Tatuaż tygrys – znaczenie, historia, 40 zdjęć

  

Podobnie jak z innymi tatuażami z przedstawieniami zwierząt, tatuaż z tygrysem nosi głębokie znaczenie symboliczne. Jest mnóstwo możliwości przedstawienia tygrysa na tatuażu. Wielość gatunków tygrysów, które różnią się od siebie wyglądem, dodatkowo zwiększa te możliwości. Tygrys pasuje zarówno do kobiety, jak i mężczyzny, choć tygrys „kobiecy” może różnić się od „męskiego” w znaczeniu symbolicznym. Wielość szczegółów wizerunku tygrysa sprawia, że tatuaż z tym zwierzęciem jest zwykle dużym obiektem, który znajdzie swoje miejsce na klatce piersiowej, ramieniu czy plecach.

Tatuaż tygrys – znaczenie, historia

Tygrys w myśli ludów starożytnych

Tygrysy to stworzenia okrutne, pełne pasji, dzikie, niebezpieczne, prawie niemożliwe do ujarzmienia. Kierują się instynktem, nieracjonalnymi przesłankami. W ich żółtych oczach „płonie ogień”. Te zwierzęta związane są symbolicznie ze słońcem. W starożytności z części ciał tygrysów sporządzano eliksiry miłości i naturalne afrodyzjaki.

W większej części Indii tygrys nosi znamię potężnego niszczyciela. Do dziś na indyjskich wioskach zgłaszane są przypadki oskarżeń tygrysów o pożarcie człowieka. W rzeczywistości takie ataki nie są częste. Kiedy już pojawia się, wtedy są wynikiem błędu i nieostrożności człowieka, który wkracza na jasno oznaczone tereny łowieckie tygrysów.

  

W wierzeniach starożytnych Chińczyków tygrysy uważane są protektorów zmarłych. Umieszczenie na nagrobku symbolu tygrysa oznacza szacunek dla zmarłego. Wg mieszkańców Państwa Środka bliscy, którzy odeszli z tego świat, pod opieką tygrysa będą mogli spoczywać w pokoju. Żywym natomiast tygrys pomaga osiągnąć życiowy sukces – jest on przecież przedstawieniem bożka bogactwa Tsai Shen Yeh.

Tygrys w myśli współczesnej

W kulturze popularnej tygrysy są częstym gościem bajek, filmów, animacji czy powieści. Pierwsza taka postać, jaka przychodzi i na myśl, to tygrysek z Kubusia Puchatka. Zwierzę to nie wykazuje podobieństw natury do swoich pierwowzorów. Jego ulubioną czynnością jest szaleńcze „brykanie” i zabawa. Bardziej właściwym odpowiednikiem pasiastych kotów będzie tygrys z „Życia Pi”. Jest to przewodnik i opiekun podróży. Dzieci często decydują się na wycieczkę do zoo, ponieważ pragną zobaczyć właśnie to piękne i potężne zwierzę. W zoo można niekiedy odnaleźć lygrysa i tyglewa – niezwykłe krzyżówki tygrysów i lwów żyjących w niewoli.

Znaczenie symbolu tygrysa

Dwa najpopularniejsze znaczenia dla tatuażu z tygrysem to siła i potęga. Tygrys jest najbardziej niebezpiecznym drapieżnikiem w środowisku, w którym żyje. Tygrys to również samotnik. Wizerunek tygrysa może więc stanowić pokaz siły i niezależności. Wizerunek taki może być prowokujący dla osoby, która na niego patrzy. 

Dodatkowe znaczenia to niebezpieczeństwo, zemsta czy kara. Może ukazywać ciemność czyhającą w człowieku z takim tatuażem. Człowiek taki może wzbudzać strach lub przynajmniej dozę niepewności i nieufności. Znaczenia te wynikają z agresywnej natury tygrysa.

Z drugiej strony tygrys może oznaczać opiekę i bezpieczeństwo. Tatuaż z „opiekuńczym tygrysem” może dodać osobie go noszącej pewności siebie i pozwolić wyjść z cienia. Tygrys daje motywację do zmian tych elementów życia, które nie sa dla nas dobre, a do których jesteśmy przywiązani (nałogi, toksyczne relacje, praca, w której jesteśmy pozbawiani szacunku).

  

  

Możliwości na taki tatuaż jest wiele. Dobrze zastanów się nad projektem wyglądu tatuażu, ponieważ tatuaż tej wielkości jest najczęściej darem dla siebie na całe życie. Spraw, aby ludzie widzieli w Twoim tatuażu z tygrysem dokładnie to, co chcesz im przekazać.