Tatuaż motyl – znaczenie, historia, 40 zdjęć

  

Motyl poprzez wieki i kultury był inspirującą metaforą całkowitej metamorfozy. Przechodzi przez imponująco wymyślne fazy przemiany, gdy przeobraża się z jajeczka przez gąsienicę i poczwarkę aż do zapierającego dech w piersiach wspaniałego motyla. Osiągnięcie tego rodzaju uderzającego piękna to długi proces, będący historią ewolucji duszy. W wymuszonych i bezsprzecznie kuriozalnych fazach, ludzka dusza rozwija się w sposób podobny do motyla. Tak samo, jak motyl zupełnie nie jest podobny do siebie, gdy był gąsienicą, tak krajobraz ludzkiej duszy przechodzi przez te same stopnie ewolucji.

Motyl mówi nam także o nietrwałości i ciągłym pędzie życia. Wszystko dojrzewa, ewoluuje i zmienia się. Motyl symbolizuje nieunikniony cykl życia.

W wielu przypadkach można pomyśleć, że tatuaż z motylem jest bezpieczny. W końcu, kto nie lubi motyli? Co innego zrobić tatuaż z logo ulubionego zespołu czy ulubionej kreskówki, z których można wyrosnąć lub zmienić gust. Motyle przedstawiane są jako wspaniałe stworzenia symbolizujące zmianę i odżycie, co czyni je bezpiecznym wyborem, zwłaszcza na pierwszy tatuaż. Tatuaże z motylami są jednymi z najbardziej popularnych wśród kobiet. Mogą reprezentować coś ładnego albo coś o większym znaczeniu.

  

Gdy rozważa się pomysły na tatuaże z motylami, przychodzi na myśl „psyche” z mitologii greckiej – termin używany zamiennie z pojęciem życia. Jest on tłumaczony jako „oddech życia”. Idąc dalej, postać Psyche w greckich mitach jest towarzyszką Erosa (Kupidyna). To wszystko wspaniale współgra z ulotną symboliką motyla jako miłości, intuicji, życia, pokoju, uwielbienia i piękna.

Tatuaż motyl – znaczenie, historia

Znaczenie tatuażu z motylem powiązane jest z transformacją również z powodu jego imponującej ewolucji w ciągu życia. Idąc ścieżką metamorfozy:

  • –  jajo (początek/narodziny)
  • –  larwa (zależność/uspołecznienie)
  • –  gąsienica (niezależność/świadomość)
  • –  poczwarka (wycofanie/ śmierć osobliwej formy życia)
  • –  motyl (wyłonienie się/oświecenie/obudzenie/ewolucja do nowego etapu życia).

To całkiem imponujące, gdy spojrzymy na tę niezwykłą przemianę oczami duszy. Rzeczywiście, jeśli zdecydujesz się na tatuaż z motylem jest to symbol znaczącej zmiany w Twoim życiu.

Motyle mogą symbolizować różne rzeczy, w zależności od kultury.

Japończycy uważają motyla za symbol subtelnego piękna, uosobienie duszy, niezależnie żywej, umierającej lub zmarłej, a także delikatnych damskich cech. Często gejsze utożsamiane są z motylami. Mówi się także, że gdy motyl wleci do pokoju i usiądzie za bambusowym ekranem, osoba, którą kochasz jest w drodze do Ciebie. Ale jednocześnie motyle w dużej ilości są złym znakiem.

W Chinach dwa motyle lecące razem są symbolem miłości. Są znakiem szczęścia, radości, obfitości, zdrowia i błogosławieństwa.

  

W ezoterycznej symbolice i sztuce chrześcijańskiej motyl jest symbolem nieśmiertelności i zmartwychwstania, nie tylko Chrystusa, ale zbudzenia się do większej miłości, którą każdy człowiek nosi w swoim sercu.

Symbolika celtycka opiera się na podobnych cechach, tam motyl reprezentuje piękno, miłość, honor. To także symbol duszy w celtyckiej mentalności.

W kulturze rosyjskiej motyl reprezentuje kobietę lub babcię.

Znaczenie symboliczne tatuaży z motylem: życie, miłość, pokój, marzenia, piękno, myśli, płodność, wrażliwość, intuicja, wesołość, spokój, duchowość, delikatność, zmartwychwstanie, nieśmiertelność, transformacja, wdzięczność, metamorfoza.

Motyle mogą także symbolizować: odrodzenie, zmianę w życiu, szczęście, wolność, napięcie.

Jednakże przy wyborze motyla, należy zdecydować zarówno o typie tatuażu (tribal, klasyczny), jak i jego umiejscowieniu (ukryty, widoczny, na stopie, ramieniu, plecach itp.).

 

  

Pomocne może okazać się zebranie kilku zdjęć motyli, które Ci się podobają. Weź je ze sobą do tatuatora i przekonaj się, czy jest w stanie stworzyć idealnego dla Ciebie motyla. W ten sposób będziesz mieć wkład w projekt swojego nowego tatuażu.