Tatuaż wróbel – znaczenie, historia, 20 zdjęć

  

Wróble to jedne z najpowszechniejszych gatunków ptaków. Wyobrażamy sobie wróble, jako małe ptaki o prostym zabarwieniu i pięknym głosie. Jednak symbol wróbla może odsłaniać wiele różnych ciekawych znaczeń. Tatuaż z tym ptakiem jest popularny od wieków. Noszony jest zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Wizerunki wróbla są zwykle niewielkie, podobnie jak i sam ptak, dlatego mogą być umiejscowione na dowolnej części ciała. Jednak popularnymi miejscami dla takiego tatuażu są nadgarstek, grzbiet dłoni i górna część klatki piersiowej. W tym artykule zastanowię się nad tym, jak głębokie znaczenie może mieć coś tak małego i zwyczajnego jak wróbel.

Tatuaż wróbel – znaczenie

Wolny jak ptak

Od czasów starożytnych wróble, przez swoją wszechobecność na świecie, oznaczają wolność. Dlatego tatuaże z wróblami popularne są w kulturze więziennej. Tatuują go więźniowie marzący już o zakończeniu odsiadki.

Oczywiście nie oznacza to, że każdy z takim tatuażem miał w swoim życiu na bakier z prawem. Są ludzie, którzy czują się zniewoleni przez własne życie, pracę, trudne relacje. Tacy ludzie niekiedy nie potrafią wyrwać się z klatki własnych przyzwyczajeń czy niszczących ich nałogów. Także tacy ludzie z utęsknieniem oczekują wyzwolenia, o którym świadczyć może wytatuowany na ciele wróbel.

  

Podróżnik

Dla marynarzy wróble były symbolem bezpiecznego powrotu do domu. Gdy żeglarze widzieli w szalupach swoich łodzi wróble lub jaskółki, wtedy wiedzieli już, że sablisko lądu. Niekiedy tatuaż z wróblem, lub jaskółką, był dla nich odznaczeniem za przepłynięcie ponad 5 000 mil morskich w swoim życiu.

Dwa wróble na klatce piersiowej symbolizowały u marynarzy wielkie osiągniecie podczas wyprawy. Żeglarz, który kazał sobie wytatuować dwa wróble na nadgarstku, chciał się wyróżnić jako posiadający najbardziej ostry i nieokrzesany charakter spośród towarzyszy. W Anglii i Rosji wróbel na grzbiecie dłoni ma przypominać o ctym, żeby nie zbaczać ze ścieżki do wyznaczonego celu.

Miłość, wierność i uczciwość…

Kolejnym znaczeniem wróbla jest miłość, wierność, oddanie. Jest wiele symboli, które oddają te wartości w sposób bardziej przejrzysty i oczywisty. Dla wielu jednak ludzi to właśnie wróbel symbolizuje ich miłość. W takim znaczeniu często tatuowane są w parach. Mogę one oznaczać duchową więź z kimś bliskim. Inaczej jest z dwoma wróblami przedstawionymi, jako patrzące w różnych kierunkach. Człowiek noszący taki wizerunek pragnie powiedzieć, że zamknął miłosny rozdział swojego życia i jest otwarty na poszukiwanie nowego uczucia.

… dopóki śmierć nas nie rozłączy.

Starożytni Egipcjanie wierzyli, że wróble mają zdolność chwytania dusz zmarłych. Śmierć nieraz dotyka tak nagle tych, których kochamy. Dlatego właśnie dla wielu współczesnych ludzi tatuaż z wróblem stanowi obraz tęsknoty za bliskim, który odszedł. Takie tatuaże często przedstawiają ptaka z kartką lub wstązką w dziobie. Na nich napisane zostaje imię lub data związana z człowiekiem, którego ma upamiętnić.

  

Kto nosi tatuaż wróbla?

Tatuaż z pojedynczym wróblem noszony jest przez ludzi samotnych, opuszczonych, uwięzionych w znaczeniu dosłownym i przenośnym. Noszą ją też ludzie, którzy czują się niezauważani przez otoczenie. Z drugiej strony taki tatuaż może oznaczać pragnienie pozostania w cieniu. Jak już wspomniałem, tatuaż z pojedynczymm wróblem może być również memoriałem na cześć kogoś, kto niespodziewanie wyprzedził nas w drodze do wieczności.

Tatuaż z dwoma wróblami współcześnie noszony jest w ogromnej większości przez ludzi szczęśliwie zakochanych. Rzadziej wróble umieszczone na klatce pierściowej oznaczają podróżnika o wyjatkowych osiągnięciach.

Jeżeli utożsamiasz się z którymś ze znaczeń, lub masz szczególny pomysł na własny projekt tatuażu z wróblem – ten wizreunek na pewno będzie Ci odpowiadał.