Tatuaż z zegarem – znaczenie, historia, 50 zdjęć

  

Małpa nie należy do najczęstszych zwierząt wybieranych na tatuaż. Nie mniej jednak są to stworzenia o jednej z największej różnorodności znaczeń. Małpki mogą być przedstawione jako stworzenia zabawne lub jako zwierzęta o głębokim znaczeniu symbolicznym i religijnym. Symbol małpy nie posiada przypisanej płci – odpowiada zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Istnieje wiele gatunków małp. Prawie każdy z nich ma własną symbolikę. Różnią się one także rozmiarami – od małych kapucynek po potężne goryle. Podobnie więc będzie z rozmiarami tatuażów – mogą być zupełnie dowolne i dowolnie umiejscowione na ciele.

Tatuaż z małpą – znaczenie, geneza

Małpa Buddy

Małpa to szczególne zwierząt w religii buddyjskiej. Budda, który wznosił się do nieba, zaprosił zwierzęta do przyłączenia się do niego. Pośród dwunastu tych, które odpowiedziały na jego wezwanie, była małpa. W nagrodę otrzymała ona swoją konstelację gwiazd na niebie. Małpa jest także jednym z symboli chińskiego zodiaku.

Ta sama małpa otrzymała zadanie towarzyszenia mnichowi, który miał szerzyć nauczanie Buddy na całym świecie. Zwierzę okazało się wiernym i odważnym towarzyszem, który m.in. odganiał demony sprzeciwiające się ich misji.

  

W religii buddyjskiej małpa oznacza więc odwagę, wierność i protekcję oraz poselstwo bóstw. Właśnie takimi atrybutami odznaczał się mityczny małpi bohater. Oprócz tego małpa symbolizuje powtarzalność i zbawienie. Pierwsze kroki do buddyjskiego oświecenia zawierają wyciszenie niespokojnego „małpiego umysłu” poprzez medytację.

Nie widzę, nie słyszę, nie mówię nic złego

To japońskie przysłowie często przedstawiane jest figuratywnie poprzez wizerunek trzech małp siedzących obok siebie. Jedna zasłania sobie oczy, druga uszy, a trzecia usta. Obraz „Trzech mądrych małp” przedostał się do popkultury, ale jego korzenie sięgają starożytności.

Buddyjski punkt widzenia interpretuje taki wizerunek jako porzucenie wszelkich złych myśli ze swojego wnętrza i niepodawanie ich dalej. Jest to prezentacja bliższej nam myśli: „Jeżeli chcesz zmienić świat – zacznij od siebie”.

Współczesne kultura nadaje temu symbolowi nowe znaczenia. Negatywne znaczenie odnosi się do milczącego przyzwolenia na zło i okrucieństwo panujące wokół nas. Inna interpretacja mówi o zachowaniu sekretów i tajemnic. W tym znaczeniu małpy pojawiły się na plakacie związanym z tajemniczym amerykańskim Projektem Manhattan, który głosił, że to, co tu widzisz, zostaje wyłącznie między nami. Obie te interpretacje są jednak dalekie od właściwej symboliki pochodzącej z mądrości starożytnego orientu.

Symbolika małpy

Naczelne to najbliżsi zwierzęcy kuzyni człowieka – spośród nich najbliższe pokrewieństwo wykazują szympansy. Być może właśnie ta bliskość sprawia, że, jak już wspomniałem, małpy posiadają bardzo bogatą symbolikę, nadaną im przez ludzi. Zwierzęta te symbolizują inteligencję i spryt, charakterystyczne cechy tych stworzeń. Oznaczają one również szlachetne cechy duchowe: sprawiedliwość, harmonię i wewnętrzny porządek.

  

Dla kogo tatuaż z małpą?

Tatuaż z wizerunkiem szlachetnej małpy to dobry pomysł dla osoby odczuwającej z wiązek z filozofią buddyjską. Różne gatunki małp również odpowiadać będą różnym osobom, np. wielki, groźny goryl znajdzie swoje miejsce na plecach człowieka pewnego siebie i silnego. Na pewno znajdzie się ktoś, kto chętnie umieści wizerunek popularnej małpy, jak King Kong, czy kapucynka z Piratów z Karaibów.

Jeżeli chociaż jeden powód skłania Cię do wyboru tatuażu z małpą – pamiętaj, żeby najpierw przygotować projekt, który właściwie odda Twoje myśli i uczucia. Następnie oddaj się w ręce profesjonalnego tatuażysty i ciesz się znaczącym wizerunkiem na swoim ciele.