Tatuaż z gołębiem/gołębicą – znaczenie, historia, 30 zdjęć

  

Mimo tego, że gołąb jest popularnym symbolem na tatuaż, to nie należy on do symboli mainsteamowych. Noszony jest zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Gołąb może być przedstawiony z różnymi innymi symbolami, słowami czy sentencjami. Wielkość i złożoność takiego tatuażu jest także zróżnicowana, dlatego może znajdować się na dowolnym miejscu na ciele człowieka. Gołąb należy również do stworzeń najpowszechniej uważane za symboliczne – praktycznie wszystkie te znaczenia są pozytywne.

Tatuaż z gołębiem/gołębicą – znaczenie, historia

Mitologiczne znaczenie gołębia

Gołąb znalazł swoje miejsce w mitologii wielu ludów. Starozytni Grecy łączyli gołębia z osobą bogini Afrodyty. Afrodyta – bogini miłości – dosiadała rydwanu zaprzęgniętego w gołębie. Jej córki, Plejady, nazwyne są w mitologii stadem gołębii. Aztekowie równiez powiązali gołębia ze swoją boginią miłości, matką wszystkich ludzi – Xochiquetzal. Niektóre ludy amerykańskich Indian wierzyli, że dusze zmarłych zamieniają się w gołębie. Oni także tatuowali swoje ciała w symbol gołębia.

Wieczna miłość, rodzina

Podręcznik do ornitologii uczy nas, że gołębie łączą się z jednym partnerem na całe życie. Dla współczesnego świata – pełnego niestałości związków – dają przykład, że miłość może być wieczna i oddana. Para gołębii wspólnie opiekuje się swoim potomstwem. Gołąb jest więc idealnym symbolem dla człowieka poświęconego rodzinie, małżeństwu i dzieciom.

Duch Święty, posłaniec

  

Symbol gołębia przewija się przez całą historię religii chrześcijańskiej. Aby sprawdzić, czy wody potopu ustąpiły, Noe wypuścił z arki dwa ptaki – gołębia i kruka. To właśnie gołąb powrócił niosąc w dziobie gałązkę oliwną. Ogłosił w ten sposób, że łaska Boga powraca na ziemię. Gołąb jest zarówno posłańcem miłości Boga, jak i posłańcem prostej ludzkiej miłości, który nosi listy zakochanych.

W Nowy Testamencie, podczas chrztu Jezusa, sam Duch Święty ukazał się pod postacią gołębicy. Od tego wydarzenia gołąb w kulturze chrześcijańskiej został na stałe utożsamiony z Bogiem – Duchem Świętym. Wyraz temu dawany jest poprzez sztukę – na malowidłach i rycinach – od początku chrześcijaństwa.

Pokój i zwycięstwo

Dla wielu najbardziej oczywiste ze znaczeń gołębia. Jego widok daje nadzieję na pojednanie. „Gołąbek pokoju” przedstawiany jest najczęściej z gałązką oliwną w dziobie. Związane jest to z opisaną już historią Noego, kiedy to właśnie gołąb ogłosił pokój między Bogiem, a ludźmi. Sama oliwna gałązką jest symbolem zwycięstwa i sukcesu. Znaczenie to zostało przeniesione na gołębia z oliwną gałązką.

Czy taki tatuaż jest dla mnie? Jak go przedstawić?

Gołębia/gołębicę noszą najczęściej osoby otwarte, łagodnie usposobione. Gołąb pasuje również do marzycieli i poetów, którzy tatuują go sobie wraz z jakimś przesłaniem dla świata. Czasem gołąb jest tylko wspomnianym posłańcem. Wtedy symbolicznego znaczenia nabierają przedmioty, które niesie w dziobie, lub którymi jest otoczony. Oprócz oliwnych gałązek gołąb może nieść kwiaty świadczące o łagodności. Mogą to być także klucze – wtedy posłanie staje się tajemnicą zamkniętą w sercu osoby z takim tatuażem. Często gołębie „przynoszą” kartki lub wstążki z imionami ukochanych i ważnymi dla nich datami.

  

  

Jeżeli więc kochasz – gołąb na Twoim tatuażu o tym na pewno zaświadczy.