Tatuaż z wizerunkiem oka – znaczenie, historia, 50 zdjęć

  

Oko to bardzo popularny i wymowny pomysł na tatuaż. Jego głęboka, mistyczna symbolika odpowiada zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Tatuaż z wizerunkiem oka może być dowolnych rozmiarów, stąd może zostać umiejscowiony na dowolnej części ciała.

Symbole oka w starożytności

Tradycja łączy symbole oka z innymi mistycznymi symbolami. Oko połączone z hamsą – symbolem przedstawiającym symetryczną dłoń – oznacza protekcję. Ochrona ta przede wszystkim dotyczyć ma przede wszystkim szczególnej klątwy znanej od starożytności – „złego oka”. „Złe oko” to klątwa sprowadzająca choroby i nieszczęścia. Wywoływana jest przez specyficzne spojrzenie drugiego człowieka, szczególnie, gdy jest on dotknięty chorobą oczu – kataraktą, zezem etc. Do dziś ludzie przesądni lub po prostu zafascynowani wizerunkiem, decydują się na tatuaż z hamsą i okiem.

Tatuaż hamsa – znaczenie, historia, 35 zdjęć

Gdy wymieniam starożytne symbole oka, nie mogę zapomnieć o staroegipskim oku Horusa (lub oko Ra). Jest to oko ludzkie z obwódką, brwią i dwiema charakterystycznymi „łzami”. Jedna z nich spada pionowo w dół, druga tworzy łuk podkreślający symbol oka. Oko Horusa jest okiem wszechwidzącym. Jest symbolem władzy boskiej i królewskiej, jaką posiadał faraon. Jego zadaniem była również ochrona przed złem i chorobami. Horus był egipskim bogiem przedstawianym z głową sokoła. Jego prawe oko znajdowało się na słońcu, a lewe – przedstawiane na wizerunku – na księżycu.

  

Często oko Horusa umieszczone jest wewnątrz lub na szczycie piramidy. Znak ten często wiązany jest z okultyzmem. Masoneria przyjęła taki wizerunek, jako symbol ich bractwa. Religia chrześcijańska odrzuciła ten symbol, podobnie jak wiele innych związanych z obcymi bóstwami, nazywając go okiem Lucyfera. Wg tej interpretacji oko nie jest w pełni otwarte, ponieważ Lucyfer „przymyka oko” na zło świata. Jego łzy mają symbolizować smutek z powodu zbawienia chrześcijan.

Oko Horusa bywa bardzo często mylone z Okiem Opatrzności. Ten judeochrześcijański symbol oka wewnątrz trójkąta oznacza ojcowską opiekę Boga nad każdym człowiekiem. Trójkąt to symbol Trójcy Świętej. W przeciwieństwie do Oka Horusa, Oko Opatrzności nie jest stylizowane w żaden sposób. Jest również ono szeroko otwarte – czujność Boga nie ma ograniczeń.

Współczesna symbolika oka

Oko zwierzęce to symbol czujności i precyzji. Człowieka z tatuażem oka sokoła lub orła bardzo trudno zaskoczyć. Kocie oko to symbol tajemnicy i intuicji. Oko lwa czy tygrysa to oko drapieżnika. Taki tatuaż może wskazywać na człowieka silnego i pewnego siebie. Zapewne jest to człowiek, który święci sukcesy w różnego rodzaju sportach walki.

Wizerunek oka może przedstawiać oko ludzkie. Oczy są zwierciadłem duszy. Oko ludzkie to symbol intuicji. O osobie obdarzonej intuicją można powiedzieć, że ma otwarte trzecie oko, oko duszy. Jest ona czujna nie tylko na sprawy ziemskie, ale również na sferę duchową. Oko wewnątrz trójkąta to sporny symbol pochodzący ze starożytności. Właściwie o znaczenie takiego tatuażu należy zapytać osoby, która go nosi.

  

Tatuaż z wizerunkiem oka to bardzo dobry pomysł nie tylko z powodu bogatej symboliki. Wprawny tatuażysta może z wizerunku oka uczynić zachwycające dzieło sztuki.