Tatuaż róża – znaczenie, historia, 40 zdjęć

  

Róża to bodajże najpopularniejszy spośród symbolicznych kwiatów. Odpowiednie barwy kwiatów można ofiarować matce, ukochanej, siostrze czy przyjaciółce – ich piękno i symbolika są uniwersalne. Wizerunki kwiatów odpowiadają paniom. Nie mniej róża, z jej całą bogatą symboliką, bywa odpowiednia praktycznie na równi u kobiet, jak i mężczyzn. Wielkość tatuażu z różą jest również różnorodna, choć rzadko spotyka się naprawdę duże wizerunki kwiatów.

Tatuaż z różą – Historia miłości

Symbolika róży pojawia się już w czasach starożytnej Persji. W opozycji do wczesnego spojrzenia na kwiat, w tamtych czasach była ona symbolem męskości. Grecka bogini miłości – Afrodyta – często przedstawiana była z naręczem róż oplatającym jej skronie, szyję lub kostki. Krzak róży wyrósł przecież z plamy krwi rozlanej przez zamordowanego kochanka Afrodyty – Adonisa. W tej historii można zrozumieć symbolikę róży jako wiecznej miłości.

W latach trzydziestych dwudziestego wieku róża zaczęła zyskiwać popularność jako symbol tatuowany na ciele przez marynarzy. Miały one przypominać ludziom morza o swoich ukochanych oczekujących ich powrotu do domu. Z czasem pomysł ten przyjął się powszechnie.

  

Niezwykłą kreacją postaci róży wsławił się Antoine de Saint-Exupéry w swoim „Małym księciu”. Róża w baśni miała charakter stereotypowej kobiety – stroiła się, oczekiwała atencji i opieki, ukrywała swoje prawdziwe uczucia ze względu na swoją dumę. Mały Książę zauważał jak skomplikowana i wymagająca jest róża. Mimo to para zapłonęła żywym uczuciem do siebie nawzajem. Mały Książę powrócił ze swojej wędrówki, aby „pielęgnować” różę, ponieważ stała się „jego” różą. Róża Małego Księcia symbolizuje to wszystko, czego mężczyzna nie zrozumie nigdy w kobiecie. Symbolizuje ona kokieterię skrywającą burzę autentycznych uczuć. Symbolizuje wreszcie miłość oczekującą na spełnienie tak, jak Róża oczekiwała powrotu ukochanego.

Tatuaż z różą – Co mówi kolor róży?

Istnieje bardzo wiele odmian kolorystycznych róży. Każdy z nich przywodzi na myśl coś innego. Żółta róża oznacza przeprosiny i przyjaźń. Jako kwiat o bardzo „neutralnym” kolorze, żółtą różę wręcza się w ramach oficjalnych uroczystości przy wielu okazjach. Biała róża oznacza czystość, niewinność, lojalność i szacunek. Ukochana obdarowana takimi kwiatami otrzymuje zapewnienie o czystości intencji i szczerości uczucia. Czerwona róża to, oczywiście, symbol namiętnej miłości – ofiaruje się je w bardziej dojrzałych i doświadczonych związkach. Różowa róża to również bezpieczny symbol. Kolor ten jest jakby połączeniem dwóch poprzednich; tak samo jest z uczuciami, jakie ma wyrażać.

Oprócz tych naturalnych kolorów kwiatów istnieją również hodowle róż niebieskich, fioletowych i czarnych. Niebieska róża to symbol marzeń, pragnień i niespełnionych oczekiwań. Wręczona kobiecie oznacza tyle, co: „wiem, że zaskakuję Cię, wyjawiając swoje uczucia i trudno Ci wyobrazić sobie nas razem, ale bardzo pragnę, abyśmy dali sobie szansę”. Róża fioletowa to symbol zauroczenia, miłości od pierwszego wejrzenia. Kiedy kobieta otrzymuje taki kwiat, powinna być świadoma, że uczucia kierowane w jej stronę są szczere i bardzo spontaniczne. Czarna róża to symbol śmierci, żałoby, pożegnania. Nie jest to bynajmniej symbol smutny! Dotyczy on dojrzałego przeżywania utraty bliskiej osoby.

  

W konsekwencji widzimy, że tatuaż z różą aż prosi się o nadanie mu barwy kolorowym tuszem. Choć – fakt – czarny to też kolor, któremu można nadać własne znaczenie. Pamiętajmy, aby tatuaż był uprzednio dobrze przemyślany i właściwie odpowiadał symbolice, jaką chcemy mu nadać. W branży tatuaży najczęściej trudno o „zwrot towaru” czy jego „wymianę”.