Tatuaż kwiat lotosu – znaczenie, historia, 50 zdjęć

  

Kiedy przychodzi do tatuaży z kwiatami, żaden inny wschodni kwiat nie jest popularny tak bardzo jak lotos. Na przestrzeni wielu wieków lotos był w różny sposób symbolizowany w kulturach świata, chociaż najbardziej znany jest w tych wschodnich. Tak jak róża jest popularna w Ameryce, lotos jest popularnym wyborem w Azji, Egipcie, Indiach i innych wschodnich państwach. Właściwie to popularność tych dwóch kwiatów można do siebie porównać – zależy tylko od tego, w którym miejscu na świecie jesteś. Lotos jest też dobrze znany w Japonii i Chinach.

Tatuaż kwiat lotosu – znaczenie, historia

W symbolice kwiatów lotos reprezentuje “nowy początek” i “rozdzielonych kochanków”. O kwiecie lotosu wspomina się nawet w Biblii i innych tekstach religijnych. Był też przedstawiany w mitologii i legendach. Niektórzy ludzie mówią nawet, że lotos jest kwiatem Boga. Tatuaże religijne czasami zawierają w sobie kwiat lotosu, ale nie jest to zbyt częste. Wielu ludzi kieruje się za to znaczeniem nowego początku. Ludzie ci wierzą, że lotos symbolizuje odrodzenie. Wielu z nas chce mieć czysty start lub nowy początek. Tatuaż lotosu może symbolizować właśnie te myśli.

Tak jak było napisane wcześniej, lotos jest bardzo symboliczny we wschodnich kulturach i ich mitologiach. W buddyzmie kwiat lotosu reprezentuje najbardziej potrzebny symbol duchowości.

  

W hinduizmie lotos, a szczególnie święty lotos, jest nazywany Padmą. Ma ona szczególne znaczenie dla wyznawców hinduizmu, ponieważ związane jest z ilością bożków, a w szczególności Vishnu i Brahmą. Lotos w tym kontekście reprezentuje boskie piękno i czystość, a kiedy ma otwarte płatki oznacza duchowe przebudzenie.
W hinduizmie i buddyzmie lotos reprezentuje “wolność od przywiązania do rzeczy materialnych”. Dla wielu wschodnich kultur lotos reprezentuje pozytywne myślenie i sukces. Buddyści wierzą, że kwiat lotosu symbolizuje prawdę i oświecenie. Te dwie rzeczy są jednymi z najpopularniejszych znaczeń tego pięknego kwiatu.

Egipcjanie także bardzo cenili kwiat lotosu. Czcili go, ponieważ służył Egipcjanom do wielu różnych rzeczy. Często używali kwiatu lotosu podczas pogrzebów i innych uroczystości. Lotos jest jednym z ośmiu pomyślnych znaków wschodu. Tak jak dla wielu innych europejskich kultur, dla Egipcjan lotos reprezentuje odrodzenie i odnowę. Egipcjanie wierzyli, że lotos był nierozerwalnie związany ze słońcem. Legendy przedstawiają narodziny boga słońca “Ra”, jako jego wyjście z kwiatu lotosu.

W mitologii o lotosie mówi się jako o boskim sromie, z którego wyszli wszyscy bogowie i boginie. Lotos jest też często przedstawiany jako symbol harmonii i pokoju. Nawet w legendach, lotos był symbolem pokojowego rozwiązywania sporów. Jest wiele krajów na całym świecie, które wierzą właśnie w to znaczenie.

Lotos jest pięknym kwiatem i równie pięknie będzie prezentował się na kwiecistym tatuażu.

Symboliczne znaczenie kwiatu lotosu:

Jest wiele różnych znaczeń tatuażu lotosu, ale te najbardziej popularne to:

 • Transformacja
 • Czystość
 • Perfekcja
 • Wierność
 • Odrodzenie
 • Nowy początek
 • Sukces
 • Duchowe przebudzenie
 • Mądrość
 • Wiedza
 • Duchowość
 • Szczęście

  

Mimo że jest wiele znaczeń kwiaty lotosu, istnieją też znaczenia przypisane do każdego jego koloru. Niebieski lotos symbolizuje mądrość i wiedzę. Czerwony lotos symbolizuje czystość serca. Różowy lotos reprezentuje boskość i jest on najczęściej używanym kolorem. Biały lotos reprezentuje duchową ochronę. Fioletowy lotos reprezentuje tajemnicę.