Tatuaż anioł – znaczenie, historia, 48 zdjęć

  

Popularnym, aczkolwiek pięknym i ciekawym pomysłem na tatuaż może być wizerunek anioła. Atrybuty tych niebiańskich stworzeń nie są przypisane do jednej płci. Tatuaż z aniołem będzie więc odpowiedni dla panów i pań, którzy się na niego zdecydują. Ze względu na liczbę detali, realistyczne wizerunki aniołów będą należały do projektów wymagających więcej miejsca na ciele. Proste komiksowo wyglądające kupidyny mogą należeć do mniejszych tatuaży.

Tatuaż anioł – znaczenie, historia

Historia aniołów

Anioły to stworzenia spotykane w wielu różnych religiach. W religii chrześcijańskiej mamy do czynienia z istotami wyższymi niż ludzie. Posiadają oni wyższą inteligencję, siłę i rozumienie rzeczywistości. Anioły podzielone są na dziewięć tzw. chórów, takich jak: serafiny, cherubiny czy archaniołowie. Ci ostatni to posłańcy Boga, którzy oznajmiają na kartach Pisma Świętego wolę Bożą. Archanioł Gabriel zwiastował Maryi narodzenie Jezusa, Archanioł Rafał czuwał nad bezpieczną podróżą młodego Tobiasza, a Archanioł Michał to wojownik walczący z piekielnymi zastępami.

Szatan i demony to również istoty anielskie. Chrześcijanie nazywają ich aniołami „upadłymi”. Wg ich wierzenia szatan to buntownik, który odmówił posłuszeństwa Bogu. Chrześcijańskie legendy mówią, że powodem upadku szatana była jego pycha. Nie chciał on bowiem oddać pokłonu Jezusowi, który jest jednocześnie Bogiem i człowiekiem. Uznając siebie za kogoś ważniejszego od człowieka, odrzucił boży plan przybrania ludzkiej postaci i postanowił ten plan pokrzyżować.

  

Wizerunki i przedstawienia dobrych duchów (w różnym rozumieniu tych słów) pojawiają się praktycznie we wszystkich znanych nam religiach. Osobiście uważam, że jest to bardzo ciekawe. To jest tak, jakby aniołowie pomagali nam nie tylko zbliżyć się do Boga. Rolą anioła jest także zbliżyć do siebie ludzi, bez względu na ich wierzenia, pochodzenie czy kolor skóry.

Kim jest anioł? – znaczenie symbolu

Aniołowie to przede wszystkim posłańcy Boga, którzy niosą ludziom dobro i pomoc. Łacińskie „angelus” nie oznacza nic innego jak właśnie „posłaniec”. Ich skrzydła pozwalają im latać – są symbolem łączności pomiędzy niebem a ziemią. Aniołowie są obrońcami ludzi przed złem. Dzieci od kołyski słyszą o swoich aniołach stróżach. Dorośli często o nich nie pamiętają, choć wielu z nas wierzy, że każdy ma własnego niebiańskiego patrona. Wizerunek z aniołem może więc być wyrazem wiary w anielską opiekę.

Pośród aniołów znajdziemy jednego „mainstream’owego celebrytę”. Mam na myśli wspomnianego już kupidyna. Pulchny aniołek o dziecięcej aparycji dzierży oręż o bardzo charakterystycznej właściwości. Wg niektórych ludzi, człowiek ugodzony strzałą amora zakocha się w pierwszej osobie, na jaką spojrzy. W kulturze popularnej legenda ta miała swoje odzwierciedlenie w licznych filmach i bajkach dla dzieci. Najczęściej nieostrożny kupidyn powodował kłopoty, łącząc w pary niewłaściwe osoby. Nie mniej jednak do dziś kupidyn jest jednym z mocnych i jednoznacznych symbolów miłości i zauroczenia.

Większość wizerunków aniołów posiada pozytywną symbolikę – siłę, godność, cnotę, inteligencję, łagodność, pewność siebie, majestat, opiekuńczość. Przedstawienia upadłych aniołów przywodzą nam na myśl – smutek, śmierć, niepewność, fatalizm, zło, poczucie odrzucenia.

Sposób przedstawienia anioła na tatuażu

Pośród wizerunków aniołów widzimy popularne cherubinki czy amorki – symbole miłości. Widzimy również majestatyczne anioły z mieczami, które ochraniają nas przed szatańskimi sztuczkami. Anioły w locie to posłańcy Boga, którzy mogą zanosić do Niego nasze prośby. Mogą też one oznaczać bliską osobę, która wyprzedziła nas w drodze do wieczności. Anioł będzie więc przewodnikiem, który zaprowadzi duszę do raju, przed oblicze Boga. Anioł może również być przedstawiony, jako stworzenie upadłe, którego pycha jest większa od tęsknoty za Bogiem.

  

Istnieją oczywiście wizerunki aniołów, które nie są związane z żadną religią. Niektórzy decydują się na taki tatuaż ze względów czysto estetycznych. Profesjonalny tatuażysta uczyni z wizerunku anioła prawdziwe dzieło sztuki. Niekiedy człowiek decyduje się na tatuaż samych skrzydeł, które sprawiają wrażenie, jakby wyrastały z jego barków.

Pomysłów na tatuaż z wizerunkiem anioła jest wiele. Pamiętaj, aby właściwie dobrać jego elementy, aby przedstawić dokładnie to, co zapragnąłeś dzięki niemu wyrazić.