Tatuaż syrena – znaczenie, historia, 25 zdjęć

  

Tatuaż z syreną niejako automatycznie kojarzy nam się z marynarzem. I słusznie. Początkowo tatuaż taki noszony był wyłącznie przez mężczyzn związanych z morzem. Z czasem jednak kobiecość syren przemówiła również do przedstawicielek płci pięknej. Syrena nie należy do najpopularniejszych pomysłów na tatuaż. Jest to jednak pomysł oryginalny, a wizerunek syreny jest bogaty znaczeniowo.

Tatuaż syrena – znaczenie, historia

Czym jest syrena?

Syrena najczęściej rozumiana jest jako mityczne stworzenie, które w połowie jest rybą, a w połowie kobietą. Rzadko syrenę przedstawia się jako figurę męską. Wiele różnych starożytnych kultur nawiązuje do postaci syren. Zgodnie z legendami stworzenia te powiązane są z wodami morza i osobami żeglarzy. Syreny wabiły marynarzy hipnotyzującym śpiewem i pięknym wyglądem. Mężczyźni, którzy poddali się temu urokowi, ginęli z rąk tych podstępnych stworzeń. Wg niektórych legend celem syren nie byli mężczyźni, a raczej skarby, które przewozili.

Mityczne stworzenie

O syrenach opowiadają mitologie starożytnych Greków i Rzymian. Grecy wierzyli, że syreny powstały ze związków bogów ze stworzeniami zamieszkującymi morza. Oczekiwały one swoich ofiar na skalistych wybrzeżach. Rzymianie wiązali postacie syren z osobą pięknej, aczkolwiek przewrotnej bogini Wenus.

Od XIX w. tatuaż z syrenką stał się popularny pośród marynarzy. Pokazywał on związanie człowieka z morzem. Miał również znaczenie ukazywać żeglarza, jako osobę nieustraszoną wobec niebezpieczeństw czyhających na niezbadanych wodach.

  

Syrenka warszawska

Od początku XV w. syrenka jest symbolem naszej stolicy, jak również stolicy Danii – Kopenhagi. Nie jest to przypadek. Wg legend obie syrenki są siostrami, które przypłynęły z Oceanu Atlantyckiego, by osiedlić się w Morzu Bałtyckim. Jedna z sióstr zdecydowała się popłynąć w górę Wisły. Zachwycona pięknem przyrody pozostała w wodach rzeki w okolicach Warszawy.

Psotnica plątała sieci rybakom i odstraszała im ryby. Rybacy, oszołomieni pięknem stworzenia, nie reagowali w żaden sposób na jej niecne zabawy. Pewnego dnia jeden z rybaków postanowił uwięzić syrenkę i pokazywać ją za pieniądze na pobliskim jarmarku. Płacz uwięzionej ujął za serce syna rybaka. Pod osłoną nocy z pomocą przyjaciół uwolnił on syrenkę. W ramach wdzięczności obiecała bronić go przed niebezpieczeństwami. Stąd na pomnikach syrenka warszawska uzbrojona jest w miecz i tarczę. Symbol syreny w Polsce kojarzy się więc zupełnie inaczej niż w innych miejscach na świecie.

https://www.facebook.com/Gulestus/

Tatuaż z syreną współcześnie

Syrena stała się również symbolem kobiecości. Zgrabna i niewiarygodnie piękna istota ukazuje w pełni wdzięk kobiety. Tatuaż z syreną w takim znaczeniu noszony jest przez kobiety, które posiadają wysoka samoocenę, które czują się piękne i uwodzicielskie. W podobnym znaczeniu tatuaż z syreną pojawi się np. na ramieniu mężczyzny. Mężczyzna taki uważa się za macho, donżuana, któremu „żadna się nie oprze”.

Zabójcze piękno. Dualizm natury syren może również być przyjęty, jako wytłumaczenie dla symboliki tatuażu. Być może człowiek posiadający tatuaż z syreną pragnie podkreślić, że jest bardziej niebezpieczny lub nieprzewidywalny, niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

  

  

Wielu wybiera także tatuaż z syreną jako dzieło artystyczne. Możliwości jest wiele. Jeżeli syrena odpowiada Twojej naturze lub pragniesz mieć na ciele wizerunek pięknej kobiety, taki tatuaż jest zdecydowanie dla Ciebie.