Tatuaż niedźwiedź – znaczenie, symbolika, 50 zdjęć

  

Niedźwiedź uznawany jest przez wielu za zwierzę o najbogatszej symbolice spośród wszystkich zwierząt. Część znaczeń odpowiada naturze i zachowaniu niedźwiedzia. Reszta została nadana mu bezpośrednio przez myśl i kulturę człowieka. Ciężko, aby tatuaż z niedźwiedziem zaprezentować w formie małego obrazu. W związku z tym umieszcza się go na dużych partiach ciała – ramionach, plecach, klatkach piersiowych etc. Niedźwiedź nie jest przypisany do jednej płci – może być noszony zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

Tatuaż niedźwiedź – znaczenie

Potęga, zdrowie i powrót do życia – historia symbolu

Wielu Indian Ameryki Północnej nosili w sobie ogromny szacunek do niedźwiedzi. Niektóre z plemion rdzennych mieszkańców Ameryki uznawały niedźwiedzie za zwierzęta święte. Stworzenia te miały posiadać szczególną moc uzdrawiania. Plemię Pueblo nadawało symbolowi niedźwiedzia znaczenie polowania i szlachetnej walki. Dla Sioux’ów stworzenie to było powiązane z wiatrem, podmuchem wiatru, wichurą. W ich kulturze niedźwiedzie miały moc uzdrawiania, lecz także dar lokalizacji przedmiotów.

Celtowie i inne ludy Europejskie uznawały niedźwiedzie za symbol wojny. Dla Celtów i Germanów był to także symbol odwagi. Nietrudno wyobrazić sobie nieustraszonego i potężnego niedźwiedzia w pozie gotowej do ataku.

  

W kulturze chrześcijańskiej niedźwiedź jest rzadko przywoływanym symbolem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jest to równocześnie symbol powrotu do życia wszystkich dusz zmarłych.

Symbolika niedźwiedzia jest niezwykle zróżnicowana. Z jednej strony niedźwiedź reprezentuje wszystkie cechy „szlachetnego wojownika” – rozważną łagodność, siłę, odwagę, poświęcenie. Z drugiej strony niedźwiedzia uważa się za stworzenie agresywne, niszczące, zapamiętałe w zabójczym szale. Rzadko zdarza się, żeby to samo stworzenie wzbudzało tak skrajnie różne emocje.

Kolejnym nietypowym dla pojedynczego symbolu dualizmem jest przypisywanie niedźwiedziom znaczeń związanych z płcią męską i żeńską. Cechy płci pięknej, jakie człowiek odnajduje w zwierzęciu to prokreacyjna siła stwórcza. Męskie atrybuty to, oczywiście, (brutalna) siła, odwaga, zaborczość, wytrzymałość i czujność. Być może przez tak bogatą analogię do cech ludzkich, niektóre kultury twierdzą, że niedźwiedź to następne wcielenie człowieka.

Biały niedźwiedź

Szczególnym przykładem niedźwiedzia jest ten o białym kolorze futra. Właśnie ta cecha sprawia, że niedźwiedziowi polarnemu przypisywane są cechy zarówno kuzynów z cieplejszych terenów, jak i atrybuty związane z symboliką koloru białego. Niedźwiedź polarny oznacza więc czystość serca i intencji oraz inteligencję, jaka cechuje te zwierzęta. Dodatkowym znaczeniem przypisywanym temu drapieżnikowi, zapewne z powodu odmiennego od pozostałych niedźwiedzi koloru futra, jest zmiana, transformacja i odrodzenie. Niedźwiedź polarny na tatuażu będzie doskonałym pomysłem dla człowieka w momencie życiowych zmian.

Niedźwiedź… pluszowy

Nie mogą również nie wspomnieć o tym szczególnym „gatunku” niedźwiedzia, który od wielu lat spełnia się w roli opiekuna i wiernego przyjaciela dzieci na całym świecie. Pluszowy miś o niezwykle uroczym wyglądzie pyszczka stanowi dla wielu ludzi rozczulający powrót do beztroskiego dzieciństwa. To ciekawe, że właśnie miniaturka nieprzewidywalnego niedźwiedzia stała się ikoną spokojnych snów naszych najcenniejszych skarbów.

  

Podsumowując…

Jeżeli więc pojawia się w Twojej głowie pomysł na tatuaż z niedźwiedziem, musisz wiedzieć, że masz mnóstwo możliwości jego realizacji. Niedźwiedź może być czarny, biały i brązowy. Może on odpowiadać Twojej agresywnej sile i nieustraszonemu charakterowi. Może on odpowiadać Twojej rozważnej sile i inteligencji. Komiksowy miś może mówić o Twojej delikatnej, dziecięcej naturze. Jestem pewien, że kreatywny umysł może z tatuażu z niedźwiedziem stworzyć coś niepowtarzalnego!