Tatuaż feniksa – znaczenie, historia, 30 zdjęć

  

Feniks jest mitycznym ptakiem, który posiada inne znaczenia w wielu różnych kulturach. Według różnych autorów Feniks miał żyć od 300, aż do 1461 lat. Był bezpłciowy, ponieważ w żadnej z legend nie szukał partnera, rozmnażał się sam z siebie. Jego kolorystyka różni się w zależności od źródła, jednak zwykle przeważa barwa złota i purpurowa.

Sam jego kolorowy, ognisty wygląd przyciąga wzrok i sprawia, że jest to być może jeden z najpiękniejszych wzorów tatuaży. Oznacza on odrodzenie, nieśmiertelność, grację i łaskę. Tak naprawdę jest to jeden z najstarszych symboli na świecie i jako tatuaż może być noszony zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.

Tatuaż feniksa – znaczenie, historia

W starożytnej greckiej mitologii feniks był pięknym ptakiem, który miał żyć 500 lat. Miał mieć wielkość i wygląd orła ze złoto-czerwonym upierzeniem, co od razu kojarzyło go z żywiołem ognia.

Kiedy zbliżał się czas jego śmierci, budował gniazdo z pachnących gałązek i je podpalał, a następnie spalał się razem z nim. Trzy dni po śmierci wstawał ze swoich popiołów, zmartwychwstały i odrodzony.

  

Według egipskiej legendy, po swoim zmartwychwstaniu, feniks przynosił w kuli mirry szczątki swego poprzednika, którego składał na ołtarzu w Heliopolis, mieście słońca. W starożytnym Egipcie uważano go również za symbol boga słońca Ra.

Chińczycy wierzyli, że feniks reprezentował zalety i grację, a jedyną osobą, która była godna noszenia tego symbolu, była cesarzowa. W chińskiej mitologii feniks jest więc utożsamiany z kobiecością, podczas gdy smok symbolizuję męską energię. Te dwa symbole razem tworzą połączenie yin i yang.

Chiński feniks miał czarne, białe, zielone, czerwone i żółte upierzenie, co wiąże się z podstawowymi kolorami, które odpowiadają podstawowym żywiołom.

Wcześni chrześcijanie uznawali feniksa jako symbol zmartwychwstania – jego śmierć i powstanie z popiołów po trzech dniach mocno kojarzy się ze zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa.

  

Według żydowskich legend, feniks był jedynym stworzeniem, które powstrzymało się przed zjedzeniem zakazanego owocu. Aby to zrobić, feniks stanął w płomieniach i odrodził się po trzech dniach. W tym kontekście, feniks reprezentuje zwycięstwo nad pokusą, ale także ofiarę i odnowienie.

Starożytni Rzymianie umieszczali wizerunek feniksa na swoich monetach, aby zapewnić Rzymskiemu Cesarstwu długowieczność.

Razem ze wschodzącym słońcem, feniks jest jednym z symboli Cesarstwa Wielkiej Japoni. Nazywają go Ho-o (Ho-ou), co oznacza Nieśmiertelnego Ptaka. Dla Japończyków więc, feniks kojarzony jest z nieśmiertelnością.

Symboliczne znaczenie tatuażu feniksa:

  • Ogień, odrodzenie, nieśmiertelność
  • Tatuaż feniksa reprezentuje odrodzenie, odnowę i początek nowego życia

Odradzanie się feniksa symbolizuje, że osoba, która go nosi musiała przetrwać ciężkie chwile, ale odrodziła się i przetrwała. Oznacza to, że on albo ona powstali z popiołów jako zwycięzcy, pokonując przeciwności życiowe i wszystkie kłopoty, które napotkali na swojej drodze. Tak więc feniks jest symbolem odrodzenia się z popiołów przeszłości, ale reprezentuje też zwycięstwo życia nad śmiercią, czyli nieśmiertelność.
Życzliwość, dobroć, niezawodność, obowiązek, dobrobyt, pomyślność.

Feniks może oznaczać też wiele pozytywnych cech, które posiada dana osoba. Spowodowane jest to faktem, że ktoś, kto przezwycięża trudne sytuacje, zazwyczaj staje się nową, lepszą osobą. W chińskiej mitologii feniks utożsamiany jest z kobiecymi zaletami, takimi jak łaska i życzliwość. Mówi się też, że każda część ciała feniksa reprezentuje inną zaletę: korpus to życzliwość, skrzydła symbolizują pomyślność, a głowa oznacza niezawodność i wsparcie.