Tatuaż strzała – znaczenie, historia, 75 zdjęć

  

Strzała to bardzo popularny element uzupełniający znaczenie innych symboli. Rzadziej występuje jako pojedynczy element w ranach tatuażu, choć taki tatuaż bynajmniej nie jest ubogi w przekaz! Strzała jest symbolem neutralnym – noszony jest z równym zainteresowaniem przez kobiety i przez mężczyzn. Jej wielkość najczęściej odpowiada wielkości pozostałych elementów. Stąd strzała na tatuażu może być dowolnych rozmiarów i odnaleźć swoje miejsce na dowolnej partii ciała.

Tatuaż strzała – znaczenie, historia

Pochodzenie symbolu

Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej używali łuków i strzał, oczywiście do polowań i walki. Dla nich strzała jest więc symbolem związanym z tymi czynnościami. Strzały zapewniały bezpieczeństwo rodzinie, dzięki strzałom rodziny miały co jeść. Dla Indian dwie skrzyżowane strzały to symbol przyjaźni. Moja i twoja strzała wspólnie będą mierzyć się z wyzwaniami życia.

Strzał w dziesiątkę

Strzała wypuszczona z łuku, porusza się z ogromną prędkością, precyzyjnie trafiając w cel. Strzała to symbol skutecznego poszukiwania celowości życia. Przezwyciężanie przeciwności na drodze ku odkryciu własnego szczęścia. Strzała może zmotywować do poszukiwań właściwej ścieżki i pomóc odnaleźć to wszystko, co można nazwać życiowym spełnieniem.

  

Każdy z nas ma jakieś cele życiowe i marzenia. Strzała może oznaczać człowieka zdeterminowanego na osiąganie sukcesu i sięganie gwiazd. Taki człowiek nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć upragniony cel. Znaczenie to może być odebrane zarówno pozytywnie – siła i pewność siebie, jak i negatywnie – sianie zniszczenia: „po trupach do celu”.

Strzała to także symbol miłości. Związane jest to z popularnym mitem kupidyna. To ciekawe, że mitologia rzymska określa kupidyna jako syna bogini miłości, Wenus, oraz boga wojny, Marsa. Bardzo mocno przejęty przez popkulturę, kupidyn stał się małym, pulchnym aniołkiem o dziecinnej aparycji. Jego szczególnym atrybutem jest niezwykły oręż – łuk i strzały. Zapewne dobrze wiemy, że ugodzenie strzałą kupidyna może skończyć się dla nas fatalnym zauroczeniem. Wg legendy, obiektem uczuć człowieka przeszytego taką strzałą, stawała się pierwsza, przypadkowa osoba, na jaką spojrzała. Mimo wszystko strzała kupidyna symbolizuje nie falę nieodwzajemnionych uczuć, ale miłość w jej najpiękniejszym wymiarze. Często strzała amora przedstawiana jest z grotem w kształcie serca.

Sposoby przedstawienia wizerunku strzały

Pomysłów na projekt tatuażu ze strzałą jest bardzo wiele. Chciałbym teraz przedstawić symbolikę kilku wybranych projektów wraz z ich symboliką.

  

Strzała umieszczona na cięciwie łuku oznacza wewnętrzny lub zewnętrzny konflikt, napięcie i przeciwności życia, z jakimi musimy się mierzyć. Strzała wypuszczona z łuku, to wspomniany już pęd ku wyznaczonemu celowi. Natomiast konsekwentne i przemyślane podążanie do celu oznacza strzała umieszczona w kompasie. Złamana strzała może oznaczać człowieka, który zdecydował się porzucić hulaszczy lub agresywny tryb życia na rzecz spokojnego i bardziej poukładanego.

Strzały można przedstawić również w grupie. Taka sterta strzał ma swoją historię. Symbolizowała ona jeden z pięciu plemion Ligi Irokezów. Właśnie ta historia nadaje wizerunkowi symbol jedności, współpracy i siły. Aby jeszcze bardziej podkreślić swoją siłę, ludzie często decydują się na umieszczenie przy strzale dodatkowego symbolu diamentu. Diament to przecież najtwardszy materiał znany człowiekowi.

Kiedy decydujemy się na wizerunek strzały, decydujemy się równocześnie na wizerunek o uniwersalnej symbolice. Umieszczając przy strzale dodatkowy element, nadamy mu zupełnie nowego znaczenia. Jeżeli więc uważasz się za człowieka kreatywnego i pragniesz swoją myśl przekazać światu poprzez tatuaż – wkomponuj w projekt strzałę i nadaj jej intymnego znaczenia.