Tatuaż słoń – znaczenie, symbolika, 50 zdjęć

  

Tatuaż ze słoniem nie należy ani do popularnych (poza terenami występowania tego stworzenia), ani mainstreamowych projektów. Tatuaż taki będzie zapewne tak duży, jak wskazuje na to rozmiar samego zwierzęcia. Właśnie dlatego najlepszymi miejscami na wizerunek słonia będą duże partie ciała. Symbolika słonia odpowiada zarówno mężczyznom, jak i kobietom.

Tatuaż słoń – znaczenie, symbolika

Największy ssak lądowy

Waga dorosłego słonia może osiągnąć nawet 8 ton. Razem z rozmiarami pojawia się też siła, choć słonie nie należą do agresywnych stworzeń. Swoją potęgę wykorzystują najczęściej do obrony przed drapieżnikami. Stworzenia te należą do szanowanych i cenionych ze względu na ich szlachetną naturę. Na wolności możemy je odnaleźć, podróżując po Afryce lub Azji.

Wierność, mądrość i siła – symbolika

Znaczenie symbolu słonia dla wielu ludzi na świecie może się okazać niejednoznaczne. Nie mniej jednak ludzie, którzy zdecydowali się na tatuaż z tym stworzeniem cieszą się z niego. Odczuwają oni głęboką więź z przyrodą i Matką Ziemią.

  

Każdy tatuaż przedstawiający zwierzę związany jest symbolikom z naturą i charakterem stworzenia, które przedstawia. W przypadku słonia widzimy łagodną siłę i spokój, jakie emanują od niego, gdy porusza się pośród traw sawanny. Ssak ten pokazuje swoją prawdziwą potęgę dopiero wtedy, gdy poczuje zagrożenie.

Hinduizm nadał słoniowi swoje własne znaczenie. W religii tej z głową słonia przedstawia się jedno z najważniejszych bóstw – Ganeshę. Ganesha to bóstwo sukcesu i szczęścia. Jeżeli jesteś człowiekiem dobrej woli, wtedy Ganesha będzie prostował twoją ścieżkę i usuwał z niej wszelkie przeszkody. Bóstwo jest również patronem nauki, sztuki, mądrości – ludzi ciekawych świata.

Symbolowi słonia można również w kontekście nadać znaczenie „jasnej i przejrzystej” komunikacji między ludźmi. Słonie to zwierzęta wierne, oddane i opiekuńcze wobec członków swojego stada. Patrząc z zewnątrz okiem laika, zapewne nie zauważymy jak niezwykle złożona i poukładana jest struktura społeczna pośród słoni. Stworzenia te należą do jednych z najinteligentniejszych zwierząt świata. Znane są przecież historie związane z autentycznymi rytuałami pogrzebowymi i żałoby po stracie bliskiego w świecie słoni.

Słonie to również wierni i oddani kochankowie. Samiec słonia potrafi powstrzymać się od współżycia na długi okres dwóch lat, kiedy razem z partnerką spodziewają się potomstwa. Fakt ten zauważył i opisał Arystoteles. Podał on słonie, jako przykład mądrego oddania i cierpliwości w związkach.

Oprócz tego symbol słonia może nieść całe grono dodatkowych znaczeń – stworzenie, długowieczność, szlachetność, pamięć, nieśmiertelność, współczucie, szczęście i pomyślność.

  

Jak przedstawić wizerunek słonia na tatuażu?

Pomysłów na wizerunek słonia na tatuażu jest dużo. Przedstawię tylko kilka najważniejszych pomysłów, aby nie ograniczyć kreatywnego umysłu. Pamiętamy przecież, że tatuaże to nasze własne dzieła sztuki, które wyrażają nasze intymne myśli i uczucia.

W jakim stopniu wizerunek ten powinien być realistyczny? Może wolimy sam zarys postaci słonia albo jego kreskówkowe przedstawienie? Realistyczne przedstawienie słonia związane będzie z jego prawdziwą symboliką, jaka została już przeze mnie opisana. Słoń kreskówkowy może odpowiadać ironicznemu charakterowi właściciela… lub po prostu wyglądać uroczo na kobiecie o dziewczęcym usposobieniu. Słoń może stać, leżeć, tarzać się. Słoń cyrkowy – ubrany w charakterystyczną chustę na głowie – może wykonywać sztuczkę na siedząco.

Każdej z tych postaw można nadać własne, indywidualne znaczenie. Możliwości jest wiele. Pamiętaj tylko, że tatuaż, szczególnie tych rozmiarów, najczęściej jest wizerunkiem na całe życie. Dlatego polecam dobrze przemyśleć jego wygląd, własne znaczenie i oddać się w ręce profesjonalnego tatuażysty.