Tatuaż latarnia morska – znaczenie, historia, 30 zdjęć

  

Latarnia morska nie należy do popularnych symboli na tatuaż. Sprawia to, że znak ten jest oryginalny i głęboki znaczeniowo dla osoby, która się na niego zdecydowała. Dzięki swojej uniwersalnej symbolice, może być noszony zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Rozmiar takiego tatuażu może być dowolny. Nie mniej jednak największe wrażenie zrobi latarnia morska dużych rozmiarów – wizerunek umieszczony np. na plecach.

Tatuaż latarnia morska – znaczenie, historia

Punkt orientacyjny

Latarnia morska nosi jeden zasadniczy cel – nawigacja statków. Pierwowzorem latarni był ogień rozpalany na skałach lub podwieszany wysoko za pomocą drewnianego żurawia. Pierwsze takie obiekty datowane są na 400 lat przed Chrystusem. Latarnia morska na wyspie Faros, zbudowana ok. 280 r. przed Chrystusem należała do ośmiu cudów świata starożytnego.

Od zarania dziejów latarnia swoim światłem oznajmia, że podróż dobiegła szczęśliwie do końca. Czasem rozumiana jest również jako ostrzeżenie przed bliskością podwodnych skał wybrzeża lub mielizną.

Światło w ciemnościach

W związku z przeznaczeniem światło latarni nosi głębokie znaczenie symboliczne. Jest ono światłem przewodnim naszego życia. Latarnia morska może przypominać nam o celu naszego życia. Marynarz zmęczony walką ze szalejącym sztormem pragnie poddać się żywiołowi. Kiedy widzi w oddali błysk pochodzący z lampy latarni, wtedy odzyskuje nadzieję i z nowymi siłami podejmuję wyzwanie natury. Wie, że koniec jego wysiłku jest blisko, a jego życie zostanie oszczędzone.

  

Latarnia również oznacza bezpieczeństwo i opiekę. Światło latarni wskazuje na miejsce niebezpieczne. Ostrzega żeglarzy u kresu ich podróży, że w tym konkretnym miejscu są podwodne skały. Symbolicznie latarnia może przypominać nam o rozsądnej ostrożności np. wobec nieznajomych osób.

Latarnia morska na tatuażu

Bardzo rzadkie są przedstawienia samotnej latarni morskiej. Często przedstawiana jest razem z innymi symbolami związanymi z morzem. Takimi symbolami mogą być gwiazdy, kotwice, wody oceanu, księżyc, jaskółki etc.

Oryginalnym pomysłem może być przedstawienie latarni podczas sztormu, być może fale bijące o brzeg lub błyskawica w tle. Taki tatuaż nabiera dużej ekspresji, dynamizmu, a także nowych znaczeń – np. wytrwałości. Z drugiej strony latarnię morską można przedstawić jako obiekt kolorowy, na spokojnym, porośniętym mchem wybrzeżu. Taka prezentacja nadaje wizerunkowi walorów estetycznych i artystycznych. Przypomina ona wtedy np. popularne pocztówki.

Człowiek mieszkający na terenach nadmorskich może zechcieć dać wyraz swojemu umiłowaniu do swojej małej ojczyzny. Sędziwy staruszek prezentuje swój tatuaż z latarnią morską opowiadając, że właśnie w tej latarni pracował on, jego ojciec i dziadek.

Na tatuaż z latarnią morską decydują się równiez ludzie współcześnie związani z morzem. Żołnierze piechoty morskiej marines, czy marynarki wojennej decydują się na taki tatuaż, ponieważ przypomina im o powrocie do domu. Daje nadzieję na przezwyciężenie niebezpieczeństw wojny. Żołnierze ci często decydują się na dodatkowy wizerunek wstążki, na której umieszczają imiona ukochanych, nazwę miejscowości, z której pochodzą, czy słowa „wiara”, „nadzieja” etc.

  

  

Pomysłów na taki tatuaż jest, jak widać, wiele. Jeżeli uważasz, że symbolika latarni morskiej odpowiada temu, co nosisz w sercu, to taki tatuaż na pewno jest dla Ciebie! Zastanów się jednak dobrze nad tym, w jaki sposób przedstawić wizerunek latarni, ponieważ tatuaż, szczególnie dużych rozmiarów, jest najczęściej symbolem jednorazowym – na całe życie.