Tatuaże Wikingów – znaczenie, historia, 50 zdjęć

  

Wikingowie byli grupą wojowników, która wywodziła się z krajów skandynawskich, takich jak Norwegia, Dania i Szwecja w latach 700-1100, znanych także jako epoka wikingów. Wikingowie znani byli ze swoich umiejętności żeglowania i nawigacji, a także długich, potężnych łodzi, drakkarów.

Staronordycki rzeczownik viking oznacza wyprawę zamorską. Pojawiał się w inskrypcjach runicznych epoki wikingów i późniejszych pismach średniowiecznych. W kolejnych latach stwierdzenie „wyruszyć na viking” oznaczało udział w wyprawie łupieżczej lub piractwie.

Tatuaże Wikingów – znaczenie, historia

Historia mówi, że Wikingowie byli pokryci tatuażami od opuszków palców, aż po szyję. Ich tatuaże składały się z antycznych staroskandynawskich symboli, przeróżnych supłów i węzłów oraz ciemnozielonych drzew.

Nikt tak naprawdę nie może potwierdzić symboli i wzorów przez nich używanych, ale najbardziej prawdopodobne jest, że były to rzeczy ze skandynawskiej mitologii i starożytne wzory, które znajdowały się też na ich biżuterii, łodziach i artefaktach, a także były grawerowane na kościach.

  

We współczesnych czasach na tatuaże w takim stylu decydują się zazwyczaj ludzie, którzy mają skandynawskich przodków i chcą pokazać swoja dumę z tego powodu, nosząc na sobie tatuaże wikingów. Inni decydują się na nie z racji na fascynację skandynawską mitologią, kulturą i wierzeniami.

Nowoczesne tatuaże wikingów różnią się od tych pochodzących z ich epoki i są głównie inspirowane skandynawską mitologią oraz występującymi tam przedmiotami, zwierzętami, symbolami i bronią.
Tajemniczym skandynawskim symbolem jest Valknut – symbol składający się z trzech połączonych ze sobą trójkątów. Nazywany jest również „węzłem poległych” lub „sercem Hrungnira”.

Według archeologicznych zapisków symbol ten został znaleziony na wielu kamieniach runicznych i wygrawerowany na wielu obiektach znalezionych na łodziach, w których wikingowie urządzali pochówek, dlatego też często łączony jest z ideą śmierci podczas bitwy i Odynem.

Rogi Odyna to symbol stworzony z trzech rogów do picia. Oznacza on nie tylko samego nordyckiego boga Odyna, ale uważa się go również za symbol mądrości.

  

Troll cross, czyli w wolnym tłumaczeniu „Krzyż Trolla”, to zagięty kawałek metalu noszony przez skandynawską ludność jako ochrona przed czarną magią i trollami. Nie ma mocnych dowodów na to, że był on używany przez wikingów, ale nie da się też tego jednoznacznie zaprzeczyć.

Yggdrasil to drzewo życia. W mitologii nordyckiej napisane jest, że jest to ogromne drzewo, które łączy dziewięć światów i trzyma je razem. Jego gałęzie rozciągają się ponad ponad wszystkimi krainami i sięgają nieba.

Według nordyckiej mitologii Vegvisir to magiczny kompas, który pomaga jego właścicielowi znaleźć dobrą drogę podczas burzy i złej pogody. Po islandzku Vegvisir oznacza “ten, który pokazuje drogę”.

Talizman możemy rozumieć dwojako – jako rzeczywiste narzędzie służące do nawigacji, tak zwany kompas oraz jako symbol, który poprzez runiczne wsparcie otacza nas opieką i wskazuje drogę na poziomie energetycznym. Jest symbolem ochrony i przewodnictwa, więc ludzie tatuują go sobie jako przypomnienie, aby nie gubić swojej drogi w życiu.

W mitologii nordyckiej Mjölnir jest magicznym młotem Thora. Thor jest Bogiem grzmotów, błyskawic i burz. Jest także obrońcą ludzkości, a także bogiem wojny. Wierzy się, że symbol młota Thora zapewnia ochronę, siłę i moc osobie, która go nosi.

Symboliczne znaczenie tatuaży wikingów:

Całkowicie zależy ono od użytych symboli, ale wśród głównych znaczeń znajdują się ochrona i siła.

  

1 komentarz do “Tatuaże Wikingów – znaczenie, historia, 50 zdjęć”

  1. przepraszam a czy są dowody (historyczne, archeologiczne) na to, że Nordycy doby wczesnego średniowiecza czy wikingowie stosowali tatuaże?
    pozdrawiam

Możliwość komentowania została wyłączona.