Tatuaż wąż – znaczenie, historia, 40 zdjęć

  

Wąż to popularny pomysł na tatuaż. Jego symbolika odpowiada każdemu. Z tego powodu zarówno mężczyźni, jak i kobiety decydują się na taki tatuaż. Węże to zwierzęta o bardzo bogatej historii i symbolice. Istnieje mnóstwo gatunków węży, pociąga to za sobą różnorodność stylów wizerunków na tatuażu. Węże można przedstawić na tatuażu dowolnej wielkości.

Tatuaż wąż – znaczenie, historia

Okrutny łowca

Węże należą do rodziny zwierząt, która wzbudza strach człowieka od zarania dziejów. Mimo, że niektóre gatunki węży są zupełnie niegroźne, strach ten w większości przypadków jest jak najbardziej uzasadniony. Groźną bronią węży jest ich jad, który szybko paraliżuje i zabija ich ofiary. Węże zabijają w ten sposób zwierzęta kilkanaście razy większe i cięższe od nich samych. Gatunki należące do rodziny dusicieli nie zabijają jadem. Te potężne (długie i ciężkie) węże owijają swoje ciało wokół swojej ofiary i zaciskają się doprowadzając do ich uduszenia. Symbolika węży związana jest mocno z ich charakterem i atrybutami.

Jego śmiercionośne bronie i stosunkowo duża ilość zabójstw ludzi na przestrzeni dziejów nasuwają jednoznaczne skojarzenia. Symbol węża to symbol strachu, śmierci, żałoby, nienawiści i niebezpieczeństwa. Ale nie zawsze i nie dla każdego w historii wąż kojarzył się tak jednoznacznie źle.

Śmierć czy życie?

Wiele starożytnych narodów utożsamiało węże z żywiołem wody. Dla rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, Chińczyków i mieszkańców Afryki, węże stanowią symbol czystości, oczyszczenia. Starożytni W związku z niezwykła zdolnością regeneracji, Grecy nadali mu znaczenie uzdrowiciela. Wąż stał się atrybutem greckiego bożka sztuki lekarskiej – Asklepiosa. Dla wielu narodów wąż jest także symbolem nowego życia i odrodzenia. Wynika to z jego zachowania, w którym regularnie zrzuca on skórę, pokrywając swoje ciało nową jej warstwą. Chiński zodiak nadaje wizerunkowi węża symbolikę łaskawość, mądrość, czujność, uprzejmość i opanowanie.

  

W religiach judeochrześcijańskich wąż jest symbolem wcielenia zła – Szatana. W starotestamentalnej historii grzechu pierwszych ludzi, to właśnie wąż skusił Adama i Ewę do porzucenia zakazu Stworzyciela. Wąż to jedyne zwierzę w religii chrześcijańskiej wprost przeklęte przez Boga. Za ten czyn wąż został skazany na wieczne tarzanie się na brzuchu. Stąd istnieje mocne związanie symbolu węża ze znaczeniem kusiciela, pokusy, grzechu, uleganiu pierwotnym instynktom i popędom. Często kontekst tego znaczenia odnosi się do sfery seksualnej.

Ale nawet religie mojżeszowe nie są jednoznaczne w określeniu symbolu węża złym. Kiedy naród izraelski szemrał przeciwko Bogu podczas dłużącej się wędrówki do Ziemi Obiecanej, Bóg, w ramach kary, zesłał na ludzi węże. Wielu izraelitów zmarło z powodu ich jadu. Mojżesz wstawił się do Boga za ludem. Ten rozkazał, aby Mojżesz sporządził wizerunek węża z miedzi i umieścił na wysokim palu. Każdy, kto spojrzał na ów wizerunek, nie zginął. Miedziany wąż stał się symbolem ocalenia. Chrześcijanie wierzą, że miedziany wąż jest starotestamentalną figurą Jezusa Ukrzyżowanego – ostatecznego symbolu zbawienia duszy „zatrutej” grzechem.

Sposoby przedstawienia tatuażu z wężem

Istnieje kilka ciekawych sposobów przedstawienia węża w ramach tatuażu. Agresywny wąż może atakować osobę, która patrzy na jego wizerunek. Wąż może w ciekawy sposób wić się po ciele osoby, która zdecydowała się na taki tatuaż. Ciało węża może ułożyć również zupełnie osobny symbol, który nada całości zupełnie nowe, oryginalne znaczenie. Symbol taki może mieć intymne znaczenie dla człowieka, który go umieścił na swoim ciele.

Jeżeli zdecydowałeś się na tatuaż z wężem, pamiętaj, aby w pierwszej kolejności dobrze przygotować projekt. Niech obraz, który przedstawi będzie dokładnie odzwierciedlał Twoje wnętrze – Twoją myśl i Twoje uczucia – dokładnie tak, jak chcesz je przekazać światu.