Tatuaż piwonie – znaczenie, historia, 40 zdjęć

  

Kwiaty zawsze fascynowały ludzki umysł swoim czystym pięknem i czarującym zapachem. Bez dwóch zdań, tatuaże kwiatów zawsze były popularnym wyborem, szczególnie wśród kobiet. Nie wolno zapominać też o mężczyznach decydujących się na takie tatuaże, chociaż oni częściej wplatają kwiaty w inne, bardziej wyraziste wzory, aby je jakoś zbalansować. Oprócz swojego piękna wizualnego, kwiaty mają też do zaoferowania bogatą symbolikę, która sprawia, że są tak popularnym wyborem.

Tatuaże kwiatów są nie tylko pięknym widokiem dla oka, ale posiadają też swoją głęboką symbolikę. Róża, lotos, wiśnia, piwonia – to tylko niektóre z kwiatów, które nie są cenione jedynie za swoje piękno, ale też znaczenie, które ze sobą niosą. Piwonia ma bogatą historię bycia ważną częścią wielu kultur. Jest to jednym z wielu powodów, dlaczego tak wielu ludzi wybiera ją na wzór swojego tatuażu.

Tatuaż piwonie – znaczenie, historia

Piwonia jest ważnym kwiatem – zarówno w historii, jak i w mitologii jest przypisywana do wielu różnych znaczeń i symboli. Podstawowe znaczenie tego kwiatu to na przykład miłość, pomyślność, dobry los, szczęśliwe małżeństwo, bogactwo, honor i współczucie, ale piwonie mogą też oznaczać nieśmiałość.

  

Są dwa znane mity, które mówią o piwonii. W jednym z nich wierzy się, że została ona nazwana po Pajeonie, greckim bogu leczenia. Według legendy Pajeon był uczniem Asklepiosa (inaczej Eskulapa), boga sztuki lekarskiej. Kiedy Pajeon użył korzenia piwonii, aby uleczyć Plutona (czyli tak naprawdę Hadesa), był to pierwszy raz, kiedy czegoś takiego spróbowano i Eskulap stał się okropnie zazdrosny o talen swojego ucznia. Nie mógł się z tym pogodzić tak bardzo, że próbował go zabić. Aby uratować Pajeona i okazać mu swoje współczucie, Pluton przemienił go w piwonię, ponieważ wiedział, że będzie to kwiat, który ludzie będą podziwiali i chwalili. Dlatego też jednym ze znaczeń piwonii jest współczucie.

W innym micie piwonię łączy się z nimfą o imieniu Paejonia. Była ona stworzeniem wyjątkowej urody i przyciągnęła uwagę Apolla, który zaczął z nią flirtować. Kiedy Paejonia zorientowała się, że patrzy się na nich Afrodyta, to zawstydziła się i jej twarz stała się czerwona. W swoim boskim gniewie, Afrodyta przemieniła nimfę w czerwoną piwonię. Z tego też powodu piwonia może symbolizować nieśmiałość i wstyd.

Tak jak pokazuje to pierwszy z mitów, piwonie był cenione za swoje zastosowanie w medycynie. W czasach antycznych i średniowiecznych wierzono, że ich korzenie i nasiona były w stanie uleczyć ponad dwadzieścia chorób, wliczając w to epilepsję i ugryzienia węża. W Anglii dzieci nosiły naszyjniki z korzeni piwonii, aby ochronić się przed atakami padaczki i chorobami serca. Wierzono też, że pomagają w niwelowaniu bólu zębów.

Piwonie pochodzą z Chin. Są one tam bardzo cenione i często mówi się o nich jako o “królowach kwiatów”. Były narodowym kwiatem aż do roku 1929 roku, kiedy zostały zastąpione przez śliwkę. Za panowania dynastii Tang i Sui były sadzone wokół Zakazanego Miasta, w tej chwili już dawnego, pałacu cesarskiego. Z tego też powodu piwonie oznaczają szlachetność, honor oraz bogactwo.

Symboliczne znaczenie tatuażu piwonii:

  • Miłość
  • Pomyślność
  • Dobry los
  • Bogactwo
  • Szlachetność
  • Szczęśliwe małżeństwo
  • Współczucie
  • Wstydliwość, nieśmiałość