Tatuaż ważka – znaczenie, historia, 30 zdjęć

  

Ważki przez długi czas były łączone z symboliką mistyczną. Często reprezentują transformację, ponieważ te niewielkie owady rozpoczynają swoje życie w wodzie, aby następnie przemienić się w skrzydlate dorosłe stworzenia. Ich byt jest krótki i mają świadomość, że należy go przeżyć jak najpełniej. To wielka nauka dla każdego z nas.

Woda zwykle reprezentuje podświadomość, podczas gdy powietrze utożsamiane jest z wolnością. Ich mieniące się barwy mogą symbolizować wiele aspektów duchowego wzrostu i osobowości. Symbolika ważki niesie za sobą głębsze przesłanie. Skłania nas do przywiązywania uwagi do głębszych myśli i pragnień.

Ważki mogą być przedstawiane w czystej czerni, ale najczęściej projektowane są w błękitach, czerwieniach i innych jasnych kolorach. W ten sposób tworzą wielokolorowe tatuaże. Wzory z ważkami mogą być prostym zarysem ich skrzydeł albo zawierać intrygujące szczegóły i zwoje kwiatów lub liści. Mogą również przypominać wróżki fruwające po skórze.

Znaczenie tatuażu z ważką różni się pomiędzy kulturami i zależy od znaczenia tatuażu dla jego posiadacza. Istnieją jednak wspólne uniwersalne znaczenia tatuażu z ważką.

  

Tatuaż ważka – znaczenie, historia

Najbardziej popularne znaczenia to:
transformacja, rozwój duchowy, zmiana, połączenie z naturą, myśli, marzenia, aspiracje, komunikacja ze zmarłymi, obecność – życie w danej chwili.

Niemal wszystkie wersje tatuaży z ważkami niosą za sobą to samo znaczenie. O ile symbolika ważki jest podobna wśród różnych kultur, tak występuje kilka subtelnych różnic. U rdzennych mieszkańców Ameryki ważka symbolizuje szczęście, szybkość i czystość. Często reprezentuje także połączenie lub komunikację pomiędzy światem fizycznym i duchowym. W swojej najbardziej podstawowej formie ważka przedstawiana jest jako prosta pionowa linia z okrągłą głową i dwiema poziomymi liniami przekreślającymi tułów, które oznaczają dwie pary skrzydeł. W kulturze japońskiej ważka reprezentuje siłę, szybkość, zwinność. Symbolizuje zwycięstwo samurajów.

Dla Chińczyków ważka oznacza harmonię, szczęście i dobrobyt. Tatuaż z ważką w kulturze celtyckiej jest bardziej kanciasty i przedstawia zawiłe, połączone sploty formujące się w kształt tego owada. Skrzydła mogą być otwarte lub wypełnione spiralami lub węzłami w różnych kolorach. Celtyckie ważki reprezentują wyobraźnię, jasne spojrzenie i spostrzegawczość. W ruchu New Age symbol ważki coraz bardziej używany jest jako znak duchowego przebudzenia i wzrostu. Niektórzy wierzą, że ważka, która usiadła na danej osobie jest znakiem obecności, odwiedzin bliskiej zmarłej osoby.

Tatuaże z ważką mogą znaleźć się niemal na każdej części ciała. Zwykle lokuje się je na dłoni, łopatce, stopie, kostce i w dolne części pleców. Mogą się jednak znaleźć także na tyle szyi bądź w pobliżu obojczyków. Większe tego rodzaju tatuaże mogą być sytuowane wzdłuż pleców, na udzie lub po jego bokach, podczas gdy tribale są zwykle tatuowane na ramieniu lub klatce piersiowej. Mały tatuaż z ważką może być wygodnie wpleciony w miejsca niewidoczne, jeśli wymagane jest przykrycie tatuażu w pracy lub innych sytuacjach społecznych. Na pewno wytatuowany cały rękaw ze motywem ważki będzie przykuwał uwagę.

Przesłanie, które niesie ze sobą tatuaż z ważką jest tak spersonalizowane jak osoba, która go nosi. Chociaż zwykle reprezentują transformację, duchowy rozwój i idee mistyczne, mogą być także atrakcyjnym projektem noszonym wyłącznie dla jego wartości ozdobniczych. Ten motyw jest zwykle klasyczny i może być bardziej akceptowany w kręgach społecznych niż źle widziana sztuka ozdabiania ciała. Jest to także rysunek głęboko symboliczny. Jeśli poszukujesz rozwoju duchowego lub bliska Ci jest koncepcja życia w obecnej chwili, tatuaż z ważką może stać się idealnym sposobem na pokazanie tego.