Tatuaż czaszki – znaczenie, historia, 80 zdjęć

  

Tatuaże czaszek zawsze miały swoich zwolenników, ale kiedy ten symbol stał się bardziej rozumiany, a co za tym idzie akceptowalny, liczba jego entuzjastów stale wzrasta. Podczas gdy tatuaż czaszki może się wydawać dosyć odważnym pomysłem, ale jest wiele sposobów, na które można zaprojektować taki tatuaż – od tych tradycjonalnych, do nieco bardziej dziwacznych.

Tatuaż czaszki – znaczenie, historia

Czaszka i skrzyżowane piszczele to najbardziej popularny z tatuaży czaszek. Podczas gdy wzór ten używany jest, aby symbolizować truciznę i śmierć, szczególnie kiedy widnieje na pirackiej fladze, wielu ludzi przestało mieć tę samą negatywną reakcję, kiedy go widzą. Jest to szczególnie widoczne w odrodzeniu się zainteresowania piratami. Biorąc pod uwagę wiele romansów z korsarzami w roli głównych obiektów westchnień, czaszka ze skrzyżowanymi piszczelami staje się bardziej popularna i mniej “straszna”.

Innym popularnym motywem dotyczącym czaszki jest wąż. Wzór zazwyczaj zawiera w sobie czaszkę, w której siedzi wąż, wychylając się przez jej pusty oczodół. W tym obrazie wąż jest symbolem mądrości i nieśmiertelności. Tatuaż przekazuje, że wiedza nie ustępuje nawet śmierci, a węże trzymają w sobie najgłębsze tajemnice.

  

Powszechnie znane są również czaszki noszące cylindry. Pokazywana w sztuce i lokalnych zwyczajach, “czaszka dżentelmena” pojawiała się w haitańskich obrzędach hoodoo, meksykańskim Dia de Muertos, reklamach papierosów i firm promujących “nocne życie”, wzorach biżuterii, symbolach tajnych stowarzyszeń, a nawet w filmach o Jamesie Bondzie.

Czaszka w cylindrze jest jednocześnie stylowo nowoczesna i gotycko ponadczasowa. Nieważne czy narysowana w kolorowym kreskówkowym stylu, czy w czarno-białej interpretacji Edwarda Gorey’a, gdziekolwiek ta oznaka pozagrobowego przyjęcia jest noszona, w obojętnie jakim stylu, jest tatuażem dla osoby, która podobnie odnosi się do swojej śmiertelności. Życie jest podróżą, którą warto się rozkoszować, razem z jego wzlotami i upadkami, więc można równie dobrze uchylić kapelusza Śmierci.

To jest kilka popularnych wzorów tatuaży, ale oczywiście nie są one jedynym sposobem na przedstawienie czaszki na swojej skórze. Bardzo popularne są również płonące czaszki, często kojarzone z gangami motocyklowymi. Nie jest to wzór dla osób, które są zakładnikami własnej śmiertelności, ale idą na linii między komfortem a niebezpieczeństwem z diabelskim uśmieszkiem i zimnym lekceważeniem. Podczas gdy niektórzy mogą być zszokowani tym buntowniczym brakiem szacunku, osoby noszące ten tatuaż wiedzą lepiej: to jedyny sposób, aby poczuć się żywym.

Dobrze znane są również czaszki z elementami wojskowymi, często mające upamiętniać zmarłych żołnierzy, mówić, że wolą ponieść śmierć, niż stracić honor, lub wręcz przeciwnie – przypominać o brutalnym terrorze wojny. Nie można zapomnieć o demonicznych czaszkach, które mogą wiązać się z satanizmem, czarną magią lub ogólnym zainteresowaniem paranormalnymi rzeczami. Zazwyczaj oznaczają one śmierć, zemstę, oszustwo, zło, ciemność, wieczność lub władzę.

Symboliczne znaczenie tatuażu czaszki:

Mimo że kiedyś uważana była za oznakę buntu, czaszka ma więcej pozytywnych niż negatywnych znaczeń. W tarocie karta śmierci często przedstawiana jest z czaszką lub kościotrupem na sobie. Jest symbolem zmiany – i tej dobrej, i tej złej. Czaszka może pokazywać zwycięstwo śmierci nad życiem i krótkotrwałość ludzkiej egzystencji, ale negatywne znaczenie może być pokonane przez wiarę, że dusza ludzka jest w stanie przetrwać śmierć i zatriumfować. Przykładowe znaczenia tatuażu obejmują:

  
  • Zmiana
  • Krótkość życia
  • Oszustwo
  • Tajemnica
  • Odnowienie
  • Wolność

  

1 komentarz do “Tatuaż czaszki – znaczenie, historia, 80 zdjęć”

Możliwość komentowania została wyłączona.