Tatuaż hamsa – znaczenie, historia, 35 zdjęć

  

Hamsa, mówiąc ogólnie, to charakterystyczny symbol symetrycznie przedstawionej dłoni.  Jest to znak symboliczny dla wielu religii. Jego historia związana jest najczęściej z postaciami kobiecymi, ale symbolika odpowiada obydwu płciom. Sam wyraz pochodzi od arabskiego słowa „khamsa”, które oznacza po prostu liczbę pięć – jak pięć palców u dłoni. Istnieje mnóstwo przedstawień hamsy, spośród których można wyszczególnić pewne schematy. Znak ten może być dowolnych rozmiarów, choć często, ze względu na detale wnętrza dłoni na rysunku, odpadają te najmniejsze wizerunki.

Tatuaż hamsa – Historia

Historia Hamsy związana jest ze starożytnym przesądem, które nosi polską nazwę „złego oka”. „Złe oko” to przekonanie w możliwość negatywnego wpływu jednego człowieka na drugiego poprzez jego spojrzenie. Cierpienie, choroba czy bieda może wynikać ze świadomego (klątwa) lub nieświadomego spojrzenia człowieka. Szczególnie w przypadku, gdy człowiek ten ma jakąś chorobę deformującą oczy jak zez czy katarakta. Jednym z przeznaczeń Hamsy jest ochrona przed taką klątwą.

Pierwsze wykorzystanie tego symbolu odkrywamy na terenach współczesnego Iraku (staroż. Mezopotamia), gdzie jego celem była ochrona właśnie przed „złym okiem”. We wnętrzu dłoni często umieszcza się wizerunek oka. Najpewniej stanowi on nawiązanie do osobnego symbolu – oka Horusa – który oznacza nieustanną czujność, opiekę oraz samoświadomość.

Symbol Hamsy w różnych wyznaniach

  

Religia muzułmańska nadaje Hamsie własną nazwę – „dłoń Fatimy”. Określenie to nawiązuje do osoby córki Mahometa właśnie o imieniu Fatima. W islamie wyróżnianych jest pięć filarów wiary. Pięć palców Chamsy może więc stanowić analogię do: wyznania wiary, postu, modlitwy, jałmużny oraz pielgrzymki do Mekki. Oprócz tego w islamie modlitwa (salat) odprawiana jest także pięć razy dziennie.

U żydów, podobnie jak u muzułmanów, Chamsa przyjmuję nazwę dłoni ważnej dla wyznania kobiety. W religii judaistycznej Hamsa nosi nazwę „dłoni Miriam”. Wg starotestamentalnej Księgi Wyjścia, Miriam była siostrą Mojżesza i kapłana Aarona. Jest to postać symbolizująca radość z łaski otrzymanej przez Jahwe. Wynika to z historii wyzwolenia narodu izraelskiego z niewoli egipskiej, kiedy to Bóg zatopił wojowników faraona w wodach Morza Czerwonego. Naród żydowski śpiewał pieśń radości na cześć Pana, a Miriam przygrywała tej pieśni na bębenku. Niektórzy żydzi opatrują się w pięciu palcach Hamsy odniesienie do wszystkich pięciu zmysłów, którymi należy wielbić Boga.

Mimo że związek Hamsy z religią chrześcijańską jest najsłabszy, to pojawiają się jednak znaki wewnątrz dłoni Hamsy, które świadczą o chrześcijańskim wyznaniu właściciela symbolu. Oko Horusa może zostać zastąpione Okiem Opatrzności, które oznacza opiekuńczą miłość Boga Ojca. Jeszcze inaczej – w to samo miejsce może zostać włożona ryba – starożytny symbol pierwszych chrześcijan. Kobietą, do jakiej odnosi się wtedy symbol dłoni, jest Maryja – Matka Jezusa.

Sposoby przedstawień Hamsy

Dłoń Hamsa może zostać przedstawiona z palcami złożonymi blisko siebie to talizman, która ma przynosić szczęście. Kiedy palce są rozłożone – Hamsa ma odpędzać zło, chociażby w formie „złego oka”. Często we wnętrzu dłoni widnieje wspomniany wizerunek oka lub innego znaku, który nadaje całości dodatkowe znaczenie symboliczne.

Kolorystyka wnętrza dłoni jest zupełnie dowolna – często staje się polem do popisu talentu artystycznego profesjonalnego tatuażysty. Jeżeli czujesz, że znak ten odpowiada Ci pod względem znaczenia lub po prostu Ci się podoba, wtedy nadaj mu własne znaczenie, stwórz projekt i umieść go na swoim ciele.