Tatuaże azteków i majów – znaczenie, historia, 50 zdjęć

  

Pokryj swoje ciało bogatymi symbolami wymarłej cywilizacji robiąc sobie tatuaż z azteckimi wzorami – od dramatycznych i jaskrawych zwierząt do bojowo nastawionych bogów. Albo zdecyduj się na misterny kalendarz, który przypisuje każdej grupie dni innego boga. Azteckie symbole są pociągające wizualnie i pokazują siłę.

Tatuaże azteków i majów – Historia

Kultura Azteków była niezwykle kolorowa, przedstawiając sobą nieuniknione słońce obszarów podzwrotnikowych i różnorodność odcieni lasów deszczowych i ich mieszkańców. Tatuaż na plecach, klatce piersiowej czy rękaw, który dąży do jak największej oryginalności powinien być wypełniony pikantnymi, jaskrawymi kolorami i dużą ilością zieleni, podczas gdy kontur kształtu może być zrobiony w intensywnej czerni.

Podczas gdy tatuaże plemienne pochodzą z okolic południowego Pacyfiku, z biegiem czasu stały się tak popularne, że istnieją także tribalowe czarno-białe lub w odcieniach szarości tatuaże ze scenami i symbolami azteckimi. Niektóre tribalowe wzory są bardziej abstrakcyjną interpretacją sztuki Azteków.

  

Święty kalendarz Azteków (nie, nie chodzi o ten, którym odmierzali czas) często jest wykorzystywany przy tworzeniu tatuaży. Kamień Słońca, ze swoimi wyrzeźbionymi okresami, do których przypisani są różni bogowie, i obrazami, przedstawiającymi mity o stworzeniu królestwa, potrzebuje trochę miejsca, aby wyglądać naprawdę dobrze.

Jeżeli chodzi o uproszczony kalendarz, powinien zmieścić się na przedawnieniu albo wierzchu stopy. Musisz jednak znaleźć więcej miejsca na swojej skórze np. na klatce piersiowej, ramieniu lub plecach, jeżeli pragniesz przenieść na siebie kalendarz w pełnej swojej krasie – razem z twarzami bóstw słońca, czarnymi panterami po bokach, i piękną aztecką sztuką, ciągle widoczną na oryginalnym, antycznym kamieniem.

Kamień Słońca jest uznawany za jeden z najbardziej znakomitych przykładów z ocalałych azteckich zabytków. Słońce było centrum ich kosmologii – wieloaspektowy skomplikowany panteon bogów, gdzie wielu z nich zostało przedstawionych na Kamieniu. Wzór azteckiego kalendarza jest więc symbolem “utrzymującym życie”, sprawiając, że jest świetnym wyborem na tatuaż.
Wysoko postawieni wojownicy w kulturze Azteków mieli zwyczaj porównywać się z dwoma bogami, zwanymi Bogami Wojny, którzy byli połączeni ze wspaniałymi drapieżnymi zwierzętami.

Huitzilopochtli był bogiem-wojownikiem słońca lub dnia i mógł przyjmować formę ptaka – orła. Dosłowne tłumaczenie jego imienia to “koliber z południa” lub “koliber z lewej strony” (według Azteków południe leżało po lewej stronie, zgodnie z drogą słońca od wschodu do zachodu). Huitzilopochtli przedstawiany był z pomalowanym na niebiesko ciałem i żółtymi pasami na twarzy, dobrze uzbrojony i w stroju przyozdobionym piórami kolibra. Na głowie miał upierzony hełm, z dziobem wystających w okolicach czoła.

W tatuażach często przedstawiany jest z masywnymi orlimi skrzydłami.
Kolejnym symbolem kojarzonym z Aztekami jest orzeł. To silny, szybki i śmiertelny ptak – posiada wszystkie cechy odnoszącego sukcesy wojownika. Wiele orłów jest malowane z ich głową skierowaną na zachód, piórami unoszącymi się, prawie jak grzebień, od czubka głowy i z otwartym dziobem, gotowym do ataku.

  

Symboliczne znaczenie tatuaży z azteckimi wzorami:

  • Orzeł – siła, moc, odwaga, honor, męstwo
  • Krokodyl – uznawany za jedno z pierwszych “boskich” stworzeń, twórczość, kreatywność
  • Kalendarz Słońca – czas, trwała natura duszy
  • Upierzony wąż – nauka, wiedza, kreatywność, płodność, bóg-patron kapłaństwa w kulturze Azteków
  • Wojownik – życie po śmierci
  • Słońce – niebo (także to, do którego mamy iść po śmierci), życie