Tatuaż z meduzą – znaczenie, historia, 37 zdjęć

  

Słowo „meduza” odnosi się zarówno do morskiego bezkręgowca, jak i do mitycznej postaci kobiety, która zamienia ludzi w kamień. Artykuł ten będzie odnosił się do meduzy o drugim z wymienionych znaczeń. Tatuaż ten przedstawia kobietę, choć, ze względu na symbolikę, odpowiada zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Ze względu na detale wizerunku, tatuaż z meduzą będzie należał do większych obrazów. Jego miejsce na ciele to zwykle: ramię, bark, plecy czy pierś.

Tatuaż z meduzą – znaczenie, historia

Mitologia

Meduza była jedną z trzech Gorgon, córką Forkosa i Keto. Na początku była ona kobietą niezwykłej urody, której szczególnym atrybutem były piękne włosy. Zachwycony jej pięknem Posejdon uwiódł Meduzę w świątyni Ateny. Wściekła z powodu świętokradztwa na jej rzecz, bogini zamieniła Meduzę w odrażającego potwora.

Jej włosy zamieniły się w węże, zęby w kły dzika, wyrosły jej skrzydła. Otrzymała też zdolność zamieniania ludzi w kamień przy pomocy samego spojrzenia. Kres jej istnienia zapewnił heros Perseusz. Odciął on meduzie głowę, podczas gdy jej nieśmiertelne siostry spały.


Groźna bestia

Meduza to stworzenie o bardzo mocnej symbolice. Symbolika ta jest jednak podzielona na dwie strony medalu. Z jednej – jest to postać groźna i niebezpieczna. Mityczny potwór o niezwykłym sprycie i zabójczej sile. Meduza posiada wiele atrybutów, którymi może w okamgnieniu uśmiercić człowieka. Tatuaż z meduzą w takim znaczeniu może nosić człowiek, który jest pewien siebie i swojej siły. Przez taki wizerunek chce on podkreślić jak niebezpiecznym i groźnym potrafi być człowiekiem.

  


Wykorzystany i porzucony człowiek

Drugie spojrzenie na Meduzę może odkryć smutną prawdę o tej kobiecie. Jej historia jest historią tragiczną. Piękno, jakie posiadała od dnia urodzenia, sprowadziło na nią nieszczęście niezależnie od jej woli. Starała się igraszką w rozgrywkach pomiędzy bóstwami. Porzucona jako monstrum zupełnie niepodobne do człowieka i ostatecznie zamordowana za to, kim stała się z winy innych osób. W sensie analogicznym – nikt nie rodzi się zły z urodzenia. Patologia w rodzinie, społeczeństwo nienawiści, nadmierne wymagania, wobec których jesteśmy stawiani od dziecka, zmuszanie do działań nieetycznych, niemoralnych i takich, na jakie po prostu nie wyrażamy naszej zgody, mogą pozbawić nas wewnętrznego piękna. Meduza jest symbolem tego tragizmu, tego momentu, w którym patrzymy w lustro i pytamy się „Czym ja się stałem?”.

Osobiście nie wierzę w fatalizm. Od pewnego momentu życia każdy jest kowalem własnego losu. W takim znaczeniu tatuaż z meduzą może stać się punktem zwrotnym w życiu człowieka. Może on obrazować świadomość „utraconego raju” dziecięcej niewinności, a jednocześnie stać się motywacją do zmiany, wolności i pracy nad sobą, aby ten raj odzyskać.

Wizerunki meduzy

Na przestrzeni dziejów mało jest postaci, które wzbudzałyby tak wiele kontrowersji. O postaci meduzy uczymy się ponad dwa tysiące lat od wykreowania tej postaci w myśli człowieka. Ma to także odzwierciedlenie w sztuce i kulturze. Jakkolwiek wygląd meduzy skoncentrowany jest na jednoznacznym schemacie kobiety z wężami na głowie, tak artyści i twórcy rozdarci są pomiędzy dwoma wymienionymi charakterystykami postaci.

Meduza może więc zostać przedstawiona z groźną miną, kłami, wężowym językiem w postaci odrażającego potwora. Niekiedy na jej twarzy gości demoniczny uśmiech. Świadczy on o pewnej śmierci ofiary, jaką sobie upatrzyła.

I znów mina meduzy może przedstawiać smutek i ból. Jej twarz może wyrażać tęsknotę za utraconym życiem.

  

Jeżeli decydujesz się na tatuaż z meduzą, stajesz przed podobnym wyborem. Który wizerunek bardziej odpowiada Twojej naturze?