Tatuaż kompas – znaczenie, historia, 40 zdjęć

  

Tatuaż w kształcie kompasu posiada wiele odmian motywu, kolorów i rozmiarów. Z tego powodu może być umieszczony praktycznie w na dowolnej części ciała. Jest popularny szczególnie pośród mieszkańców regionów położonych w pobliżu mórz i oceanów. Nie ma przypisanej płci – tatuują go zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Tatuaż kompas – znaczenie, historia

Jak było kiedyś…

Tatuaż z kompasem jest popularny od wieków wśród ludzi różnych kultur i wierzeń. Kształtem może przypominać gwiazdę żeglarską, różę wiatrów i wiele innych im pokrewnych. Ten starodawny morski symbol był popularny pośród żeglarzy oraz rybaków od długiego czasu. Mówi się, że prekursorami adaptacji tego znaku byli żeglarze pochodzenia hiszpańskiego. Istnieją również dowody świadczące o tym, że Celtowie oraz inne narody Europy korzystały z tego symbolu.

W tamtych czasach taki tatuaż oznaczać miał bezpieczną podróż, pomyślne wiatry na morzu i pewny powrót do domu. Symbole kompasu pojawiały się także na statkach i okrętach. Był to czas, w którym podróże morskie były kojarzone z odwagą, ale i niebezpieczeństwem. Wielu marynarzy nie wracało z taki wypraw, ginąc na zawsze w odmętach fal. Wierzono nawet w istnienie morskich potworów odpowiedzialnych za śmierć tych ludzi. Przesądna natura człowieka nadawała gwieździe kompasu symbolikę szczęśliwego talizmanu.

  

Kompas gwiezdny może również reprezentować Gwiazdę Polarną. Kiedy nie istniała jeszcze żadna forma kartografii, wtedy właśnie Gwiazda Polarna była najbardziej wiarygodnym wyznacznikiem kierunku. Była przewodnikiem, który wskazywał cel podróży, ale również – symbolicznie – cel ścieżek życia. Litera N, która czasem pojawia się przy obrazie kompasu oznacza właśnie najważniejszy z kierunków – północ.

…a jak jest teraz

Współcześnie tatuaż ten popularny jest wśród oficerów i żołnierzy, nie tylko tych związanych z marynarką wojenną. Wierzą oni, że zapewni im ochronę i bezpieczeństwo. W czasie manewrów przypomina im o powrocie do domu.

Sięgając po skojarzenia bardziej metafizyczne – kompas dla wielu będzie oznaczał podążanie za marzeniami. Będzie on przewodnikiem poprzez „ocean życia” do wymarzonego celu. Pomaga podejmować trudne decyzje życiowe i mierzyć się z problemami. W trudnych chwilach wzbudza nadzieję i daje motywację do działania i zmian na lepsze.

Subkultury posługujące się znakiem kompasu to: punk-rock’owcy, ruch LGBT oraz ruchy zwalczające rasizm. W obawie przed powiązaniem z tak kontrowersyjnymi ruchami ludzie niekiedy rezygnują z tatuażu z kompasem. Nie jest to dobra decyzja, ponieważ powiązania te są bardzo luźne i chowają się za mocnym znaczeniem Gwiazdy Polarnej.

Dodatkowo, omawiając współczesną symbolikę kompasu należy wspomnieć, że wszystkie znaczenia wymienione w rysie historycznym przetrwały także do obecnych czasów.

Hmmm… czy to tatuaż dla mnie?

Znaki, które towarzyszą kompasowi na tatuażach to: kwiat róży, mapa, globus, wspominane już gwiazdy, oraz kotwica – jako kolejny symbol marynarzy. Taki tatuaż jest więc dobrym pomysłem dla ludzi kreatywnych, którzy pragną zadecydować o każdym jego szczególe. Możliwości w tym zakresie są praktycznie nieograniczone. 

  

Mimo bogatej historii i głębokiej symboliki na tatuaż tego rodzaju decydują się również osoby odcinające się od jego korzeni. Tacy ludzie zafascynowani są przede wszystkim jego walorami artystycznymi i estetycznymi.