po niebie w pełnym słońcu jest również symbolem piękna natury i wolności.

Mniej oczywistym znaczeniem wizerunku orła okazuje się szansa. Szansa, która może się nie powtórzyć. Szansa, która może zmienić życie człowieka, jeżeli tylko odważy się ją wykorzystać.

Jaki znak twój?”

Istnieje mnóstwo sposobów przedstawienia orła na tatuażu. Ze sposobem przedstawienia wiąże się jednocześnie dokonanie wyboru, co do znaczenia, jakiego chcemy nadać tatuażowi z orłem. Orzeł w locie będzie symbolizował wspomnianą już wolność oraz rozwój duchowy. Przedstawienie orła siedzącego na gałęzi (niekiedy samej głowy orła) może wyrażać skupienie, jasność umysłu, koncentrację na obranym celu. Chodzi to oczywiście o cele życiowe oraz opiekę na wybranej ścieżce.

  

Orła można przedstawić również w zupełnie inny sposób. Zwierze gotowe do ataku z wystawionymi szponami wzbudza strach. Takie uczucie pojawia się instynktownie w człowieku, który patrzy na tatuaż z tak przedstawionym orłem. Wyboru takie wizerunku dokonują ludzie pewni siebie i gotowi na podejmowanie wyzwań. Należy jednak uważać, ponieważ tak przedstawiony tatuaż należy do grona agresywnych i prowokujących.

Istnieje również przedstawienie orła „patriotycznego”. Wizerunek orła bielika może pojawić się nie tylko na skórze żołnierza, czy sportowca – jak to niekiedy bywa. Przedstawienie dumnego symbolu narodowego może wynikać z przywiązania do ojczyzny lub tęsknoty za nią na emigracji. Orzeł taki często umiejscawiany jest na ramieniu lub na piersi – na sercu.

Możliwości przedstawienia orła jest dużo, dużo więcej. Warto zastanowić się jednak wcześniej nad znaczeniem i wyglądam wymarzonego tatuażu, ponieważ najpewniej, będzie on pamiątką na całe życie. Warto więc pamiętać o tym, żeby projekt tatuażu został dobrze przemyślany i wykonany przez profesjonalistę.