Tatuaż nietoperz – znaczenie, historia, 25 zdjęć

  

Nietoperz to jeden z rzadziej spotykanych zwierząt w świecie tatuażu. Tatuaż z nietoperzem częściej wybierają mężczyźni, choć zdarza się tatuaż taki noszą również kobiety. Podobnie jak w przypadku innych tatuaży ze zwięrzętami, tatuaż nietoperza związany jest bezpośrednio z cechami i atrybutami nietoperza. Tatuaż taki posiada dużą gamę różnorodnych stylów. Może być również kojarzony z innymi symbolami.

Tatuaż nietoperz – znaczenie

Czy jest się czego bać?

Oczywistym jest, że nietoperz w królestwie zwierząt kojarzony jest przede wszystkim z nocnym, mrocznym trybem życia wypełnionym krwią ofiar. W praktyce tylko trzy sposród ponad dziwięciuset opisanych gatunków tych stworzeń żywi się krwią. Ich pobratymcy jedzą owoce i owady. Nie zmieni to już faktu, że nietoperz znajduje się w górnych partiach rankingu stworzeń wzbudzających naturalny strach człowieka. Doczekał się on nawet własnej mitologii, w której stał się ucieleśnieniem krwiożerczych monstrów – wampirów. Jako ciekawostkę dodam, że nietoperze to jedyny gatunek ssaków, który potrafi latać.

Wcielenie zła czy… talizman szczęścia? – historia symbolu nietoperza

Cofnijmy się do czasów starożytnych. W greckiej mitologii nietoperz związany był z dziewiczą boginią Artemidą – boginią łowów i płodności. Sam nietoperz symbolizował więc płodność i macierzyństwo. Chrześcijanie od początku powstania religii tworzyli obrazy demonów – siedlisko zła i nieprawości – posiadających skrzydła nietoperza. Rdzenni amerykanie utożsamiali nietoperze z siłami śmierci, ale i ponownych narodzin. W starożytnych Chinach natomiast zwierzę to przynosiło szczęście i dobrą fortunę. Jak łatwo zauważyć nietoperz pośród ludów starożytnych wzbudzał skrajne emocje. Były to jednak emocje zarówno negatywne, jak i pozytywne.

  

Współczesna symbolika nietoperza

Współcześnie nietoperz powiązany jest z subkulturą gothów. Najczęściej na tatuażach tego typu nietoperz jest tylko fragmentem większej całości razem z czaszkami, pajęczynami, demonami, ponurym żniwiarzem – reprezentacją śmierci etc. Jest on również, razem z czarnym kotem, jedną z głównych maskotek festiwalu Halloween. Wszystkie te symbole łączone są w obrazy tworzące większe, monotematyczne tatuaże. Oprócz popularnych znaczeń nietoperz może również symbolizować wspomnianą już płodność, macierzyństwo, a także zwinność i szybkość łowcy.

Czy z nietoperzem mi do twarzy?

Nie tylko szeroka i bogata symbolika staje się powodem wybierania nietoperza. Wielu wybiera go, ponieważ czują, że natura nietoperza reprezentuje ich własną naturę. Tacy ludzie najczęściej portretują nietoperza w bardzo realistyczny sposób. Nietoperz wiszący na gałęzi to istota mroczna i tajemnicza. Nietoperz gotowy do ataku zdaje się mówić „Nie zadzieraj ze mną”.

Z drugiej strony medalu pojawiają się nietoperze wyglądające jak postacie z kreskówek. Taki sposób przedstawienia nietoperza może świadczyć o żartobliwym i nieco ironicznym charakterze właściciela. Niebezpieczne stworzenie zostaje odarte ze swej pierwotnej symboliki i staje się prostą maskotką.

  

Ta różnorodność to nie niesie ze sobą samych plusów. Pamiętaj, że najczęściej tatuaż to sprawa jednorazowa. Jeżeli wybierasz właśnie nietoperza, to dokładnie przemyśl jego reprezentację, aby dokładnie zgadzała się z Twoim zamysłem.