Tatuaż kozioł – znaczenie, historia, 30 zdjęć

  

Kozioł to jedno z najbogatszych znaczeniowo symboli spośród symboli zwierząt. Najczęściej wizerunek kozła wybierany jest przez mężczyzn. Kobiety wybierają go jedynie w szczególnych przypadkach, np. gdy urodził się pod znakiem koziorożca. Tatuaż z kozłem może być różnych rozmiarów. Ze względu na detale rysunku, najczęściej odrzucane są te najmniejsze. Tatuaż ten może zostać umiejscowiony na dowolnej części ciała.

Tatuaż kozioł – znaczenie, historia

Symbolika z natury

Mówi się, że kozły były pierwszymi (przed psami, owcami czy końmi) udomowionymi zwierzętami przez ludzi. Były one źródłem pożywienia – mleka i mięsa. Istnieją nadal miejsca na świecie, gdzie kozioł wart jest równowartość swojej wagi w złocie.

Kozły znane są ze swojej ciekawskiej natury – spacerują i sprawdzają wszystko, co wpadnie w ich oczy. Najczęściej „sprawdzenie” to polega na samodzielnym ustaleniu przydatności przedmiotu do spożycia. Kozy to chodzące „odkurzacze” spożywające trawę, kwiaty… i wiele innych rzeczy. Stąd niekiedy kozioł nabiera symbolu powszechnego zniszczenia. Kozioł to symbol męstwa i seksualnej siły, kozica – płodnosi i opiekuńczości.

  

Symbolika w historii

Powiedzenie „kozioł ofiarny” związane jest z tradycją judaistyczną. W Jom Kippur – żydowskie święto pojednania – kapłan przerzucał winy całego ludu na jedno zwierzę. Kozioł przewiązany czerwoną wstążką wyprowadzany był na pustynię i, wg niektórych podań, spychany ze skalnego urwiska. Do dziś określenie „kozioł ofiarny” odnosi się do człowieka niewinnego, skazanego lub cierpiącego za winy innych ludzi.

W mitologii nordyckiej kozły były zwierzętami pociągowymi rydwanu bóstwa piorunów – Thora. Były to zwierzęta magiczne. Każdego wieczora Thor spożywał posiłek złożonych z tych zwierząt, a do rana kozły były już całe i gotowe do dalszej drogi.

Starożytna Grecja przedstawiła nam postać Pana. Pan był faunem, czyli w połowie był kozłem, a w połowie – człowiekiem. Grając na swojej fletni, lubieżnik, całymi dniami uwodził nimfy. Pan jest symbolem nieokiełznanej seksualności, rozwiązłości i męskiej płodności.

Kozioł i jego bliski kuzyn – koziorożec, to zwierzęta, które znalazły swoje miejsce zarówno w zodiaku zachodnim, jak i chińskim.

Symbolika współcześnie

Obecnie rzadko kiedy kozioł odbierany jest w sposób chociażby neutralny. Lwia część wizerunków kozłów ma na celu przedstawienie pogańskiego bożka Bafometa. Synkretyczne bóstwo uznawane jest za „Najwyższą Istotę” przez okultystów i masonerię. Religia chrześcijańska utożsamia go z Szatanem, źródłem zła. Sam wizerunek Bafometa nie przypomina niczego przyjemnego. Często jego koźla głowa prezentuje groźną lub lodowato neutralną minę. Zwierzęce usta wykrzywiane są w złowieszczym uśmiechu. Na jego głowie pojawiają się nadliczbowe rogi, które przywodzą związki z symboliką kabalistyczną.

  

Nie mniej jednak współczesna lista znaczeń symbolu kozła jest wciąż bardzo bogata. Nie zawiera ona wyłącznie ciemnych barw. Kozioł może więc oznaczać: uczciwość, cierpliwość, determinację, poświęcenie, ciekawość, płodność, niezależność i inteligencję. Bardzo ciężko pozbawić symbolu kozła znaczeń: nieczystości, pożądliwości, zła, Szatana, ciemności. Może tego dokonać jedynie właściwie przygotowany projekt wizerunku i ręka profesjonalnego tatuażysty. Ostatecznie to w Twoich rękach pozostaje decyzja, co naprawdę pragniesz wyrazić poprzez swój tatuaż z kozłem?