Tatuaż jastrząb – znaczenie, historia, 25 zdjęć

  

Jastrząb to popularny pomysł na tatuaż ze zwierzęciem. Jastrząb wspominany jest w wielu kulturach na przestrzeni dziejów. Jest to stworzenie bogate w znaczenia symboliczne. Mimo tego, że jastrząb ideowo powiązany jest z mężczyzną, znajdą sie kobiety, które uznają, że ten tatuaż będzie do nich pasował.

Tatuaż jastrząb – znaczenie, historia

Słońce i honor – historia

Jastrząb, jako stworzenie symboliczne, pojawia się w kulturach i wierzeniach licznych narodów. Wspominany jest w mitologii greckiej, egipskiej i rzymskiej. Symbol jastrzębia pojawia się również w literaturze i filmie. U strarożytnych Greków jastrząb symbolizował słońce. Podobnie u Egipcjan – utożsamiany jest z egipskim bogiem słońca Ra. Jest więc on często tatuowany razem z obrazem słońca czy ognia.

U rdzennych mieszkańców Ameryki jastrząb oznaczał prawdę i honor. Nosili oni w sobie ogromny szacunek dla takich cech, dlatego jastrząb był cenionym przez Indian zwięrzęciem. Podziwiając także jego piękno umieszczali jego wizerunek na totemach. Nawet współcześnie tatuaż z jastrzebiem wiązany jest z kulturą Indian.

  

Potęga i piękno – symbolika

W wielu kulturach starożytności jastrząb był symbolem zwycięzkiej walki. Jastrząb unosi się wysoko na niebie. „Płonie” on w ogniu pełnego słońca. Człowiek od zarania dziejów zachwyca się takim widokiem. Zamyślenie nad obrazem jastrzębia w locie prowadzi nas do zachwytu nad pięknem przyrody i całego stworzenia Boga. Piękno takie, jak piękno gór może w swojej pełni wywoływac strach. Jastrząb, w przeciwieństwie do gołębia, może być rozumiany jako zwiastun wojny.

Jastrząb gotowy do ataku, to symbol siły. Jest jakby wyzwaniem i groźbą wobec osoby, która na niego patrzy. Sam jednak jastrząb ukazuje pewność siebie i bezpieczeństwo tych, których ochrania.

Z drugiej strony jastrząb siedzący na gałęzi, który rozgląda się bystrym okiem ukazuje sobą dostojeństwo, chwałę, świetność. Stworzenie to jest nauczycielem pokory wobec sił natury. Jastrząb w statycznej pozie może oznaczać intelekt. Jastrząb to również symbol światłości umysłu i motywacji życiowej. Nie mniej jednak współcześnie dużo łatwiej odnaleźć jastrzębia, jako symbol walki.

Kto nosi tatuaż z jastrzębiem?

W przypadku tatuażów, podobnie jak z tatuażami orłów, zwierzę to często bywa przedstawiane w pozie dynamicznej. Jastrząb gotowy do walki to nie lada przeciwnik. Tatuaż jastrzebia znajdziemy na ramieniu człowieka odważnego, pewnego siebie, zapewne doświadczonego w walce. Być może jest to żołnież? Być może człowieka związanego ze sportami walki?

Tatuaż taki jest bardzo prowokujący, a co za tym idzie – niebezpieczny. Jeżeli jednak masz w sobie duszę wojownika, to taki tatuaż powinien znaleźć się na Twoim ciele. Dodatkowego atutu kompozycji może dodać umieszczenie tatuażu z jastrzębiem na miejscu z aktywnym miesniem, takim jak biceps.

  

  

Często tatuaż jest znakiem na całe życie. Zastanów się więc dobrze – czy jesteś wystarczająco silny i odważny, aby nosić na sobie symbol jastrzębia.