Tatuaż byk – znaczenie, symbolika, 50 zdjęć

  

Byk to bardzo oryginalny pomysł na tatuaż. Podobnie jak w przypadku pozostałych wizerunków zwierząt, symbolika byka związana jest z cechami zwierzęcia. Atrybuty byka są bardzo mocno związane z pierwiastkiem męskim, nie mniej jednak kobietom również zdarza się podjęcie decyzji na wizerunek z bykiem. Ze względu na detale obrazu, tatuaż z bykiem jest zwykle dużym tatuażem, który wymaga więcej miejsca na ciele.

Tatuaż byk – znaczenie, symbolika

Historia

Byki to stworzenia, które często pojawiają się w różnych mitologiach i kulturach na przestrzeni dziejów. W Lascaux we Francji odnaleziono malowidła ścienne przedstawiające te zwierzęta. Epos o Gilgameszu bardzo ważną rolę odgrywa „Mityczny Byk z Niebios”.

Wiele starożytnych uznawało byki za święte stworzenia. W starożytnym Egipcie bóstwem z głową byka był Apis. Święta na jego część stanowiły bardzo ważną część egipskiego kalendarza. Byk Apis był wcieleniem siły i męstwa stworzonego z promienia słońca. Hinduistyczne bóstwo Śiwa – bóstwo zniszczenia i stworzenia – przedstawiane jest niekiedy jako jeździec byka.

  

W kulturze Etiopskiego plemienia Hamar, młodzi chłopcy podczas rytuału inicjacji w dorosłość mają zadanie przeskoczyć ponad najsilniejszym i najdzikszym spośród byków stada. Liczne religie, w których wymagana była/jest ofiara ze zwierząt, uznają byka za daninę najwyższej klasy uznają tę złożoną z byka.

Symbolika

Od wieków doroczną tradycją Pampeluny są poganianie byków ulicami miast. Najodważniejsi mierzą się z rozjuszonymi bestiami twarzą w twarz. Nierzadko nierówne starcia kończą się uszkodzeniami ciała u człowieka. Byk to symbol siły i potęgi, jakiej ciężko przeciwstawić się nawet bardzo silnemu człowiekowi. W tym kontekście symbol byka ma także znaczenie bezpieczeństwa, a z drugiej strony – śmierci.

Jak wspomniałem, byk powiązany jest z pierwiastkiem męskim – w końcu mówimy wyłącznie o samcach. Byk jest także symbolem męskości w jej pierwotnym, instynktownym znaczeniu – brutalna siła, agresja i męska seksualność. Mężczyzna z takim tatuażem najpewniej uważa się za „samca alfa w ludzkim stadzie”, któremu nie oprze się żadna kobieta. Trzeba jednak uważać, bo widoczny tatuaż o agresywnym wyglądzie może sprowokować innych mężczyzn i doprowadzić do niechcianych a niebezpiecznych sytuacji.

Pozostała jeszcze symbolika duchowa. Dostojny byk to symbol odwagi, harmonii i wewnętrznej równowagi. Oznacza on również człowieka „elastycznego”, który zdolny jest odnaleźć się w każdych, nawet silnie niesprzyjających warunkach.

Czaszka byka

Istnieje wiele możliwości przedstawienia byka na tatuażu. Zwierzę może być gotowe do ataku, czujne, dostojne lub beztrosko skubiące trawę. Często pojawiają się również przedstawienia samej głowy byka.

  

Istnieje również dość popularny i oryginalny wizerunek, „herb” dzikiego zachodu – czaszka byka. Czaszka byka w swojej symbolice jest interpretowana w ten sam sposób, co tatuaż z „żywym” bykiem. Jeżeli więc ktoś zastanawia się nad tatuażem z tym stworzeniem, to może wykorzystać ten pomysł z takim samym powodzeniem.

Pamiętajmy jednak, że tatuaż tej wielkości to najczęściej dzieło na całe życie – dobrze przygotujmy swój projekt, aby właściwie i jednoznacznie wyraził naszą myśl, a następnie oddajmy się w ręce profesjonalnego tatuażysty.