Tatuaż krzyż – znaczenie, historia, 150 zdjęć

  

Tatuaż krzyża stał się bardzo popularnym wzorem, zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Nie musisz więc być osobą bardzo zaangażowaną religijnie, aby zdecydować się, na umieszczenie go na swojej skórze. Powodem, dla którego tatuaż krzyża jest tak popularny, jest fakt, że ma tak wiele różnych znaczeń, które pasują do ogromnej ilości ludzi.

Najbardziej oczywistym znaczeniem, kryjącym się za krzyżem, jest religia, ponieważ chrześcijaństwo sprawiło, że symbol ten stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Często też ludzie używają krzyża jako upamiętnienia zmarłej rodziny lub przyjaciół. Zdarza się, że łączą go z ramką z imionami i/lub datami zapisanymi na niej.

Innym popularnym pomysłem jest różaniec, który zakończony jest małym krzyżykiem. Możesz nawet umówić się ze swoim tatuażystą, aby oplótł koraliki wokół twojego nadgarstka.

Tatuaż krzyż – znaczenie, historia

Krzyż jest jednym z najbardziej uniwersalnych, rozpoznawalnych i antycznych symboli na świecie. Zanim stał się świętym, religijnym symbolem, używano go jako okrutną metodę egzekucji, którą nazwano ukrzyżowaniem. Ofiary wieszano na wielkim, drewnianym krzyżu, a ich dłonie i stopy były przybijane gwoździami. Wisieli tak, dopóki ich ciała się nie poddały. Kiedy chrześcijaństwo stało się religią państwową, ukrzyżowania zostały zakazane.

  

Poprzeczne ramiona krzyża są symbolem tego, co jest kobiece – pasywności, prostolinijności, zniszczenia i śmierci. Pionowe ramiona krzyża oznacza przeciwieństwo poprzecznego – męskość. Symbolizuje ono niebiańskość, wieczność, kreatywność, pozytywność, aktywność i pełnię życia. W obecnych czasach, kiedy przychodzi do religijnych upiększeń ciała, tatuaż krzyża jest jak na razie najpopularniejszym.

Krzyż celtycki jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych wzorów, które związane są z tatuażem krzyża. Wierzy się, że krzyż celtycki pochodzi z V wieku, gdzie był symbolem celtyckiej wiary i kultury. Ten pogański symbol był bardzo popularny w celtyckich społecznościach, takich jak na przykład Irlandia czy Szkocja.

Teraz krzyż celtycki używany jest głównie jako symbol chrześcijaństwa i religii. Wzór ten zawiera w sobie węzły, pętle i labirynty. Węzły symbolizują powiązanie pomiędzy fizycznym i duchowym życiem, podczas gdy pętle oznaczają niekończące się koło życia. Ludzie, którzy decydują się na ten wzór tatuażu, chcą pokazać swoją wiarę i fakt, że wierzą w to, że życie zatacza koło.

Tatuaż celtyckiego krzyża jest świetnym sposobem, aby reprezentować życie i jego różne drogi.
Widzi się też coraz więcej ludzi, którzy decydują się na krzyż gotycki. Takie krzyże są bardzo podobne do tych chrześcijańskich, ale często mają w sobie różne modyfikacje. Na przykład do wielu z nich dodane są węże, smoki lub drut kolczasty, które jest okręcony wokół krzyża. Łatwo jest więc odróżnić tatuaż z gotyckim krzyżem, od takiego, który ma podłoże religijne. Tatuaż z krzyżem gotyckim zazwyczaj kryje też za sobą mroczniejsze znaczenie – przeważnie symbolizuje ból lub złość, ale może też po prostu reprezentować miłość do gotyckiej kultury.

  

Symboliczne znaczenie tatuażu krzyża:

Tatuaże krzyża, jak można się domyślić, w większości mają znaczenie religijne. Nie można jednak zapominać o innych znaczeniach tego wzoru:

 • Religia
 • Upamiętnienie zmarłych z rodziny lub przyjaciół
 • Pasywność
 • Prostolinijność
 • Zniszczenie, śmierć
 • Niebiańskość
 • Wieczność
 • Kreatywność
 • Pozytywne podejście do sytuacji, pełnia życia
 • Aktywność
 • Połączenie pomiędzy życiem fizycznym i duchowym
 • Koło życia
 • Złość, wściekłość
 • Ból, zranienie

  

1 komentarz do “Tatuaż krzyż – znaczenie, historia, 150 zdjęć”

 1. Świetne propozycje tatuaży z krzyżem ale ja mam swój model tylko zeby ktoś mi cos dodał /oplótł czymś Nie wiem może z drzewami

Możliwość komentowania została wyłączona.