Tatuaż jaguar – znaczenie, historia, 22 zdjęć

  

Mimo że te piękne bestie zamieszkiwały gęstwiny dżungli i serce Południowej i Centralnej Ameryki przez wieki, może cię zdziwić, że tak naprawdę wywodzą się one z Azji. Naukowcy wyśledzili drogę jaguara z jego oryginalnego miejsca zamieszkania, przez Cieśninę Beringa i Amerykę Północną. Później podążał on za dużą zwierzyną, aż dotarł do Południowej i Centralnej Ameryki, gdzie teraz spokojnie żyje w niezmąconym labiryncie dżungli. Jaguary są blisko spokrewnione z lampartami, tygrysami i panterami śnieżnymi. Ich cętkowana sierść jest sprawą dominującego genu, ale nie jest dziwne spotkać jaguara, który urodził się bez centek. Są one znane jako czarne pantery.

Tatuaż jaguar – znaczenie, historia

Jaguar był i wciąż jest określany jako Duch Lasu. Pozostaje w cieniu i ujawnia się podczas polowania tylko wtedy, gdy ich ofiara wpadnie w jego, starannie przyszykowaną, zasadzkę. Mordercze instynkty, bardzo opiekuńcza natura i potężna, choć prawie niewidzialna, obecność w lesie były bardzo cenione przez wiele cywilizacji podczas okresu Mezoamerykańskiego. Nawet do dnia dzisiejszego zwierzęta te uznawane są za wspaniały przykład elegancji, piękna, odwagi i niedającego się poskromić ducha – a to wszystko zebrane w jednym zwierzęciu.

Już w czasach Majów, Inków i Azteków zwracało się sporo uwagi na postać jaguara – budowano dla niego świątynie i tworzono zwierzęce totemy, aby przypodobać się bogom i prosić o opiekę nad wioską. Bardzo często też motywem jaguara dekorowano ściany, budynki, donice, ceramikę, a nawet biżuterię. Dla tych kultur jaguar był bożkiem świata pozagrobowego, majestatyczną bestią, która była odpowiedzialna za królestwo umarłych. Wierzyli, że to właśnie stamtąd wywodzą się rośliny, więc jeśli nie ułaskawili duchów opiekujących się podziemiem, to tegoroczne plony nie będą wystarczające. Dla tych ludzi jaguar był symbolem pomyślności i płodności, a także statusu, władzy, boskości i dominacji.

  

Symboliczne znaczenie tatuażu jaguara:

W dzisiejszych czasach tatuaż jaguara przedstawia wszystkie pozytywne cechy, które duże koty reprezentowały sobą przez tysiące lat. Dla niektórych ludzi, którzy je sobie tatuują są tajemnicze, skryte, potężne i przebiegłe. Inni doceniają je za królewskość, szlachetność, duchowość i boskość. Cechami, które uczyniły z jaguara tak popularny wzór na tatuaż, zarówno wśród koniet, jak i mężczyzn, jest fakt, że jest to istota bardzo inteligentna, przebiegła, odważna, dzielna, elegancka i wyrafinowana. Jest to zasadza dla drapieżnika, który polega na dominacji, sile i władzy, aby przetrwać – są te cechy, które podobają się tłumowi. Spójrz się choć raz na te piękne, wrodzone plamki i już nigdy nie pomylisz jaguara z nikim innym.

Chociaż nie jest największym kotem w dżungli, jaguar jest jednym ze sprytniejszych i bardziej efektywnych. Kiedy widzisz go przedstawionego z otwartym pyskiem lub gotowego do ataku, jesteś w stanie zauważyć jak wiele mocy, siły i skrytej cichości jest w tym zwierzęciu. Ich dzika wola walki jest widoczna jedynie kiedy zwierzę jest w pozycji do ataku, więc poza nią jaguary mogą wydawać się powściągliwe i ciche, ale gdy jest odpowiedni czas na walkę, stają się śmiertelnymi walczącymi maszynami.

Podsumowując, te potężne zwierzęta mogą symbolizować:

 • Tajemniczość, powściągliwość i skrytość
 • Królewskość i szlachetność
 • Boskość i duchowość
 • Władzę
 • Spryt, przebiegłość i inteligencję
 • Odwagę, dzielność i męstwo
 • Piękno
 • Elegancję i wyrafinowanie
 • Siłę
 • Męską dominację
 • Płodność i pomyślność