Tatuaż pająk – znaczenie, historia, 40 zdjęć

  

Wizerunek pająka należy do klasyki tatuażu. Przez wiele stuleci nie stracił wcale na swojej popularności zarówno wśród mężczyzn, jak i niektórych kobiet. Rozmiar tatuażu może być zupełnie różny, dlatego może zostać on znaleźć swoje miejsce na dowolnej części ciała. Tatuaż z pająkiem przedstawia najczęściej złą i niebezpieczną stronę natury pająka. Rzadko kiedy takiemu wizerunkowi nadawane są pozytywne cechy – a szkoda.

Tatuaż pająk – znaczenie, historia

Pająk w myśli człowieka

Arachnofobia to jeden z najpowszechniejszych rodzajów lęków. Pająki wzbudzają w człowieku naturalny strach, a jednocześnie fascynację. Znajdą się i tacy, którzy zachwycają się pięknem tych niezwykłych stworzeń. Pośród niezliczonej ilości gatunków znajdziemy niezwykle pięknie ubarwione stworzenia.

Matka zawsze powtarzała mi – „Nie zabijaj pająka, to pożyteczne stworzenie”. Wielu z nas usłyszało od swoich babć, że zabicie pająka wywoła deszcz. Jest to coś tak złego, że cała natura opłakuje to stworzenie. Faktycznie! Mało który pająk atakuje człowieka bez przyczyny. Dodatkowo pająki chronią nas przed natrętnymi owadami.

Pająki w kulturach starożytnych

Pająki często przyciągają swoją uwagę dzięki swojej niepowtarzalnej umiejętności przędzenia sieci. Regularny kształt pajęczyny zachwycał i wzbudzał podziw człowieka od początku jego istnienia. Liczne starożytne kultury uznawały pajęczynę za matrycę, która zapoczątkowała wszelkie stworzenie.

  

W kulturze hinduskiej pajęczyna oznacza „przędzę rzezczywostości” – linię życia – oraz symbol kosmicznego porządku. Pająk oznacza kreatora i posiadacza duchowej mądrości (upaniszady). Z drugiej strony sama pajęczyna, przez swój kształt, może być związana również hinduską koncepcją iluzji – mai.

Odżibłejowie (jeden z rdzennych ludów Ameryki Północnej) wierzyli w dobroduszną istotę: matkę-pajęczycę. Snuła ona swoją pajęczynę na kołyskach niemowląt. Pajęczyna ta miała szczególną własność ochrony niewinnego dziecka przed złymi snami. Kiedy Odzibłejowie zmienili tryb życia z osiadłego na koczowniczy, obawiali się, że Wszechmatka nie odnajdzie ich w drodze. Rozpoczęli więc tworzenie „pajęczynowych” amuletów, które wieszali przy łóżkach swoich dzieci. Opiekuńcze amulety dały początek tworzonym później i popularnym do dziś dreamcatcher’om.

Wiele bóstw starożytnego świata nosiło znamię pająka. Wielka Prządka – egipska bogini-matka Neith. Afrykański bożek Anansi, który nauczył ludzi sztuki przędzenia materiałów. Nie wolno również zapomnieć o bogini, od której imienia wywodzi się łacińska nazwa pająków – Arachne. Ta grecka bogini została zamieniona w pająka przez zazdrosną o jej zdolności w przędzeniu Atenę.

Słońce i księżyc – znaczenie symbolu

Wygląd pająka widzianego z góry może przywodzić na myśl słońce. W takim rozumieniu pająk otrzymuje pozytywną symbolikę – życie, siły witalne, zdrowie. Niekiedy pająki odbierane są jako stworzenia „nocne, księżycowe”. Takie podejście do symbolu nada mu znaczenie intuicji, mistycyzmu, cienia, czasu.

  

Posiadanie ośmiu odnóży to stosunkowo rzadka cecha wśród stworzeń lądowych. Jest to więc cecha rozpoznawalna dla pająków. Dlatego też symbolika pająków niekiedy przyjmuje znaczenie liczby osiem – nieskończoność, cykl życia, czas, rozwój i harmonię.

Ludzka obawa umieściła pająki w jednej opowieści razem z duchami, potworami i innymi straszydłami w ramach festiwalu Halloween. Takie spojrzenie na pająki bardzo mocno przyjęło się w myśli człowieka. Musimy jednak pamiętać, że nie każdy tatuaż z pająkiem został stworzony w celu wzbudzania strachu. Są jeszcze osoby, które wizerunek pająka traktują, jako symbol o bogatej historii. Jeszcze inni zachwycają się naturą i pięknym wyglądem tych stworzeń. Do której grupy Ty należysz?