tatuaz-z-zegarem-historia-i-symbolika

  

Zegar to nierzadki pomysł na tatuaż. Jego wygląd i symbolika odpowiada zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Zegar może być przedstawiony samodzielnie. Najczęściej jednak obok niego umieszcza się dodatkowe symbole, które ubogacają wizerunek estetycznie i znaczeniowo. Tatuaż z zegarem może być dowolnych rozmiarów. Może więc znajdować się na dowolnym miejscu na ciele.

Tatuaż z zegarem – znaczenie, historia

Zegar w życiu człowieka

Nie będzie niczym odkrywczym, kiedy powiem, że zegar znaczeniowo związany jest z czasem. Przecież jego celem jest właśnie odmierzanie upływających sekund, minut, godzin. Dobrze działający zegar wskazuje nam, która godzina jest w danym momencie, co pozwala nam odnaleźć się w czasie. Dzięki temu urządzeniu nie przegapimy żadnego ważnego spotkania, wydarzenia, czy nie spóźnimy się na pociąg.

Zegar jest więc nieodłącznym elementem naszego życia. Nawet jeżeli nie mamy zwyczaju nosić zegarka na ręce, czas wskazuje nam zegar wbudowany w prawie wszystkie urządzenia elektroniczne codziennego użytku.

  

Czas…

Czas człowieka to kajdany. Człowiek jest zależny od upływu czasu. „Czas pędzi nieubłaganie” – jak zaśpiewała Ania Wyszkoni. Istnieją przecież chwile, które chcielibyśmy zatrzymać na zawsze. Do niektórych pięknych momentów chcielibyśmy rzeczywiście powrócić, a pozostały nam po nich tylko mgliste wspomnienia.

Dwudziesty wiek przyniósł nam odkrycia, które stwierdzają, że czas jest względny. Osobiście uważam, że przyjdzie taki moment w historii, w którym ujarzmimy tę niezwykłą potęgę. Manipulacja czasem to jednak temat rodem z książek s-f.

„Czas to pieniądz”. Wielu z nas przelicza swoje zarobki na stawkę godzinową. Wielu znanych bogaczy i ludzi sukcesu należało do tzw. „rannych ptaszków”. Podkreślali oni, że życie jest za krótkie i nie ma czasu do stracenia. Czas to inwestycja na przyszłość – to, co robimy w tym momencie, przełoży się na nasze talenty i zdolności. Nie marnujmy czasu!

„Szczęśliwi czasu nie liczą”. Człowiek, który może sobie pozwolić na luksus niezamartwiania się czasem, to właśnie człowiek szczęśliwy. Taki ktoś jest bogaty bez względu na to, jaki ma stan konta. Bogaty to przecież nie człowiek, który wiele posiada, ale ten, któremu niczego nie brakuje. Jest on wolny, porzucił kajdany czasu. Potrafi cieszyć się z tego, co posiada.

Symbolika zegara

Istnieje wiele rodzajów czasomierzy: od starożytnych zegarów słonecznych po współczesne zegarki binarne oparte na kwantowym pomiarze czasu. Wizerunek zegara może więc przedstawiać prosty zegar tarczowy, wielki zegar dziadka, zegar z wahadłem i kukułką… liczba stylów jest niezwykle bogata! Dodatkowo każdy z nich przywodzi na myśl coś innego – tradycyjne zegary są symbolem nostalgii, nowoczesne – pośpiechu i wysokiego tempa.

  

Zegar to nie tylko bezpośredni symbol czasu. Przywodzi on na myśl także te wszystkie rzeczy, które w jakiś sposób z czasem są związane. Wśród znaczeń zegara odnajdziemy więc: życie i śmierć, śmiertelność, trwałą miłość, stabilność, bicie serca, egzystencję, nieskończoność.

Komu odpowiada tatuaż z zegarem?

Symbol zegara odpowiada bardzo różnorodnym grupom ludzi. Człowiek z takim tatuażem może być w ciągłym pośpiechu. Być może jest to człowiek, który jest punktualny i punktualność ceni sobie również u innych? Być może osoba ta zawsze zdąży ze swoją pracą?

Z drugiej strony może to być człowiek, któremu czasu zawsze brakuje. Swoim tatuażem pragnie sobie przypomnieć, aby nie stracić kolejnej sekundy. Człowiek namiętnie poddający się wyścigowi szczurów, który nie zna tylko jednego rodzaju czasu – czasu wolnego.

Jeszcze inny człowiek może zegarem na swoim ciele zamanifestować swoją wolność i niezależność. Może on przedstawić swój projekt jako pęknięty zegar lub zegar bez wskazówek.

Możliwości jest jednak dużo, dużo więcej. Myślę, że sięgnąłeś po ten tekst, ponieważ masz w głowie jakiś własny pomysł na tatuaż z zegarem. Możliwe, że po prostu szukałeś inspiracji do nadania swojemu tatuażowi oryginalnego znaczenia. Tak czy inaczej, jeżeli wizerunek zegara na Twoim ciele odpowiada Twojemu zamysłowi, do dzieła!