Tatuaż żółw – znaczenie, symbolika, 30 zdjęć

  

Tatuaż z żółwiem jest bardziej popularny, niż można było to sobie w pierwszej chwili wyobrazić. Wizerunek żółwia niesie ze sobą głęboką i bogatą symbolikę. Podobnie, jak w przypadku innych tatuażów ze zwierzętami, symbolika ta związana jest głównie z atrybutami i cechami zwierzęcia, jakie przedstawia – żółwia.

Gatunki żółwi różnią się od siebie rozmiarami – od małych jak paznokieć, po wielkie jak głaz. Podobnie ma się rzecz z wielkością tatuażów z żółwiami – od malutkich, umieszczanych na dłoni pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, po duże wizerunki na ramionach czy plecach.

Tatuaż żółw – znaczenie, symbolika

Spokój i wyciszenie

Żółwie to zwierzęta, które możemy odnaleźć praktycznie na całym świecie (no może z wyjątkiem Antarktydy…). Wiele z tych ludów odbierało te zwierzęta bardzo podobnie. Weźmy za przykład ludy mieszkające na wyspach Pacyfiku. Dla nich żółw był symbolem wewnętrznego spokoju i wyciszenia.

  

Oryginalnym podejściem do znaczenia symbolu żółwia wykazali się Indianie Ameryki Północnej. Dla nich żółw miał szczególne znaczenie, ponieważ wg ich wierzeń gady te miały mieć udział w stworzeniu świata. Stąd pojawia się tatuaż o wyjątkowym wyglądzie w stylu indiańskim.

W skorupie najbezpieczniej

Przez wielu ludzi żółwie uważane są za urocze stworzenia. Z wielką gracją i spokojem przemierzają wodne odmęty. Żółwie symbolizują ochronę, opiekę i bezpieczeństwo.

Wynika to z bardzo konkretnego systemu obrony, w jakie wyposażyła żółwie Matka Natura. Schowane w swojej twardej skorupie mogą czuć się bezpiecznie, nie grozi im niebezpieczeństwo ze strony świata zewnętrznego.

Ta sama zdolność nasuwa również na myśl bardziej metafizyczne znaczenia symbolu żółwia. W skorupie jest odcięty od świata zewnętrznego. Ma on czas na zebranie myśli, skoncentrowanie się na swoich przeżyciach, uleczenie ran – fizycznych oraz duchowo-emocjonalnych. Tatuaż z żółwiem będzie więc odpowiadał naturze człowieka refleksyjnego. Człowiek taki, podobnie jak żółw, nie spieszy się nigdzie. Pragnie przemyśleć podjęcie jakiejś decyzji – tym bardziej, im ważniejszy jest przedmiot refleksji.

Żółw, jak już wspomniałem, to również symbol leczenia ran. Tatuaż z żółwiem może więc oznaczać człowieka, który przechodzi jakiś trudny okres swojego życia. Strata kogoś bliskiego, rozstanie po latach związku, zdrada. Takie sytuacje powodują nieraz potrzebę rozsądnego wycofania się z życia towarzyskiego. Czas uleczy te rany.

Żółwim tempem… do celu!

Żółw i ślimak to zwierzęta znane z zupełnie niewielkich prędkości, jakie rozwijają w trakcie przemieszczania się. W przypadku żółwi to nie do końca prawda – przekonał się o tym każdy, który jako zwierzątko domowe wybrał żółwia lądowego. Prędkość rozwijana przez to niepozorne stworzonko jest wręcz oszałamiająca!

  

Kiedy jednak spojrzymy, na gatunki żółwi o dużych rozmiarów lub związanych z wodą, zobaczymy jak ociężale poruszają się po lądzie. W takiej postawie również można doszukać się pozytywów. Żółw bowiem to, w związku z tym, symbol cierpliwości i metodycznego rozwiązywania problemów. To nie szybkością żółw pokonał zająca w znanym z bajki wyścigu. Zwycięstwo zapewniła mu cierpliwość i wytrwałość.

Człowiek z tatuażem przedstawiającym żółwia to zapewne osoba, która nie poddaje się wobec przeciwności losu. Widzi cel swoich działań i spokojnie, własnym tempem dąży do niego krok po kroku. Trudno go wytrącić z tej równowagi, jaką zbudował w swoim wnętrzu.

Istnieje mnóstwo oryginalnie wyglądających projektów tatuażu z żółwiem. Możemy zdecydować się na realistycznie lub kreskówkowo wyglądającego gada. Możemy nasz projekt wykonać w stylu indiańskim lub polinezyjskim, co nada mu wyjątkowego, przyciągającego wzrok wyglądu. Możemy stworzyć też zupełnie własny projekt tatuażu z żółwiem z symboliką odpowiadającą naszemu charakterowi czy znaczeniu, jaki sami chcemy mu nadać. Możliwości jest praktycznie nieskończenie wiele.