Tatuaż drzewo – znaczenie, historia, 50 zdjęć

  

Tatuaż z drzewem należy do rzadszych pomysłów. Nie należy on również do mainstream’owych wizerunków czy symboli. Nie mniej jednak drzewo jest jednym z najmocniejszych i najgłębszych pod względem symboliki znaków. Odpowiada on zarówno mężczyźnie, jak i kobiecie. Jego rozmiary mogą być różne. Zależą one przede wszystkim od tego, jak bardzo realistyczne ma być drzewo, jak bogate ma zawierać detale.

Tatuaż drzewo – znaczenie, historia

Życiodajne rośliny

Drzewa to bardzo długowieczne rośliny. Niektóre dożywają nawet 5000 lat. Silne, duże drzewo oprze się najtrudniejszym warunkom pogodowym. Takie drzewo to dom wielu zwierząt. Także człowiek w upalny dzień może pośród jego gałęzi odnaleźć ochłodę. Niekiedy, pośród liści można znaleźć pożywne i smaczne owoce, które przywracają siły, a czasem nawet zdrowie. Owoce to jedne z podstawowych środków leczniczych starożytnej medycyny.

Historia świętych drzew

Od najdawniejszych czasów ludzie wielu różnych kultur na całym świecie oddawali cześć drzewom. Najczęściej praktyka ta nie wyróżniała żadnego konkretnego drzewa. Dla Celtów były one szczególne, ponieważ stanowiły mieszkanie dla wróżek. Zdarzały się jednak sytuacje, w których jeden gatunek uznawany był przez ludzi za święty. Grecy i Celtowie w ten sposób traktowali dęby. Celtyccy druidzi gromadzili się we wnętrzu starych dębów, aby wspólnie sprawować swoje rytuały. Nawet nazwa „druid” pochodzi od celtyckiego słowa na określenie dębu.

  

Dla ludów germańskich szczególnym gatunkiem drzewa była lipa, dla Skandynawów – jesion. O cedrach libańskich z zachwytem rozpisuje się Stary Testament Pisma Świętego. W czasach starożytnych cedry libańskie były synonimem oszałamiającego piękna. Drewno z cedrów libańskich było bezcennym surowcem. Do dziś Libańczycy z dumą umieszczają figurę tego drzewa na swojej fladze.

Drzewa w religiach

Budda uznał drzewa Bodhi (święte drzewa figowe) za symbol oświecenia. Hindusi wierzą w niezwykłe lecznicze zdolności tych drzew. Wymieniają oni bardzo konkretnie szereg chorób, na które święte figi stanową antidotum. Pośród tych chorób znajdziemy m.in. astmę, cukrzycę czy epilepsję. Oprócz świętych drzew figowych, wyznawcy hinduizmu otaczają czcią bananowce i drzewa sandałowe.

Również religie mojżeszowe są silnie związane z drzewami o niezwykłych zdolnościach. Sięgnijmy do pierwszej księgi Starego Testamentu – Księgi Rodzaju. Już na początku odkrywamy, że rajski ogród pełen był cudownych drzew. Pośród nich Biblia wyróżnia dwa znajdujące się w środku Edenu – Drzewo Życia i Drzewo Poznania Dobra i Zła. Nazwy te bezpośrednio odnoszą się do zdolności, jakie w człowieku rodziły owoce tych drzew. Pan Bóg przykazał, aby ludzie nie spożywali jednak owoców tych drzew. Nieposłuszni Prarodzice, skuszeni przez Szatana, spożyli owoc z drzewa poznania. Za ten czyn zostali oni wypędzeni z raju. Drzewo życia zapewnić ma nieśmiertelność ciała. Bożonarodzeniowa choinka jest właśnie symbolem rajskiego drzewa życia – tęsknoty za utraconym przez grzech szczęściem.

Mówiąc o drzewach w różnych wierzeniach, nie powinienem zapomnieć o Yggdrasil. Drzewo to pochodzi z mitologii nordyckiej. Wg wierzeń starożytnych mieszkańców Skandynawii jest to jesion, który zespala w jedno wszystkie istniejące światy – ludzi, bogów, lodowych olbrzymów etc.

Wizerunek drzewa

Sposobów przedstawienia samego drzewa raczej nie ma wiele. Statyczna roślina poruszana jest co najwyżej podmuchami wiatru. Do takiego wizerunku warto dodać inne elementy leśnego krajobrazu. Nada to tatuażowi pięknego wyglądu dzieła sztuki.

  

Istnieje jednak niezliczona ilość gatunków drzew. Różnią się od siebie wielkością, wyglądem, kolorem kwiatów, kory, owocami, wyglądem liści. Każde drzewo ma własną symbolikę. Nie sposób w tak krótkim artykule wymienić ich wszystkich. Jeżeli zdecydowałeś się na tatuaż z drzewem, zachęcam Cię do zasięgnięcia informacji na temat znaczeń poszczególnych gatunków. Spraw, aby Twój tatuaż oznaczał dokładnie to, co dyktuje Ci umysł i serce.