Tatuaż z krokodylem i aligatorem nie należy do projektów mainstream’owych. Symbolika tych stworzeń jest ściśle związana z cechami i atrybutami, jakimi szczycą się zwierzęta. Tatuaż krokodylem i aligatorem odpowiada zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Tatuaż z takim zwierzęciem może być różnych rozmiarów – malutkie zarysy lub duże obrazy z detalami wyglądu krokodyla czy aligatora.
Tatuaż krokodyl – znaczenie
Nieustraszony od milionów lat
Krokodyle zamieszkują ziemię od czasów dinozaurów. Potrafią zaadaptować się praktycznie do dowolnego środowiska, w jakim się znajdą. Nazwa tego zwierzęcia pochodzi z języka greckiego. Słowo „kroko” oznacza w nim „kamyczki”. Jest to odniesienie do twardej, rogowatej skóry krokodyli i aligatorów. Jest ona perfekcyjnym pancerzem, który chroni zwierzęta przed innymi drapieżnikami. Krokodyla od aligatora odróżnia wielkość, ubarwienie, wygląd wypustek na skórze, występowanie (poziom zasolenia wód) oraz kształt szczęk.
Ciekawym mechanizmem, w jakie wyposażyła krokodyle Matka Natura są sławetne „krokodyle łzy”. Dzięki wydzielinie specjalnego gruczołu krokodyle spod oczu pozbywają się nadmiaru soli z organizmu. Człowiek poprzez analogię do cechy własnego gatunku zauważa w takim zachowaniu swoisty płacz. Od wieków po świecie krąży powiedzenie, które mówi o płaczu krokodyla nad swoimi ofiarami. Także w języku polskim używamy związku frazeologicznego „krokodyle łzy”. Oznacza on fałszywe, zwodnicze ubolewanie nad jakimś faktem.
Jeszcze jedną charakterystyczną cechą tych stworzeń jest niezwykły „taniec”, który ma na celu zwabienie samicy podczas godów. Krokodyl trzęsie całym swoim ciałem, co sprawie, że wprowadzona w ruch woda przelewa się po łuskach drapieżnika ponad taflą rzeki.
Stworzyciele świata
W starożytnym Egipcie głowę krokodyla umieszczano na szyi bożka Sobka. Był to bożek odpowiedzialny za stworzenie. Jego zadaniem była ochrona wiernego ludu, który zamieszkiwał okolice świętej rzeki – Nilu – właśnie przed atakami ze strony agresywnych krokodyli. Egipcjanie byli oczarowani tymi stworzeniami. Zbudowali oni na cześć krokodyli miasto Asinoe, które Grecy przemianowali na Crocodilopolis.
Majowie również pośrednio wiązali krokodyle ze stworzeniem świata. Wg ich wierzeń płaska ziemia podtrzymywana była od spodu przez cztery potężne krokodyle. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej upatrywali w krokodylach symbol siły i dominującej pozycji w hierarchii.
Hinduizm również odnosi się do tych zwierząt w rozumieniu sił stwórczych. Krokodyle i aligatory przewodzą duchowej energii odpowiedzialnej za stworzenie i ludzkie emocje o nazwie Svadhisthana. Zwierzęta te z natury związane są z żywiołem wody – symbolem podświadomości, emocji i energii seksualnej.
Jeśli nie chcesz mojej zguby…
Współczesna symbolika krokodyli zachowała tę starożytną – zwierzęta te oznaczają stworzenie i energię życiową. Podstawowa wiedza na temat tych stworzeń przywodzi nas do następnej kategorii cech symbolicznych: siła, niebezpieczeństwo, bycie nieustraszonym – cechy związane z pierwiastkiem męskim. To oczywiste, że realistyczny tatuaż z krokodylem będzie odpowiadał silnej osobowości człowieka zaprawionego w walce i zawsze gotowego do następnej potyczki. Należy pamiętać, że tatuaż ten należy do grupy wizerunków prowokujących, które mogą samym swoim wyglądem doprowadzić do niechcianych niebezpiecznych sytuacji.
Krokodyl jednak to nie tylko siła. Tatuaż przedstawiający charakterystyczne oczy krokodyla wystające ponad taflę wody to symbol sprytu, czujności, intuicji i inteligencji. Krokodyl gotowy jest do ataku praktycznie w każdej chwili. Jeżeli upatrzy sobie ofiarę, to już w tym momencie najpewniej jej los jest policzony. Tatuaż z takim wizerunkiem powie drugiemu człowiekowi, aby uważał na siebie, ponieważ w niepozornym ciele, na które patrzy, drzemie ukryta siła.
Jeżeli któryś z symboli lub atrybutów natury krokodyla i aligatora odpowiada Tobie – śmiało. Pamiętaj jednak, aby uprzednio dobrze przemyśleć wygląd swojego tatuażu i oddać się w ręce profesjonalisty w tej dziedzinie.