Tatuaże egipskie – znaczenie, historia, 80 zdjęć

  

Tatuaże z egipskimi symbolami zawsze były popularne dzięki ich skomplikowanym detalom i symbolicznym znaczeniu. Mimo że hieroglify są bardzo rozpoznawalnym wzorem, egipskie pismo obrazkowe nie jest twoją jedyną opcją. Stylizowane, symboliczne tatuaże, które mają w siebie wplecionych egipskich bogów i boginie albo inne obrazy, które mają duchowe znaczenie.

Tatuaże egipskie – znaczenie, historia

Starożytni Egipcjanie stworzyli szczegółowe symbole, które miały dla nich bardzo duże znaczenie i trzymały się skomplikowanych zasad przedstawiania w sztuce bogów i ludzi. One właśnie stanowią część egipskiego stylu rysowania i malowania, którego nie można pomylić z żadnym innym. Symbole różniły się między sobą – część z nich to były zwykłe rysunki kreskowe, inne z kolei pokazywały kolorowe i bogato zdobione obrazy przedstawiające świat natury. Ich charakterystyczną częścią było unikatowe przedstawienie perspektywy i obrazy, które łatwo można było przenieść na skórę.

Zapewne kojarzysz symetryczny krzyż z pętelką, która skierowana jest w stronę północy. Jest to Anch (ang. Ankh) – symbol życia wiecznego. Egipcjanie, wierząc w życie po śmierci, uważali, że Anch chroni ich podczas podróży na drugą stronę. W mitologii egipskiej był to hieroglif oznaczający życie. W Starożytnym Egipcie był też symbolem płodności, ponieważ jego kształt miał symbolizować kobiece łono.
Skarabeusz jest reprezentacją żuka gnojowego – chrząszcza. Dla Egipcjan, te odporne i żwawe żuki były symbolem spontaniczności i odrodzenia. Ciekawym pomysłem na tatuaż może być umieszczenie tatuażu skarabeusza na biodrze albo karku. Idealnym miejscem na żuka może się również okazać nadgarstek. Skarabeusz w kolorze jest z łatwością zwróci na siebie uwagę innych ludzi.

  

 

Dobrze znanym symbolem jest również Ba, w mitologii egipskiej dusza ludzka, jedna z wielu posiadanych przez człowieka. Przedstawiana była jako mały ptak z ludzką głową, była symbolem charakteru, charyzmy i wytrwałości. Według legendy, Ba wykonuje swoje obowiązki podczas dnia, a w nocy wiernie wraca do domu. Widziane było jako część ludzkiej duszy, która jest w stanie podróżować pomiędzy życiem a śmiercią. Egipcjanie wierzyli, że Ba może pozwolić zatrzymać danej osobie swój wygląd po śmierci. Tatuaż uwzględniający Ba może być zaprojektowany jako egipska scena, która dzieje się w świątyni. Dobrym pomysłem jest też Ba jako główny element rękawa.

Równie popularne jest Oko Horusa. Reprezentuje ono wszystkowidzące oko. Hieroglif przedstawia Horusa, boga nieba, który stracił swoje oko podczas walki z Setem. Oko Horusa często używane jest w tatuażach, które mają oznaczać ochronę. Nie da się go pomylić z niczym innym, więc wyróżnia się w centrum spiralnego wiru na plecach lub jako wszystkowidzące “trzecie oko” na karku.

Anubis to bóg – opiekun zmarłych. Najczęściej przedstawiany jest z głową szakala. Często używany jest jako symbol ochrony – Anubis opiekuje się ludźmi, którzy przeszli na drugą stronę i miejscami, w których spoczywają. Dobrym pomysłem na tatuaż jest Anubis stojącu przed piramidami (które reprezentują groby zmarłych).

Sfinks to mistyczne stworzenie, które zazeyczaj przedstawiane jest jako lew z ludzką głową. Wiele ludzi uważa, że sfinks miał być strażnikiem ciała faraona, które spoczywało w pobliskiej piramidzie. W zależności od tego, jak dużego sfinksa pragniesz umieścić na swoim ciele, może znaleźć się na przeróżnych częściach twojego ciała.
Symboliczne znaczenie tatuaży egipskich:

  • Życie
  • Ochrona, opieka
  • Leczenie
  • Życie pozagrobowe
  • Płodność, macierzyństwo