Tatuaż lampart – znaczenie, historia, 25 zdjęć

  

Tatuaż z lampartem nie należy do bardzo powszechnych. Częściej spotyka się tatuaże zawierające jako ozdobę gradient futra lamparda – charakterystyczne półotwarte cętki. Tatuaż z tym zwierzęciem bardziej odpowiada mężczyznom, kobiety częście wybierają ozdobę w formie cętek na swoim ciele.

Tatuaż lampart – znaczenie, historia

Mały wielki kot

Lamparty to najmniejsze spośród tzw. „wielkich kotów”. Są więc blisko spokrewnione z jaguarami, gepardami, lwami czy tygrysami. Zwierzęta te występują na terenach północnej Afryki i Azji. Lamparty polują najczęściej w nocy. Należą do bardzo agresywnych drapieżników – ich łupem może stać się każde stworzenie, które spotkają na swojej drodze – włączając w to nieostrożnego  człowieka. Jak wszystkie wielkie koty, lamparty cechuje potężna siła, zwinność i szybkość. Znane są z tego, że martwą ofiarę o znacznej masie potrafią wciągnąć na drzewo, co wymaga wszystkich wymienionych umiejętności.

Przebiegłość i siła – historia symbolu

Lamparty zamieszkują tereny zwane potocznie „kolebką ludzkości”. Człowiek napotyka te wielkie koty od początku swojego istnienia. Wzbudzają w nim strach i respekt. W kulturze afrykańskiej lamparty to nie tylko wytrawni i niebezpieczni łowcy, lecz także stworzenia przebiegłe i podstępne. Mówi się, że nie spodziewasz się tego, co planuje lampart, dopóki nie jest już za późno. Cętki lamparta mogą oznaczać zdolność do maskowania, ukrywania prawdy przed drugim człowiekiem. W takim tez znaczeniu lambardy zostały sportretowane przez Dantego w piekle w jego „Boskiej komedii”.

  

W wielu częściach Europy lamparty pojawiły się na herbach prominentnych rodów. Prezentowane często w grupach trzech osobników oznaczają honor, siłę i szlachetną krew. Lampart to stworzenie dumne i odważne, które nigdy nie ucieka z pola bitwy.

Futra z tych stworzeń często można odnaleźć podczas rytuałów religijnych plemion afrykańskich. Noszone są one przez szamanów, a ich celem jest ochrona przed złymi duchami. Dla wielu z nich lamparty to przewodnicy na ścieżkach świata duchów, dzięki ich zdolnościom adaptacyjnym. Podobną role odgrywały odzienia ze skór lampartów przywdziewane przez kapłanów starożytnego Egiptu. Miały one ochraniać przez złym wpływem bożka Seta.

Zbierając w całość wszystkie powyższe informacje spróbuję przedstawić najważniejsze znaczenia związane z lampartem i wyglądem jego futra. Lampart to stworzenie inteligentne i przebiegłe. Jego natura bywa złośliwa i skłonna do manipulacji. Dumny lampart oznacza siłę i szlachetność, a także protekcję, opiekę. Lampart to typ samotnika, który nie zgadza się z powszechnie panującymi prawami.

Dobry pomysł na tatuaż?

Cętki lampartów mogą zostać umiejscowione na dowolnym obiekcie tworząc niekiedy bardzo oryginalne połączenia symboli np. motyl w cętki lamparta. Kolorystyka takiego tatuażu jest zwykle standardowa – ma na celu przypominać wyglądem autentyczny wygląd futra lamparta.

Sam lampart może pojawić się na tatuażu w dowolnym rozmiarze. Taki tatuaż oznaczać może człowieka o charakterze samotnika. Człowiek ten pragnie „płynąć pod prąd”. Swoim życiem ukazuje, że są rzeczy ważniejsze niż moda, styl i szafki wypchane niepotrzebnymi towarami rodem z reklam.

Człowiek, który znajduje miejsce dla cętek lamparta na dużym i aktywnym mięśniu, jak np. biceps, pragnie okazać siłę i odwagę oraz pewność siebie. Z takim tatuażem jednak należy uważać, ponieważ jego wygląd może być prowokujący i doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji.

  

  

Jeżeli którekolwiek ze znaczeń lamparta i jego cętek odpowiada Tobie – do dzieła! Wymyśl projekt, który będzie odpowiadał Twojemu przekazowi. Stwórz oryginalne dzieło, które znajdzie miejsce na Twoim ciele.