Tatuaż liść – znaczenie, historia, 50 zdjęć

  

Jak ważny może być zwykły liść dla życia na Ziemi? Zastanówmy się – bez niego ewolucja mogłaby pójść w zupełnie inną stronę. Światło podczas fotosyntezy przechodzi przez jego komórki, aby wyprodukować energię. Ten, dobrze wszystkim znany, proces sprawia, że do atmosfery wydziela się tlen.

Liście, od tych należących do malutkich roślin, do tych z największych drzew, które górują nad nami, są źródłem pożywienia dla prawie wszystkich żyjących istot – od insektów do słoni, nie wspominając nawet o ludziach.

W starożytnych kulturach, konkretne liście były uważane za pokarm bogów. Dlaczego nie? Przecież stanowiły one tak dużą część dawnego medycyny, że w tej chwili bardzo często są bazą wielu nowoczesnych farmaceutyków. Wiele liści jest używanych, w różnych kulturach na całym świecie, z racji na unikatowe właściwości olejków, które zawierają.

  

Często używa się je też jako przyprawy – pomyśl o liściu laurowym, bazylii i oregano w twoim sosie pomidorowym, nie wspominając o rozmarynie na twojej jagnięcinie. Kolejne zastosowanie liści kryje się w ich aromatycznym zapachu, którego używa się w perfumach i olejkach do ciała, takich jak lawenda.

Tatuaż liść – znaczenie, historia

Jednym z najbardziej cenionych i najpiękniejszych liści jest liść kwiatu lotosu, którego symboliki można szukać tysiące lat wstecz. W swoich świętych obrazach Budda jest przedstawiany siedzący na ogromnym liściu lotosu – symbolu czystości i piękna. Niesie też ze sobą lekcję o życiu, ponieważ rośnie w bagnistej wodzie, ale nie staje się brudny.

Kolejnym “świętym” liściem jest liść z drzewa oliwnego, do dnia dzisiejszego symbol olimpijskiego zwycięstwa. W mitologii greckiej był przypisywany bogini Atenie i jest symbolem pokoju i bezpieczeństwa. W biblijnej historii o Arce Noego, Noe wypatrzył gołąbka niosącego gałązkę z drzewa oliwnego i w ten sposób dowiedział się, że woda opada i niedługo będą mogli zejść na ląd. Zwycięzcom greckich Igrzysk Olimpijskich była wręczana korona lub wieniec laurowy.

Topola lub osika, znana z jej trzęsących się ruchów, była nazywana gadającym, szepczącym, drżącym drzewem. W indiańskim folklorze topola jest widziana jako drzewo, którego liście mogą się trząść, lecz konor nigdy się nie pochyli, nawet przed Wielkim Duchem. Te liście symbolizują więc odwagę i respekt. Liście wierzby, drzewa znanego ze swoich magicznych właściwości, są używane przez młode kobiety, które wkładają je do małych woreczków, które potem zawieszają na szyi, aby być bardziej atrakcyjnym dla potencjalnych partnerów.
Dąb był potężnym symbolem tak samo dla Celtów, jak i Rzymian.

Odnoszący sukcesy rzymscy oficerowie dostawali, w nagrodę za wygrane bitwy, korony lub wianki zrobione z liści dębu, ponieważ wierzyli, że oznacza siłę, mądrość i długowieczność.
W heraldyce (nauce o herbach) pojedynczy liść symbolizuje szczęście, a jeżeli jest to liść dębu to dodatkowo oznacza wiarę i wytrzymałość. Pokrzywa za to jest heraldycznym symbolem “ukłucia śmierci”. Jeśli chcesz pokazać, że jesteś wytrzymały w miłości i przyjaźni, to tatuaż bluszczu to za ciebie powie.

  

Symboliczne znaczenie tatuażu liścia:

Symbole mogą się wahać od bardzo dobrych do tragicznie złych. Jako że każdy konkretny liść ma swoje własne znaczenie, to symbolika pomiędzy gatunkami może się bardzo różnić. Mimo wszystko, każdy tatuaż liścia może reprezentować te rzeczy:

  • Życie
  • Śmierć
  • Cykl życia
  • Zmiana
  • Nowy początek
  • Koniec
  • Szczęście
  • Problemy
  • Próba
  • Pamiętaj, że na samym końcu, twój tatuaż oznacza właśnie to, co ty chcesz w nim widzieć.