Tatuaż kot – znaczenie, historia, 50 zdjęć

  

Koty i psy to najpowszechniejsze ze zwierząt domowych. Zostały udomowione przez człowieka od początku istnienia rasy ludzkiej. Koty uchodzą za zwierzęta urocze, inteligentne i chętne do zabawy. Tatuaże z kotem należą do bardzo powszechnych, ulubionych przez wielu projektów. Pierwotnie koty były symbolicznie związane z płcią piękną. Obecnie tatuaż z kotem może zostać wybrany zarówno przez kobietę, jak i mężczyznę.

Tatuaż z kotem – znaczenie, historia

Na czterech łapach przez historię człowieka

Kot to towarzysz człowieka od zarania dziejów. Nic więc dziwnego, że przedstawienia i szczególna symbolika towarzyszy tym stworzeniom w przeróżnych kulturach na przestrzeni całej ziemi.

Egipcjanie uważali wszystkie koty za wcielenie bogini księżyca. Zabicie tego stworzenia wiązało się z karą śmierci. W mitologii nordyckiej skrzydlate koty ciągnęły rydwan bogini Frei. Freja była uważana za boginię macierzyństwa, opieki, wojny i magii, a koty były uważane za jej ucieleśnienie.

  

Dla Rzymian kot był powiązany z boginią łowów i macierzyństwa – Dianą. W tej kulturze kot oznaczał macierzyństwo, matczyną opiekę i ochronę potomstwa. Posiadanie kota w domu to dla Rzymian zwiastun dobrej fortuny i szczęścia mieszkańców.

Nie zawsze jednak w historii człowieka koty były odbierane jako stworzenia dobre. W średniowiecznej Europie koty wiązane były z czarną magią i pogaństwem. Z tamtych czasów pochodzi przeświadczenie, że pecha przyniesie kot przecinający ścieżkę, po której się szło. Szczególnie w przypadku, gdy kot ten był czarny.

Wdzięk, siła i… ganianie za światełkiem lasera

W obecnych czasach odbieramy kota, jako stworzenie niezależne, władcze i wymagające. Koty przecież „chadzają własnymi ścieżkami”. Są to jedne z najbardziej tajemniczych stworzeń spośród wszystkich zwierząt. Nie dziwimy się przecież bardziej przesądnym przodkom, którzy powiązali koty z magią i czarnoksięstwem. Niektórzy do tej pory uważają, że stworzenia te mają zdolność swobodnego poruszania się pomiędzy rzeczywistością fizyczną, a duchową.

Wiele osób posiada kota podziwiając go i ciesząc się jego towarzystwem. Kot symbolizuje piękno, królewską dostojność i przebiegłą inteligencję. Kot jest stworzeniem egoistycznym. Otrzyma cokolwiek tylko zapragnie, bez względu na konsekwencje… choć czasem wystarczy zrobić „kocie oczy” – im po prostu nie sposób odmówić.

Inni natomiast uwielbiają zabawne sztuczki i niespodziewane atrakcje, jakich dostarcza kot. Szczerze? Trudno doszukiwać się wyjątkowej symboliki w ganianiu po ścianie za światełkiem lasera…, ale jakie to urocze! Jaki sens miałby internet, gdyby nie filmiki ze „śmiesznymi kotami”?

  

Kot to również istota zgrabna, pełna wdzięku, „kobieca”. O atrakcyjnej kobiecie, nieprzebierający w słowach mężczyzna powie, że jest „kocicą”. „Kocie ruchy” to również rzecz pożądana, przywodząca na myśl burzę zmysłów gracji każdego kolejnego kroku. Nieprzewidywalność i niezaprzeczalna tajemniczość to również cechy kotów, które pasują do ich „żeńskiego” charakteru.

Kot oznacza więc ochronę, inteligencję, elegancje i wyrafinowanie, skupianie uwagi na sobie, kobiecość, szczęście i zamożność, tajemnicę, związek z życiem pozagrobowym.

Kto nosi tatuaż z kotem?

Jak wspomniałem na początku kot to popularny pomysł na tatuaż. Noszą go przede wszystkim kobiety. Często odpowiada im symbolika kobiecych cech powiązana z tym stworzeniem. Na taki tatuaż decydują się również osoby, które pragną podkreślić swoją tajemniczą naturę. Idąc dalej tym tropem trafimy na ludzi dumnych ze swojej niezwykłej inteligencji, którzy, być może, wykorzystają ją do osiągania swoich własnych celów.

Dużą grupę ludzi z tatuażami kotów stanowią osoby, które zostały porwane urokiem tych stworzeń. Jest to tatuaż o dużych walorach artystycznych i estetycznych. Wzorów i projektów wizerunku kota jest tyle, że praktycznie każdy człowiek ma możliwość dzięki nim wyrazić swoją własną, intymnś myśl.