Tatuaże buddyjskie – znaczenie, historia, 30 zdjęć

  

Buddyjskie tatuaże to coś więcej niż tylko fantastyczne wzory, nawet, jeśli praca może być zapierająca dech w piersiach. Każdy tatuaż jest symbolem jednej lub więcej wielkich myśli samego Buddy, człowieka, który uważał, że każdy człowiek jest w stanie pokonać cierpienia życia i osiągnąć nirwanę, która dosłownie oznacza “wygaśnięcie cierpienia”.

Tatuaże buddyjskie – Historia

Buddyzm jest jedną z głównych religii na świecie i opiera się na naukach Gautamy Buddy (a właściwie Buddy Siakjamuni), urodzonego w piątym wieku mędrca, który uważał, że można pozbyć się życiowych cierpień, jeśli tylko oczyścimy umysł ze wszystkich pragnień, w ten sposób rozumiejąc prawdziwą naturę wszystkich rzeczy.
Mimo tego, że buddyzm jest bogaty w przeróżne nauki i symbolikę, jego fundamentem są “Cztery Szlachetne Prawdy”:

  1. 
 Pierwsza Szlachetna Prawda o Cierpieniu
  2.  Druga Szlachetna Prawda o Przyczynie Cierpienia
  3.  Trzecia Szlachetna Prawda o Ustaniu Cierpienia
  4. Czwarta Szlachetna Prawda o Ścieżce Prowadzącej do Ustania Cierpienia

Buddyzm wypełniony jest tak wieloma symbolami, że ciężko byłoby wypisać każdy możliwy wzór. Zamiast tego, najlepiej jest sprawdzić kilka najpopularniejszych wzorów buddyjskich tatuaży i ich znaczenia.
Mandale są pięknymi, skomplikowanymi wzorami, które mają reprezentować wszechświat. Mandala buddyjska to harmonijne połączenie koła i kwadratu, koło jest symbolem nieba, transcendencji, zewnętrzności i nieskończoności. Kwadrat natomiast przedstawia sferę wewnętrzności, tego co jest związane z człowiekiem i ziemią. Mandale często używane są, aby pomóc w utrzymaniu skupienia podczas kolejnych etapów medytacji.

  

Innym popularnym symbolem jest Koło Dharmy. Jest podobne do mandali, ale ma kompletnie inne znaczenie. Koło Dharmy reprezentuje Koło Prawdy i Prawa, którym Budda miał kręcić, aby zasygnalizować początek nowego cyklu nauk. Wierzy się, że zakręcenie Kołem Dharmy może zmienić bieg przeznaczenia, tak jak koło sterowe zmienia kierunek, w którym płynie statek. Trzymając się tej symboliki, Koło Dharmy to okrągła figura z ośmioma szczeblami, które reprezentują “Szlachetną Ośmioraką Ścieżkę”. Każdy szczebel symbolizuje jedno z poniższych:

  1.  Słuszny pogląd – zrozumienie Czterech Szlachetnych Prawd
  2. 
 Słuszne myślenie – wykorzenienie żądzy i nieżyczliwości
  3.  Słuszne słowo – wstrzymanie się od kłamstwa i obmowy
  4.  Słuszny czyn – przestrzeganie Pięciu Wskazań
5. Słuszne zarobkowanie – utrzymywanie się z zajęcia niewymagającego łamania przykazań
  5. Słuszne dążenie – intencje i wysiłek, które nie pozwalają na powstawanie złych, a pozwalają na powstanie dobrych mentalnych właściwości, dążenie do oświecenia
7. Słuszne skupienie – brak przeszkadzających myśli – znalezienie przestrzeni między nimi.
8. Słuszna medytacja – dążenie do osiągania stanów, w których znika „ego”

Buddyjskie tatuaże kwiatów lotosu mogą mieć różne znaczenie, w zależności od tego jak zostaną narysowane. Wszystkie lotosy uznawane są za symbol czystości, ale ich kolor może symbolizować o jaką konkretnie czystość chodzi.
Budda, mędrzec, który naucza o drodze do duchowego oświecenia, jest fundamentalną figurą buddyzmu. Mimo że większość z nas kojarzy Buddę jako szczęśliwą, pulchną figurkę, to sam Budda nie chciał, aby jego wizerunek używany był w tej religii. Zamiast tego do reprezentowania Buddy używa się lwa, Koła Dharmy, różowego lotosu, drzewa Bodhi lub śladów stóp Buddy.

Symboliczne znaczenie buddyjskich tatuaży:

Na buddyjskie tatuaże decydują się głównie ludzie, którzy praktykują tę religię, chociaż znajdą się też tacy, który tatuaż zrobią sobie ze względu na wartość estetyczno-wizualną.