Tatuaż łapacz snów (dreamcatcher) – znaczenie, historia, 50 zdjęć

  

Tatuaż z dreamcatcher’em zyskuje na popularności w przeciągu kilkunastu ostatnich lat. Odpowiada on zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Ciekaw cechą tego symbolu jest różnorodność sposobów jego przedstawienia. Dreamcatcher może być niewielki i prosty. Tatuaż taki może być złożony i rozbudowany w formie fraktalu na całej wielkości pleców lub klatki piersiowej. Czym jednak jest dreamcatcher i jaka jest jego symbolika?

Tatuaż łapacz snów (dreamcatcher) – znaczenie, historia

Jak wygląda dreamcatcher?

Dreamcatcher składa się z regularnego, powtarzającego się symbolu utkanego wewnątrz okręgu. Symbol ten przypomina sieć pająka. skórzane paski przymocowane do okręgu łączą go z różnymi koralami, piórami, kamykami i innymi drobnymi przedmiotami. Niekiedy większa pętla połączona jest paskami z podobnymi, mniejszymi pętlami, a te z następnymi. Taka powtarzająca się struktura nazywana jest fraktalem.

Tatuaż z łapaczem snów:  geneza symbolu

Wielu ludzi używało dreamcatcher’y jako ozdoby przywieszone na ganku, lub przy oknach swojego domu. Nie da się jednak odciąć takiego obiektu od jego symbolicznego znaczenia.

Dreamcatcher’y zostały stworzone przez jeden z ludów indiańskich Ameryki Północnej – Odżibwejów. Osoby anglojęzyczne łatwo przetłumaczą sobie słowo „dreamcatcher”, jako „łapacz snów”. Przedmiot ten nazwe swoją zawdzięcza swojemu przeznaczeniu – jego celem było odganiać koszmary senne. Odżibwejowie wierzyli, że Kobieta-Pająk odwiedzała nowonarodzone dzieci. Ta dobroduszna postać snuła na kołysce swoją sieć, dzięki której zapewniała niemowlętom jedynie kolorowe sny.

  

Na pewnym etapie swojej historii Odżibwejowie stali się ludem koczowniczym. W tym czasie obawiali się, że Kobieta-Pająk będzie miała problem z odnalezieniem ich dzieci. To był powód do wytworzenia dreamcatcher’ów – zastępstwa dla sieci Kobiety-Pająka. W przeciwieństwie do współczesnych ozdób, pierwotne dreamcatcher’y były prostymi i niewielkimi konstrukcjami pozbawionymi elementów dekoracyjnych.

W późniejszym okresie dreamcatcher’y zostały przyjęte przez kolejne ludy indiańskie. Nadawane im były równiez nowe znaczenia. Ich nowym zaadaniem była np. ochrona przed złymi duchami.

Kto nosi tatuaż z łapaczem snów?

Dreamcatcher’y tatuują sobie na ciele także ludzie o poczuciu związania, najczęściej rasowego, do kultury rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Taki tatuaż świetnie współgra z innymi tatuażami symbolizującymi takie powiązania – bizonem, czy jastrzębiem.

Mistyczny wygląd amuletu sprawiła, że dreamcatcher stał się jednym z symboli ruchu New Age. Przesądni ludzie wierzą, że tautaż z dreamcatcher’em będzie dla nich talizmanem chroniącym ich przed niebezpieczeństwami. Najwięszką jednak grupę ludzi stanowią ci, którzy uważają dreamcatcher za dzieło estetyczne i wybierają go ze względu na jego piękny wygląd.

Mężczyźni najczęściej tatuują sobie dreamcatcher’y na ramieniu. Kobiety najczęściej stawiają na niewielki tatuaz na ramieniu. Jak już wspomniałem niektórzy mają pomysł na bardzo złożony, symboliczny dla nich i duży w rozmiarach tatuaż z dreamcatcher’em. Tacy ludzie decydują się na wizerunek na całej powierzchni pleców.

  

  

Pomysłów jest tak wiele, jak wielu jest ludzi na świecie. Jednak pamiętaj, że najczęściej tatuaż (szczególnie takiej wielkości!) jest ozdobą na całe życie. Poważnie zastanów się nad tym, czy dreamcatcher odpowiada Tobie. Jakie miałoby być jego przeznaczenie?