Tatuaż to ciemno upierzony ptak pełen dostojeństwa. Swoim wyglądem idealnie pasuje do klasycznego czarnego tatuażu. Symbol kruka pasuje zarówno do kobiety, jak i mężczyzny. Różne rozmiary tatuażu wskazują na to, że może on zastać umieszczony na dowolnej części ciała.
Tatuaż kruk – znaczenie, historia
Ciemność, czy światło? – historia symbolu
Zarówno w starożytnej, jak i współczesnej literaturze kruk odgrywa najczęściej rolę czarnego charakteru. Jest on zwiastunem nieszczęścia i niebezpieczeństwa. Celtowie widząc jak kruki żerują na ciałach poległych w bitwie, uznali te zwierzęta za symbol wojny i śmierci. Niektóre mitologie określały kruka mianem zdrajcy. Nie należało powierzać swoich tajemnic krukom, ponieważ nie potrafiły ich dotrzymać.
Wiele starożytnych kultur uważało jednak kruka za stworzenie dobre i nadawało jego symbolice wydźwięk pozytywny. Kruk nosił w sobie potężne mistyczne tajemnice. Rdzenni mieszkańcy Ameryki uznawali kruki za stworzenia, które przyniosły światło na ziemie. Były dla nich znakiem równowagi pomiędzy światłem, które przynoszą, a ciemnością, jaka jest charakterystyczna dla ich wyglądu. Mitologia Greków i Rzymian mówiła o kruku, jako symbolu słońca i mądrości. W wierzeniach nordyckich Odyn był posiadaczem dwóch kruków: „myśli” i „pamięci”. Te dwa ptaki krążyły po ziemi, zbierały informacje dla władcy bogów, zwanego także bogiem-krukiem.
Ten gatunek ptaka wspominany jest również w wielkich religiach monoteistycznych. W Biblii kruk uchodzi za stworzenie nieczyste. Prawo Mojżesza zabraniało spożywać tych zwierząt. Wspomnienie kruka pojawia się również w Księdze Rodzaju. Przeciwstawiony tam został gołębicy, która przyniosła Noemu gałązkę oliwną – symbol pojednania z Bogiem. Kruk w tej historii okazał się stworzeniem bardzo niepożytecznym, które, w sensie symbolicznym, nie miało „kontaktu” z Bogiem Izraela. W koranie kruk poucza Kaina, jak pochować ciało zamordowanego brata.
Ptaki nocy – symbolika
Kruki na tatuażach mają również szeroką symbolikę. Mogą one oznaczać bezpieczeństwo i protekcję. Podobnie, jak w historii Odyna kruki czuwają nad biegiem zdarzeń. Przenikliwy wzrok tych stworzeń przebija się przez barierę czasu. Wielu uwarza, że mogą one widzieć przyszłość. W takim znaczeniu wiązane są z pogańskimi wierzeniami, magią i tajemnicami, które niesie przyszłość. Kruk jest bystrym wizjonerem. Zdradza jednak swoje odkrycia jedynie wtajemniczonym.
Powiązania kruka ze śmiercią nie są bezpośrednie. Stworzenia te nie przynoszą śmierci, ale ją zwiastują. Podobnie zwiastują wojny, choroby, plagi, nieszczęścia i ból. Mimo, że wierzenia Indian północnoamerykańskich nadały również krukowi symbolikę światła, to jest ona niepopularna. Ustępuje ona symbolice ciemności i cieni. Chodzi tu nie tylko o dosłowny sens związany chociażby z ich upierzeniem, ale również sens metafizyczny. Kruk symbolizuje więc „cień człowieka”, jego tajemnicę, złą stronę natury i podświadomość. Oznacza on również pamięć wydarzeń, szczególnie tych trudnych, wiedzę, ciekawość i mądrość.
Czy tatuaż z krukiem pasuje do mnie?
Tatuaż z krukiem odpowiada człowiekowi związanemu z mistycyzmem, wiedzą tajemną lub parającemu się magią. W innym znaczeniu może on znaleźć się na ramieniu człowieka, który nie może pogodzić się z trudnymi wydarzeniami przeszłości. Staje on wtedy na straży serca i nieustannie przypomina o bólu, rozłące, czy stracie.
Osobną kategorią ludzi wybierających tatuaż z krukiem to intelektualiści. Ludzie pragnący odkryć tajemnice świata w znaczeniu ścisłej nauki. Czasem odpowiada on po prostu naturze człowieka z tatuażem kruka.
Nie mniej jednak kruk jest „ciężkim i trudnym” symbolem. Biorąc pod uwagę to, że tatuaż najczęściej jest czymś jednorazowym, radzę Ci zastanowić się czy na pewno kruk ma dalej być Twoim przewodnikiem w życiu.