Tatuaż lew – znaczenie, historia, 50 zdjęć

  

Tatuaż z lwem jest popularny, choć nie należy do projektów mainstreamowych. Ze względu na potrzebę uwzględnienia detali tatuaż z lwem jest zwykle dużych rozmiarów. Umieszcza się go najczęściej na ramieniu, barku czy plecach. Lew najczęściej wybierany jest przez mężczyzn, choć niekiedy noszony jest przez kobiety. Przedstawienie lwa sprowadza się zwykle do wizerunku samej głowy zwierzęcia.

Tatuaż lew – znaczenie, historia

Król lew

Nie bez powodu lew nosi zaszczytny tytuł „króla zwierząt”. Od początku historii człowieka lew wzbudza w nas strach i respekt. Lew to najpotężniejsze stworzenie z rodziny kotów. Dorosły samiec może osiągnąć masę 200 kg, co nie przeszkadza mu być równocześnie niezwykle zwinnym. Kot ten to również inteligentny strateg. Rzadko kiedy ofiara upatrzona sobie przez lwa uchodzi z życiem. Ostatecznie myślę, że „najbardziej niebezpieczny drapieżnik na lądzie” będzie terminem, z którym zgodzi się większość ludzi.

Potęga, miłość i słońce – symbolika świata starożytnego

Nawiązania do lwa mogą zostać odnalezione w praktycznie każdej kulturze człowieka. Zwierzęta te były często własnością królów świata starożytnego. Ich symbolika nadawała władcy przymioty potęgi i siły. W swoistej sprzeczności do tego stała symbolika wielkiego kota w starożytnym Rzymie. Lew oznaczał tam miłość. W wierzeniach wielu ludów lew to symbol słońca. Jego grzywa porównywana jest do promieni naszej gwiazdy. Kultura innych narodów odnajdywała w lwie symbol dojrzewania – przejścia pomiędzy dziecięctwem, a dorosłością.

  

Wizerunki dwóch lwów stojących do siebie plecami można było odnaleźć w starożytnym Egipcie. Reprezentowały one równowagę, która była bardzo ważna dla Egipcjan. Posągi w takiej postaci stawiali oni przed wejściem do budynków, które uznawali za poświęcone. Chińczycy do dziś uważają lwa za stworzenie, które przynosi szczęście. Oznacza on również opiekę i siłę.

Symbol lwa w religiach

Wielkie religie monoteistyczne również wykorzystują symbolikę lwa. Na kartach Starego Testamentu odnajdziemy historię popularnego do dziś siłacza – Samsona. Samson był jeszcze młodzieńcem, kiedy stanął w szranki z wygłodniałym lwem. Zwycięzcą okazał się starotestamentalny bohater, który, jak opisuje Księga Sędziów, rozerwał zwierzę na pół. Historia ta miała podkreślić, jak potężny był Samson w swym szale bojowym. „Lwem z pokolenia Judy” nazywany jest również sam Jezus Chrystus. Tatuaż z lwem dla chrześcijanina może więc być figurą osoby Boga-Człowieka. Religia muzułmańska podkreśla, że lew i miecz to symbole siły.

Lew współcześnie – pomysł na tatuaż

Nie będzie niczym odkrywczym stwierdzenie, że najpopularniejszym znaczeniem symbolu lwa jest siła i władza. Lew na portrecie – jak na władcę przystało – będzie dumny, niewzruszony, nierzadko z koroną na głowie. Człowiek decydujący się na taki tatuaż zapewne chce podkreślić swoją odwagę i nieustraszoną naturę lub pragnienie bycia silnym.

Dostojny lew może również oznaczać mądrość, uzdrowienie i nadzieję. Tatuaż z lwem w takim znaczeniu może być dobrym wyborem dla osoby w trudnym położeniu życiowym. Będzie on motywował i wzbudzał odwagę do zmian na lepsze. Od „lwa silnego i władczego” może go odróżnić sędziwy wiek, który wprawny tatuażysta potrafi bez trudu przedstawić.

W duchowym znaczeniu lew może symbolizować czystość, wierność i komplementarną jedność osoby go noszącej. Jak widać znaczeń tatuażu z lwem jest mnóstwo. Można również dobrać własne znaczenie – możliwości jest nieskończoność. Pamiętaj, aby, decydując się na taki tatuaż, właściwie go przygotować. Tatuaż takiej wielkości jest przecież najczęściej tatuażem na całe życie.