Tatuaż gwiazda żeglarska – znaczenie, historia, 30 zdjęć

  

Tatuaż z gwiazdą żeglarską to jeden z bardziej popularnych mainstreamowych tatuaży, choć projekt ten należy do klasyki tatuażu. Gwiazda żeglarska to symbol uniwersalny – zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Tatuaż może zawierać samą gwiazdę, kilka gwiazd lub być złożonym z wielu elementów. Jest jednym z najbardziej wszechstronnych obrazów pod względem projektu tatuażu. Gwiazda żeglarska, ze względu na różnorodność rozmiarów, może zostać wytatuowana praktycznie na dowolnym miejscu na ciele.

Tatuaż gwiazda żeglarska – znaczenie, historia

Jak rozpoznać gwiazdę żeglarską?

Klasyczna gwiazda żeglarska jest zawsze pięcioramienna. Każde ramię podzielone jest na dwie części prostą linią biegnącą od wierzchołka do środka gwiazdy. Połowa każdego z ramion jest koloru czarnego, a druga połowa tradycyjnie białego lub czerwonego. Współcześnie jednak kolorystyka wypełnienia kształtu jest bardziej różnorodna. Obecnie można spotkać gwiazdy sześcio- i ośmioramienne, które nabierają wtedy symboliki religijnej.

Na szerokich wodach – historia

Gwiazda żeglarska należy do grona najstarszych symboli tatuowanych na ciele. Razem z kotwicą, kompasem, czy syreną należą do grupy symboli związanych z morzem. Na długo przed wynalezieniem pierwszych kompasów ludzie używali gwiazd na niebie jako nawigatorów swoich podróży. Najpewniejszą z nich była zawsze Gwiazda Polarna, która od tysiącleci wiernie wskazuje kierunek północny. Po przeciwnej stronie nieba znajduje się Krzyż Południa. Takie znaki na niebie pomagały starożytnym żeglarzom w bezpiecznej wędrówce do domu.

  

Bo przecież, zgodnie z legendami, morza i oceany byly niebezpiecznym miejscem pełnym niezbadanych zjawisk i potworów. Niesprzyjający sztorm na odległych wodach mógł zakończyć tragicznie wyprawę życia marynarza w najmniej spodziewanym momencie. Właśnie dlatego żeglarze odczuli potrzebę „posiadania gwiazdy na własność”. Gwiazda taka przypominała, jak ważne w podróżach są światła na nieboskłonie. Dawała ona nadzieję i rozświetlała wnętrze czlowieka, gdy przykrywała je zasłona strachu. Ludziom przesądnym dawała poczucie bezpieczeństwa i stawała się talizmanem szczęścia żeglarza. Gwiazda żeglarska była tatuowana na ciele, ale także znajdowała swoje miejsce np. na kadłubach statków.

To, co nosisz w sercu – symbolika

Symol gwiazdy pojawia się w praktycznie każdej kulturze ludzi. Bogactwo znaczeń tego symbolu odzwierciedla się także we współczesnej myśli. Każdy człowiek noszący gwiazdę żeglarską może zinterpretować jej sens tak, jak podpowiadają mu uczucia. Zawsze jednak najbardziej podstawowym znaczeniem gwiazdy żeglarskiej, będzie wyznaczanie kierunku. Podobnie, jak dla marynarzy przed wiekami, tak i dla nas współcześnie gwiazda to przewodniczka. Przewodniczka na drodze życia. Jej celem jest nieustannne przypominanie o tym, co w życiu liczy się najbardziej.

Oprócz tego gwiazda idealnie nadaje się do ozdobienia innych tatuaży. Gwiazda na tle ognia może oznaczać siłę, gwiazda o wygiętych ramionach – dynamikę. Tatuaż z jedną prostą gwiazdą może oznaczać tajemniczą naturę osoby go noszącej. Oprócz głębokiego przesłania gwiazda nosi w sobie także proste piękno i „cieszy oko”.

A gdzie dziś szukać gwiazdy żeglarskiej?

W latach 40′ i 50′ odmienna orientacja seksualna była jeszcze tematem tabu. Gwiazdą żeglarską oznaczali wtedy swoje ramiona homoseksualiści. Symbol jako taki, może być również kojarzony z subkulturą punkrockową.

Obecnie jednak znak ten kojarzy się na powrót z „ludźmi morza” – piechota morska marines, marynarka wojenna. Noszą go także żołnierze innych frakcji. Ostatecznie symbol ten nie jest przypisany żadnej grupie społecznej, może zostać spotkany u dowolnego przechodnia na ulicy.