Tatuaż kotwica – znaczenie, historia, 27 zdjęć

  

Kotwica to jeden z najbardziej popularnych symboli zarówno pośród kobiet, jak i mężczyzn. Powodem jego popularności może być różnorodność stylu, jaki zapewnia taki tatuaż. Na kotwicy można przecież umieścić całą gamę innych symboli tworząc swoisty unikat. Tatuaż taki staje się symbolem intymnym, którego znaczenie pochodzi bezpośrednio z myśli i uczuć osoby go noszącej. Dowolność rozmiaru sprawia, że kotwica może znaleźć się praktycznie w dowolnym miejscu na ciele.

Tatuaż kotwica – znaczenie, historia

Kotwica – symbol… chrześcijaństwa

Symbol kotwicy pochodzi z czasów tak odległych, jak pierwsze sumeryjskie statki. Jednak jego pierwotne wykorzystanie przypisuje się chrześcijanom początków naszej ery. W czasie, gdy prześladowani chrześcijanie nie mogli posługiwać się oczywistym znakiem krzyża, wtedy oznaczali się innymi symbolami. Chrześcijanie patrząc na kotwicę, dzięki podobieństwu kształtu, widzieli Krzyż Chrystusa. W znaku kotwicy, ryby i innych symbolach rozpoznawali się wzajemnie w tajemnicy przed prześladowcami.

Morskie opowieści

W XVI w. Brytyjczycy zaadaptowali symbol kotwicy jako znak marynarki wojennej. Noszenie kotwicy oznaczało służbę wobec władcy i ojczyzny. Odznaczenie to jeszcze na początku wieku XX było z dumą przekazywane z ojca na syna.

  

Poza Wielką Brytanią tatuaże z tym znakiem nie zyskiwały na popularności, aż do początku XX wieku. Dla marynarzy jest to symbol związania z morzem. Wilk morski, który nie wypłynie już więcej w podróż, zarzucił kotwicę swojego serca w wodach oceanu na zawsze. Kotwica nie była też znakiem majtka – służyła jako order dla doświadczonego marynarza. Można było na nią zasłużyć przepływając niebezpieczny Ocean Atlantycki. Obok czaszki z piszczelami i przepaski na oku, kotwica również znalazła swoje miejsce jako symbol piratów.

Współcześni „żeglarze” piechoty morskiej Marines czy marynarki wojennej tatuują sobie na ramieniu kotwicę. Znak ten często przepasany jest u nich wstęgą z nazwą statku lub numerem jednostki, dla której służą. Oczywiście żołnierze, dumni ze swojej służby dla ojczyzny, dodają do takich tatuaży symbole patriotyczne – np. flagę państwową lub orła.

Polska kotwica

Dla nas – Polaków – symbol ten ma szczególne znaczenie. Kotwica, której trzon układa się w kształt litery „P” budzi w nas uczucia patriotyczne. Trudno się dziwić, skoro znak w takiej formie stał się jednym z kluczowych sztandarów Powstania Warszawskiego. Symbol ten, zwany znakiem „Polski walczącej”, świadczy o odwadze i determinacji powstańców w walce z okupantem.

Po ponad siedemdziesięciu latach od tych wydarzeń Polacy tatuują sobie „Polskę walczącą” na ramieniu lub na klatce piersiowej. Taki tatuaż zawiera mnóstwo innych symboli związanych z Powstaniem Warszawskim – polską flagę, rok 1944 etc. Człowiek z takim tatuażem pragnie wyrazić swój patriotyzm i wspomnieć powstańców poległych w walce o wolność Ojczyzny.

Znaczenie symboliczne

Przejdźmy do znaczenia samej kotwicy. Wiemy już, że wiąże ona człowieka z morzem. Celem niewiarygodnie ciężkiej kotwicy jest utrzymanie ogromnego statku w miejscu. Kiedy marynarz przybija do brzegu i zarzuca kotwicę, wtedy wie, że jego statek jest bezpieczny. Stąd najpewniejszym tłumaczeniem tego znaku jest stabilność. Widząc ten znak na ramieniu człowieka, domyślamy się, że mamy do czynienia z osobą silną i pewną siebie. Dodatkowe znaczenia kotwicy to: wierność, poświęcenie w imię dobra większego, honor, nadzieja, zbawienie, oświecenie.