Mandala to słowo pochodzące z Sanskrytu, literackiego języka starożytnych, średniowiecznych i wczesnonowożytnych Indii. Oznacza ono “koło” i jako tatuaż skomponowane jest z kształtów i symboli, które rozchodzą się od środka na zewnątrz, układając okrężny wzór. Tak jak koło, mandala ma pokazywać balans, wieczność i perfekcję. Dla tych, którzy potrzebują małej powtórki z geometrii – dystans od środka koła, do każdego punktu na jego obwodzie pozostaje taki sam. Mandala jest unikatowym wzorem, który wręcz emanuje poczuciem harmonii.
Tatuaż z mandalą – Historia
Być może rozpoznajesz mandale z miejsc związanych z religią, jak kościoły i sale modlitw. Istniały one długo przed tatuażami w sztuce hinduskich, buddyjskich i chrześcijańskich religii. Starożytni mnisi malowali jaskrawe, żywe i skomplikowane mandale na piasku w świątyniach. W hinduizmie mandale często wplecione są w wystrój pokoi modlitw lub medytacji, ponieważ wierzy się, że pomagają się skupić. Buddyści również mają specjalne miejsce na mandale w ich medytacji i rytuałach. Symbolizm równowagi ciała i umysłu pokrywa się z ich poglądami i praktykami, a także z ich patrzeniem na wieczność. Mandale były również ukazywane w rozetach w oknach witrażowych chrześcijańskich kościołów.
Rozkwitający kształt mandali może również sprawiać, że przypomina ona kwiat. Łącząc symbolizm związany z okręgami i roślinami, mandala może reprezentować kobiecość i rodzące się życie. Może mieć także wiele innych znaczeń, zaczynając od wzrostu i odrodzenia.
Nie można zaprzeczyć, że takie tatuaże zapierają dech w piersiach. Ich duchowe pochodzenie i istota nadają im jeszcze głębszego znaczenia. To właśnie sprawia, że mandala jako tatuaż jest bardzo interesującą perspektywą.
Może znaczyć wiele różnych rzeczy i to właśnie sprawia, że taki tatuaż zawsze będzie specjalny i unikatowy. Wiele internetowych źródeł twierdzi, że klatka piersiowa i plecy są najlepszymi miejscami na większe wzory, ponieważ ich płaska powierzchnia nie zniekształca ogólnego kształtu i detali. Podczas gdy jest to dobre, logiczne podejście, warto również zastanowić się nad kształtem swojego ciała i konkretnym zarysem mięśni. Używając tej metody, kreujemy jeszcze więcej możliwości na uzyskanie tatuażu, który będzie naszym personalnym wyrażaniem siebie.
Na przykład jedno ramię może mieć trzy miejsca, w których można wytatuować taką samą mandalę, ale każda z nich może wyglądać trochę inaczej i wyzwalać inne uczucia. Podobnie, perspektywa z jakiej rysowana jest mandala może mieć wpływ na ilość detali, która będzie się w niej znajdować. Jeżeli tatuowana jest na nodze, wzór będzie miał mniej detali, ponieważ patrzy się w dół i dominujące będą głębia i kontur.
Odwrotnie, mandala na plecach jest rysowana i oglądana z przodu, a więc śmiało można skupić się na detalach. Podczas decydowania gdzie umieścić mandalę ważne jest, aby nie patrzeć tylko na tatuaż, ale zastanowić się również jak patrzymy na całe ciało.
Symboliczne znaczenie tatuażu mandali
Znaczenie takiego tatuażu w znacznej części zależy od koloru umieszczonego na środku tatuażu – pokazuje co jest dla człowieka ważne w danym momencie życia.
- Żółty – pogoda ducha, radość, zadowolenie
- Pomarańczowy – odwaga, siła, młodość, serdeczność
- Czerwony – miłość, wiara, wytrwałość
- Różowy – wrażliwość, kobiecość, delikatność
- Niebieski – spokój, pewność siebie, wierność
- Morski – przyjaźń, pomysłowość, humor
- Zielony – nadzieja, wytrzymałość, zdrowie
- Czarny – honor, duma, godność
- Biały – czystość, niewinność, doskonałość