Tatuaż jaszczurka – znaczenie, symbolika, 28 zdjęć

  

Tatuaż z jaszczurką nie należy do najpopularniejszych projektów. Jaszczurka to symbol odpowiedni dla mężczyzny i kobiety. W przeciwieństwie do innych zwierząt – symbol jaszczurki nie zawiera w sobie bogatej gamy znaczeń. W większości przypadków symbolika ta związana jest wyłącznie z cechami i atrybutami, jakich dopatrujemy się u jaszczurek. Jaszczurki to zwierzęta najczęściej niedużych rozmiarów. Tatuaż z jaszczurką może więc być zupełnie dowolnych rozmiarów i być umieszczony na dowolnej partii ciała.

Tatuaż jaszczurka – Historia i kultura

Na pozycji gadów, które najbardziej wzbudzają strach człowieka, jaszczurki ustępują miejsca wyłącznie wężom. Jaszczurki pojawiły się na ziemi na długo przed pojawieniem się pierwszego człowieka.

Indianie z peruwiańskiego plemienia Moche oraz plemiona aborygeńskie otaczały jaszczurki głębokim szacunkiem. Dały one wyraz swojemu oddaniu umieszczając wizerunki tych stworzeń na niezliczonych malowidłach i rękodziełach. Starożytni Grecy i Egipcjanie uważali jaszczurki za symbol szczęścia i pomyślności. Hieroglif oznaczający „obfitość” oraz „bogactwo” zdaje się swoim wyglądem przypominać właśnie tego gada.

  

W niektórych częściach zachodniej Afryki ludzie ryli w ścianach wizerunek jaszczurki. W ich opinii symbol ten chronił dom przed wpływem złych duchów. Papież Grzegorz Wielki opisywał zachowanie jaszczurek wygrzewających się na słońcu. Uważał on, że jest dobry przykład dla chrześcijanina, który powinien pokornie przyjmować oświecenie pochodzące od Boga.

W jeżyku angielskim istnieje określenie, które można przetłumaczyć jako „jaszczurczy mózg” lub raczej „jaszczurczy umysł”. Sformułowanie to oznacza powiązanie współczesnej myśli człowieka (kultury, sztuki, mody) z jego prymitywnymi popędami i instynktem.

Tatuaż jaszczurka – Symbolika

Jak wspomniałem na początku, próżno w przypadku jaszczurek doszukiwać się różnorodnej symboliki. Wg wielu ludzi niewielka jaszczurka odpowiada charakterowi człowieka sprytnego, który w niezwykły sposób potrafi w życiu unikać trudnych i niebezpiecznych sytuacji. Faktycznie, wiele gatunków jaszczurek w procesie ewolucji wykształciło niezwykłe i praktyczne umiejętności unikania drapieżników. Niektóre jaszczurki, aby przeżyć, potrafią pozbyć się ogona, biegać na dwóch nogach z niezwykłymi szybkościami, a jeszcze inne – zmieniać kolor skóry, zlewając się z otoczeniem.

Sposoby przedstawienia jaszczurek na tatuażu

Istnieje mnóstwo sposobów przedstawienia jaszczurki na tatuażu. Najpopularniejsze gatunki jaszczurek tatuowane na ciele to gekon i kameleon. Gekon często przedstawiany jest w formie tatuażu polinezyjskiego. Charakterystyczną cechą tych jaszczurek są ich lepkie łapki. Sprawiają one, że gekon może poruszać się praktycznie po terenie o dowolnym nachyleniu. Często tatuażyści starają się przedstawić wizerunek gekona w taki sposób, żeby imitował on „wspinaczkę” zwierzęcia po ciele człowieka. Taki efekt nadaje obrazowi dynamiki, wrażenia ruchu, życia i, po prostu, ciekawego wyglądu.

Kameleon to znów stworzenie unikalne. Jego niezwykła zdolność do upodabniania ubarwienia skóry do otoczenia od bardzo dawna fascynuje człowieka. Także w tym przypadku artyści starają się przedstawić atut kameleona na tatuażu z jego wizerunkiem. W efekcie otrzymujemy kolejny ciekawy projekt, który może przypaść do gustu osobom szukającym dla siebie tatuażów ciekawych i wpadających w oko. Taki tatuaż ewidentnie wymaga bogatej gamy kolorów – jest czasochłonny. Osobiście uważam, że warto dla tak zachwycającego wizerunku poświęcić trochę więcej czasu.